Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BAŞKALARINI TANIMA VE EMPATİ Uzm. Psk. Aslı BAŞABAK NP İstanbul Hastanesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BAŞKALARINI TANIMA VE EMPATİ Uzm. Psk. Aslı BAŞABAK NP İstanbul Hastanesi."— Sunum transkripti:

1 BAŞKALARINI TANIMA VE EMPATİ Uzm. Psk. Aslı BAŞABAK NP İstanbul Hastanesi

2

3 Empati (Eşduyum) Nedir? Bir kişinin kendisini bir başkasının yerine koyabilmesi ve bu yolla onun duygu, düşünce, tutumları ve yaşantısını anlayabilmesidir.

4 Empati için 3 kural gerekir? Empatinin tam olarak gerçekleşmesinin üç kuralı vardır; 1.Bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakmak, 2.Karşıdakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve kısmen hissetmek, 3.O kişiyi anladığını ona ifade etmek.

5 Empati Yeteneği Nasıl Gelişir?  Bebekliğin erken dönemlerinde gelişir.  1. aşama: Anne baba tutumlarıyla azalır ya da artar. - Örn:Vurma durumunda arkadaşın şu an nasıl hissediyor diye sorgulayan ebeveynlerin çocuklarında empati daha yüksek. - örn : Ağlama bir empati göstergesidir.  2. aşama: Bebek kendisini diğerlerinden ayrı bir varlık olarak tanımlamaya başladığı anda sıkıntı ifadesi gördüğünde bunu anlar ve sakinleştirmeye çalışır.  Anne ve bebeğin eş güdümlü hareketleri – bebeğin çıngırağını salladığında annenin yüzündeki heyecan ifadesi – eş zamanlılık, duygunun paylaşıldığını anlatır.

6 Empati NEDEN Gerekli?  Empatiyle karşılaşan kişi yalnızlıktan kurtulur.  Anlaşılıyorum hissi yaşamasını sağlar  Kişinin giderek kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olur.  Sosyal uyum sağlar.  Motivasyon sağlar.  Öfke kontrolünü sağlar.

7 Nasıl daha empatik olabilirim?  açık uçlu sorular sormak,  yavaş hareket etmek ve yorumda bulunmak,  hızlı yargılara varmaktan kaçınmak,  kendi davranış ve düşüncelerimizi anlamaya çalışmak,  geçmişten ders almak,  olayları akışına bırakmak ve  kendimiz ve karşımızdakilerin davranışları için belli sınırlar oluşturmaktır.

8 Her zaman empatik olabilir miyiz?  Öfke – kaygı gibi y oğun duygulanım yaşadığında  Anne – bebek ilişkisindeki ihmal, istismar olduğunda  Fiziksel sağlıkla ilgili sıkıntımız, ağrı ya da acımız varsa  Umursamazlık  Antisosyal Kişilikler??

9 Empati ile İlgili Değişkenler  Cinsiyet  Yardımseverlik  Aile yapıları  Rekabet eğilimi

10 Empati ne değildir?  Sempati,  Şefkat,  Onaylama  Karşıdaki kişiye karşı uysal davranma,  Sürekli kabullenici olma değildir.

11 Hadi deneyelim…

12

13

14

15

16

17

18

19

20 Düşünelim… Ne kadar empatik olduğunuzu düşünüyorsunuz? 0 10

21  Neye göre puanladınız?  Kimlere karşı daha empatik yaklaşabiliyorsunuz?  Empatik olamadığınızı düşündüğünüz kişiler var mı?  Sizce niçin onlara empati kurmakta zorlanıyorsunuz?


"BAŞKALARINI TANIMA VE EMPATİ Uzm. Psk. Aslı BAŞABAK NP İstanbul Hastanesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları