Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İ NTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI ZEYNEP AYGÜN REHBER ÖĞRT.VE PSİK.DANIŞMAN 2015-2016.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İ NTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI ZEYNEP AYGÜN REHBER ÖĞRT.VE PSİK.DANIŞMAN 2015-2016."— Sunum transkripti:

1

2 İ NTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI ZEYNEP AYGÜN REHBER ÖĞRT.VE PSİK.DANIŞMAN 2015-2016

3 İNTERNET İnternet’in Faydaları Dünyanın en büyük bilgi havuzudur. Sanal bir kütüphanedir. Milyonlarca ki ş i birbirleriyle zaman-mekan kısıtlaması olmadan görü ş ebilmektedir. Her türlü zaman ve daha fazla para kaybına yol açacak i ş ler (bankacılık i ş lemleri, fatura yatırma, alı ş veri ş yapma, vergi ödeme gibi) internet üzerinden yapılabilmektedir.

4 İNTERNETİN ZARARLARI  Ş iddet a ğ ırlıklı oyunlar, ş iddet ve pornografik bilgiler içeren siteler toplumun ruh sa ğ lı ğ ını bozmakta.  İ nternetin ba ş ında geçirilen uzun zaman internete ba ğ ımlılık geli ş mesine sebep olabilir.  Bu süreçte yapılabilecek sosyal, sportif ve sanatsal etkinliklerden mahrum kalınır.

5 İNTERNETİN ZARARLARI İ nternette fazla zaman geçiren gençler giderek yalnızla ş makta ve yüz yüze ili ş ki kurmakta güçlük çekmektedirler. İ nternet kullanım süresi arttıkça saldırganlık, genel sa ğ lık durumunda bozulma (göz yorgunlu ğ u, sırt-boyun a ğ rıları, uykusuzluk, yorgunluk, hareketsiz kalma vb.) ve depresif belirtiler görülme oranı artmaktadır.

6 Gençlerin aile ile geçirdiği zaman ve yüz yüze iletişim azalmakta, bu da aile içi çatışmaya neden olduğu gibi; günlük işlerin, ödevlerin aksamasına ve zaman kaybına neden olmaktadır. İNTERNETİN ZARARLARI

7 Günde 3 saatinizi bilgisayar başında geçirdiğinizi düşünelim. Sadece 3 saat. Ayda 90 saat yapar. Bir yılda ise 1080 saat. Bu da tam olarak 45 gün demek. Kaç saat uyuyoruz peki. Ortalama bir uyku süresi yaklaşık olarak 8 saat. Ayda 240 saat. Bu da yılda 2880 saat yapıyor. Uyku süremizde bir yılda 120 gün. 120 + 45 = 165 Yani arkadaşlar 1 yılın neredeyse yarısını uyuyarak ve bilgisayar başında geçiriyoruz. Ne büyük bir zaman kaybı!

8 İnterneti çekincelerinden dolayı kullanmamak; Kaza olabilir diye trafiğe çıkmamaya, araç kullanmamayabenzer.

9 PEKİ NE YAPMALIYIZ??? Sanal kütüphaneler kullanılırken gerçek kütüphaneler rafa kaldırılmamalı, kitap okuma alışkanlıkları kaybedilmemelidir. İnternet ortamının, doğal ortamın sınırlarını geçmemesine dikkat edilmelidir. Mesela arkadaşlarımızla “msn”den görüşmek yerine yüz yüze görüşmeyi tercih etmeliyiz. Tek uğraşımız internet olmamalı, boş zamanlarımızı değerlendirmek için farklı etkinliklere de yer vermeliyiz.

10 Sosyal Medya Nedir? İnternet kullanıcılarının birbirileriyle bilgi, görüş, ilgi alanlarını, iletişim sitelerini yazılıgörselyadaişitselbirşekildepaylaşarak kurmalarıiçinolanaksağlayanaraçlarveweb içermektedir.

11 Kaynak: Global Digital Istatistics 2014 Dünya’da 2,5 milyar insan internet kullanıyor 1.184 milyar güncel aktif facebook kullanıcısı var Türkiye’de Toplam nüfusun %45’i internet kullanıyor 36 milyon aktif facebook kullanıcısı var. Günde ortalama 7 saatimizi internet başında 2.5 saatimizi ise sosyal medyada harcıyoruz.

12 Sosyal Medyanın Yararları Yalnızlık depresif duygusununneden düşüncelerden olacağı uzak kalabilirsiniz. Yaşam tarzınıza ve düşüncelerinize göre gruplar kurabilir ve sayfalar açabilirsiniz. Eskiarkadaşlarınızaulaşabilir,yeniarkadaşlar edinebilirsiniz. İletişimde zaman ve mekan engellerini ortadan kaldırabilirsiniz. Yalnızlık duygusunun neden olacağı depresif düşüncelerden uzak kalabilirsiniz. Sosyal Medyanın Yararları

13 asosyalbirinsanSosyalmedyasizi haline getirebilir. hayatınızdakiKişisel,aileviveiş mahremiyetiniz deşifre olabilir. Sosyal Medyadan uzaklaştığında oluşan agresiflik ve depresiflik hali. dedikodudedikoduSosyalmedya kültürünü arttırdı. Narsisizme yol açabilir. Sosyal Medyanın Zararları

14

15 boşanma,intihar,SosyalMedyadaüzerindengerçekleşen dolandırıcılık her geçen gün artıyor. Birçokzararlıyazılımsosyalmedya kanalıyla bulaşabilir. Paylaşılan kişisel bilgi ve resimler kayıt altındadır ve tehlikeli kullanıma açıktır. Zararlı sosyal örgütlenmeler olabilir. Sosyalmedyadili yozlaştırıyor. Sosyal Medyanın Zararları

16

17  Tatilveeğlencefotoğraflarınızısosyalmedyada  Üzgün, kırgın ve öfkeli olduğunuz durumlarda ruh halinizi yansıtacak iletiler paylaşmaktan çekinin. Son pişmanlık fayda etmeyebilir.  Siyaset, spor, din, terör, cinsellik gibi konularda yorum yaparken dikkatli olun. paylaşırken dikkatli olun.  Paylaşımlarınızda telif haklarının ihlaline dikkat edin. Nelere Dikkat Etmeliyiz?

18  İlk olarak sayfanın güvenlik sertifikasının olup olmadığını kontrol etmeliyiz.  Özellikle kullanıcı adı, parola ve kredi kartı gibi gizli ve özel bilgilerin girilmesi gereken siteleri google gibi arama motorlarından aratmak yerine web sitesinin adresini direk adres satırına yazmak daha güvenlidir.  Kimlik ve banka bilgilerimizi isteyen e-postalara cevap vermemeli ve e-postayı silmeliyiz.  Bedava Kampanya ve tekliflerin yapıldığı sitelerde veya sitelerin içerisinde sürekli karşımıza çıkan küçük reklam pencerelerinin de sahte sayfalara yönlendirme ihtimalleri çok yüksektir. İtimat etmemeliyiz.

19 Adres satırında https protokolünün ve kilidin olması bu sayfanın GÜVENLİK SERTİFİKASININ olduğunu, güvenilir bir sayfa olduğunu gösterir.

20  Güvenlik ve gizlilik ayarlarınızı mutlaka yapın. Profilinizdeki tüm bilgilere herkes tarafından ulaşılmasını engelleyin.  Profilinizde kredi kartı numarası kimlik numarası, adres, telefon, okul adı vb. bilgileri paylaşmayın.  Size gönderilen her linke tıklamayın, Casus bilgilerinizi çalan virüsler olabilir. Yabancı kişileri arkadaş olarak eklemeyin. Sizi tanımayan insanlar, size arkadaşlık gönderiyorsa iyi niyet beklemeyin.

21 Sosyal Medya Bağımlılığı, Sosyal medya ile ilgili bağımlılık türüdür ve görece yeni bir kavramdır. İşini, gücünü, ailesini ve hatta yeme içmesini bile ihmal edecek düzeyde sosyal medya kullanan insanlar bağımlı kabul edilebilir. Ancak bu bağımlılık halen dünya genelinde tıbbi açıdan bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi (BRSHH) bünyesinde açılan İnternet Bağımlılığı Polikliniği’nde, internet bağımlısı kullanıcılar tedavi görüyor. Sosyal Medya Bağımlılığı

22 Sosyal Medya Hastalıkları Fare-klavye hastalığı Hikikomori Ego sörfü Blog ifşacılığı Youtube narsisizmi Myspace taklitçiliği Google takibi Siberhondrik Photolurking Wikipedializm Crackberry Cheesepodding Sosyal Medya Bağımlılığı

23

24

25


"İ NTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI ZEYNEP AYGÜN REHBER ÖĞRT.VE PSİK.DANIŞMAN 2015-2016." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları