Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERGENLİK DÖNEMİ GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERGENLİK DÖNEMİ GELİŞİM ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 ERGENLİK DÖNEMİ GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

2 ERGENLİK DÖNEMİ GENEL ÖZELLİKLERİ VE SORUNLARI

3 ERGENLİĞİN TANIMI ERGENLİK Toplumdan topluma, Devirden devire,
Kişiden kişiye, Farklı özellikler gösterir. Aynı toplumun çeşitli kesimlerinde bile bu farklılıklar söz konusudur.

4 ERGENLİĞİN TANIMI İnsanın içinde fırtınaların koptuğu, Sosyal,
Psikolojik, Fiziksel değişimlerin bir arada yaşandığı, Çocuklukla erişkinlik arasında yer alan, Hızlı bir BÜYÜME, GELİŞME ve OLGUNLAŞMANIN olduğu, Gelecekteki yaşantıyı belirleyen dönem olarak tanımlayabiliriz.

5 ERGENLİĞİN TANIMI ÇOCUKLAR SADECE BÜYÜRLER,
ERGENLER İSE HEM BÜYÜRLER HEM DEĞİŞİRLER. ERGENLİK; İKİNCİ DOĞUM OLARAK DA ADLANDIRILIR.

6 ERGENLİĞİN TANIMI Büyük bocalamalar,
Aristo, Platon, Sokrates zamanından beri Ergenlik; Büyük bocalamalar, fırtınalarla dolu bir dönem olarak adlandırılır.

7 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

8 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
BÜYÜME VE DEĞİŞİM EVRESİDİR. YENİ ARAYIŞLAR İÇİNDE OLDUĞU BİR ÇAĞDIR. KENDİNİ ARAMAKTADIR. KENDİ KİŞİLİĞİNE ÇEKİ DÜZEN VERMEYE ÇALIŞIR.

9 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
CİNSEL UYANIŞLA BİRLİKTE YENİ RUHSAL ÖZELLİKLER VE DAVRANIŞLAR KENDİNİ GÖSTERİR. ZOR BEĞENEN VE ÇABUK TEPKİ GÖSTEREN BİR GENÇ OLUR.

10 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
DUYGULARI HIZLI BİR İNİŞ ÇIKIŞ GÖSTERİR. ÇABUK SEVİNİR ÇABUK ÜZÜLÜR, ÇABUK SİNİRLENİR, OLUR OLMAZ ŞEYLERİ SORUN YAPAR. TEPKİLERİ ÖNCEDEN KESTİRİLEMEZ OLUR.

11 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
DERSLERE İLGİSİ AZALMIŞ, ÇALIŞMA DÜZENİ BOZULMUŞTUR. İSTEKLERİ ARTMIŞTIR. KENDİSİNE TANINAN HAKLARI YETERSİZ BULUR. ANA BABANIN UYARILARINA BİRDEN TEPKİ GÖSTERİR, TERS YANITLAR VERİR.

12 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
SAÇMADA OLSA BAZI FİKİRLERİ SAVUNMAKTAN ZEVK ALIR. DAĞINIK VE SAVRUK OLUR. SIK SIK BİR ŞEYLER DEVİRİP KIRAR, SAKARLARDIR. OBURLAŞIR, DURMADAN BİR ŞEYLER ATIŞTIRIRLAR.

13 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
KENDİSİNİ ARKADAŞLARIYLA KARŞILAŞTIRIR, GRUPLAŞMALAR OLUR. ANA, BABASINDAN DEĞİŞİK OLMA ÇABASI ONU BOŞLUĞA İTMİŞTİR. BU BOŞLUĞU ARKADAŞLARIYLA DOLDURMAK İSTER. ARGO KONUŞUR, KENDİNE DERT ORTAĞI VE SIRDAŞ SEÇER.

14 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
HAYRANLIK VE TUTKULARIN BOL OLDUĞU DÖNEMDİR. İLGİLERİ ARTMIŞ GELGEÇ HEVESLERİ ÇOĞALMIŞTIR. İDEALLER GELİŞTİRİR, KENDİLERİNE BİR ROL-MODEL SEÇERLER- ÖĞRETMEN, SPORCU, BİR ŞARKICI GİBİ.

15 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
ODASI VARSA SAATLERCE ODASINA KAPANIR, HATTA KAPISINI KİLİTLİ TUTMAYA ÖZEN GÖSTERİR. GÜNLÜK TUTMAYA BAŞLAR. ŞİİR VE ÖYKÜ YAZMAYA ÖZENİR.

16 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
TOPLUMSAL OLAYLARA VE POLİTİKAYA İLGİ ARTAR. KULAKTAN DOLMA YA DA ÖDÜNÇ ALINMIŞ DÜŞÜNCELER SAVUNULUR. BÜYÜKLERLE TARTIŞMAYA GİRİŞİR. ÖZET DÜŞÜNCELERE SAHİP OLURLAR.

17 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
GİZLİLİĞE ÖNEM VERİR. KENDİNDEN HABERSİZ YAZDIKLARININ OKUNMASINA BÜYÜK TEPKİLER GÖSTERİR. HAYRAN OLDUĞU KİŞİLERE FANATİKLİK DERECESİNDE BAĞLANIR.

18 ERGENLİK DÖNEMİNİN GELİŞİM AŞAMALARI
FİZİKSEL-CİNSEL GELİŞİM ZİHİNSEL GELİŞİM SOSYAL GELİŞİM DUYGUSAL-RUHSAL GELİŞİM

19 FİZİKSEL-CİNSEL GELİŞİM

20 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM

21 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
KIZLAR; ERKEKLERDEN ÖNCE GELİŞMEYE BAŞLAR (Yaklaşık 2 yıl önce) . KIZLARIN ERGENLİĞE GİRİŞ YAŞI 10-13 YAŞLAR ARASINDADIR. BİRKAÇ YIL ERKEKLERDEN DAHA UZUN VE OLGUNDURLAR YAŞLARINA KADAR VE YILDA 9 CM UZAYABİLİRLER.

22 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
ERGENLİK SÜRESİNCE KİLO ORTALAMA 16 kg ARTABİLİR. KIZLARIN BEDENİNDEKİ DEĞİŞİMLER ÖSTROJEN HORMONUNUN ETKİSİYLE GERÇEKLEŞİR.

23 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
Ergenlik Göğüslerin Büyümesi İle Başlar.( Yaşında ) Bir Göğüs Diğerinden Daha Büyük Olabilir. (Normallik Kaygısı) Heyecanlanıp, Utanabilirler. Kambur Durabilirler Duruş Bozuklukları Ortaya Çıkabilir.

24 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
KOL ALTLARINDA, BACAKLARIN ÜZERİNDE, GENİTAL BÖLGEDE KILLANMA BAŞLAR.

25 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
KALÇALAR GENİŞLER, BEL DARALIR. KARIN, KALÇA VE BACAK BÖLGELERİNDE YAĞ DEPOLANMAYA BAŞLAR.

26 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
KOLLARI, BACAKLARI, ELLERİ VE AYAKLARI VÜCUDUN GERİ KALAN KISIMLARINA GÖRE DAHA HIZLI BÜYÜYECEKTİR, BU ORGANLAR DAHA UZUN OLABİLİR.

27 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
VÜCUDUN GERİ KALAN KISIMLARI KOL VE BACAKLARDAKİ BÜYÜMEYİ YAKALAYINCAYA KADAR KENDİNİ BİRAZ BİÇİMSİZ HİSSEDEBİLİR.

28 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
DERİ DAHA YAĞLI HALE GELİR DAHA ÇOK TERLER, TER BEZLERİ BÜYÜMEYE BAŞLAR, YÜZÜNDE SİVİLCELER OLUR (HORMONLARIN YÜKSELMESİNE BAĞLI OLARAK )

29 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
MENSTÜRASYON (ADET KANAMASI) 10-16 YAŞ ARASINDA BAŞLAYABİLİR. GENELLİKLE İLK YILLARDA DÜZENSİZ KANAMALAR OLUR. BİR SÜRE SONRA DÜZENE GİRECEKTİR. BAZI GENÇ KIZLARIN ADET KANAMASI DİĞERLERİNDEN DAHA AĞIR OLABİLİR.

30 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
ŞİKAYETLER KRAMPLAR, KARINDA GAZ BİRİKMESİ, GÖĞÜSLERDE HASSASİYET VEYA ŞİŞKİNLİK, BAŞ AĞRISI, DUYGUSAL DEĞİŞİKLİKLER , DEPRESYON.

31 KIZLARDA FİZİKSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİM
BU DÖNEMDE; SPOR, BANYO GİBİ NORMAL AKTİVİTELERDEN VAZGEÇİLMEMELİDİR.

32 ERGENLİK BELİRTİLERİ ERKEKLERDE ORTALAMA 13-15 YAŞLARINDA BAŞLAR.
ERKEKLERDE ERGENLİK ERGENLİK BELİRTİLERİ ERKEKLERDE ORTALAMA YAŞLARINDA BAŞLAR.

33 ERKEKLERDE ERGENLİK BOY,YILDA ORTALAMA 10,5 CM UZAR YAŞLARINA KADAR SÜRER. KİLO, ERGENLİK DÖNEMİ SÜRESİNCE ORTALAMA, 20 KG ARTAR

34 ERKEKLERDE ERGENLİK ERKEKLERİN BEDENİNDEKİ DEĞİŞİMLER TESTESTERON HORMONUNUN ETKİSİYLE GERÇEKLEŞİR.

35 ERKEKLERDE ERGENLİK GENİTAL KILLANMA, PENİS BOYUTLARINDA BÜYÜME, KAS GELİŞİMİ VE DAHA GEÇ DÖNEMDE SAKAL VE BIYIK BÖLGESİNDE KILLANMA İLE SÜRER.

36 ERKEKLERDE ERGENLİK KOLLARI, BACAKLARI, ELLERİ VE AYAKLARI VÜCUDUNUN GERİ KALAN BÖLÜMLERİNDEN DAHA HIZLI BÜYÜR.

37 ERKEKLERDE ERGENLİK BOĞUK BİR SESE SAHİP OLUR. BU DURUM SESİNDE ÇATALLAŞMAYA YOL AÇABİLİR. ZAMANLA SESİNDEKİ ÇATALLAŞMA DURUR VE BİR SÜRE SONRA NORMAL BİR SESE SAHİP OLUR.

38 ERKEKLERDE ERGENLİK KOLTUK ALTLARINDA, BACAKLARINDA,YÜZÜNDE, GENİTAL BÖLGE ÇEVRESİNDE, GÖĞÜS BÖLGESİNDE KILLANMA OLUR.

39 ERKEKLERDE ERGENLİK DERİ, ERGENLİKLE BİRLİKTE DAHA YAĞLI HALE GELİR VE DAHA ÇOK TERLER, ÇÜNKÜ TER BEZLERİ DE BÜYÜMEYE BAŞLAMIŞTIR. VÜCÜT SIK SIK YIKANMALIDIR.

40 ZİHİNSEL GELİŞİM

41 ZİHİNSEL GELİŞİM ZİHİNSEL GELİŞME, ERGENLİK DÖNEMİ BOYUNCA HIZLA GELİŞİR; YAŞLARINDA DORUĞA ULAŞIR. DAHA SONRA YAVAŞLAYARAK 20 YAŞINA KADAR GELİŞİMİ DEVAM EDER.

42 ZİHİNSEL GELİŞİM GENCİN, AİLESİ VE YETİŞTİĞİ ORTAM İLE ZİHİNSEL GELİŞİM ARASINDA SIKI BİR BAĞLANTI VARDIR.

43 ZİHİNSEL GELİŞİM ZEKÂ, TEK BAŞINA KİŞİLİĞİ BELİRLEYEN BİR ETKEN DEĞİLDİR. ANCAK ZEKA İLE BELLİ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ ARASIDA SIKI BİR BAĞ VARDIR.

44 ZİHİNSEL GELİŞİM SOYUT DÜŞÜNEBİLME, KOLAY GENELLEMELER YAPMA VE DAHA ÇABUK SORUN ÇÖZEBİLME GİBİ ÖZELLİKLER KİŞİNİN DAVRANIŞINI DAHA GERÇEKÇİ, DAHA OLGUN KILMAKTADIR

45 ZİHİNSEL GELİŞİM ZİHİNSEL GELİŞİM İLE GENÇ, ÇEVRESİYLE ETKİLEŞİMİNİ ARTTIRMAKTA, ÖZÜMSEDİĞİ YENİ KAVRAMLARI YENİ DURUMLARA UYGULAMAKTA, UYUM YAPMAKTADIR.

46 ZİHİNSEL GELİŞİM GENÇ, DENEYİMİNE VE ALGILAMASINA BAĞLI OLMAKSIZIN MANTIKLI DÜŞÜNCE İLKELERİNİ KULLANARAK MUHAKEME YAPABİLİR, GENELLEMELERE GİDEBİLİR, SONUÇLARA VARABİLİR.

47 ZİHİNSEL GELİŞİM KIZLAR SÖZEL İFADE VE DİL GELİŞİMİ BAKIMINDAN DAHA İLERİDİRLER. ERKEKLER, SAYISAL ALANDA DAHA BAŞARILI OLURLAR.

48 SOSYAL GELİŞİM

49 SOSYAL GELİŞİM ÇOCUK BEDENİ GELİŞİRKEN, ÇOCUKSU DAVRANIŞLAR YERİNİ DAHA OLGUN TUTUM VE DAVRANIŞLARA BIRAKIR. ÇEVREDEN GELEN ETKİLER VE BASKILARLA ERGEN ÇOCUKSU DAVRANIŞLARINI BIRAKACAK, YETİŞKİNLERE YARAŞIR DAVRANIŞLARA ADIM ATACAKTIR.

50 SOSYAL GELİŞİM ÇABUK KURULAN VE BOZULAN İLİŞKİLER, KOLAY ETKİLENME,
TOPLUM İÇİNDE SİVRİLME, İLGİ ÇEKME, ROL SAHİBİ OLMA ÇABASI İÇİNDEDİR.

51 TOPLUMDA SAYGINLIK KAZANMAYA VE STATÜ SAHİBİ OLMAYA GEREKSİNİM DUYAR
SOSYAL GELİŞİM TOPLUMDA SAYGINLIK KAZANMAYA VE STATÜ SAHİBİ OLMAYA GEREKSİNİM DUYAR

52 SOSYAL GELİŞİM GELECEKLE İLGİLİ PROBLEMLER;
ERKEKLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜRKEN, TOPLUMSAL İLİŞKİLER, ARKADAŞ SEÇİMİ, DOĞRU HAREKET ETME GİBİ PROBLEMLER KIZ ERGENLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜR.

53 SOSYAL GELİŞİM BAZEN BEBEKSİ VE ÇOCUKSU DAVRANIR,
BAZEN DE BEBEK OLMADIĞINA TÜM DÜNYAYI İNANDIRMAK İSTERCESİNE AŞIRI BAĞIMSIZLIĞI DENER. ÖZELLİKLE SIKINTILI OLDUĞU ZAMANLARDA ÇOCUKÇA DAVRANIŞLAR GÖRÜLEBİLİR.

54 SOSYAL GELİŞİM AİLE İLİŞKİLERİNDE; KENDİNE YÖNELTİLEN ELEŞTİRİLERİ KABUL ETMEZ, AİLESİNİN EN UFAK ELEŞTİRİLERİNE BÜYÜK TEPKİLER VEREBİLİR.

55 SOSYAL GELİŞİM AİLE İLİŞKİLERİNDE; KESKİN BİRER GÖZLEMCİDİR.
ACIMASIZ BİRER ELEŞTİRMEN OLABİLİR. ANA-BABASININ DÜŞÜNCELERİNİ ESKİMİŞ BULURLAR, ANNE-BABANIN MÜKEMMEL OLMADIĞINI GÖRÜRLER.

56 SOSYAL GELİŞİM AİLE İLİŞKİLERİNDE; HİÇBİR ŞEYİ BEĞENMEZ,
SÜREKLİ ŞİKAYET EDECEK BİR ŞEYLER BULABİLİR. EVE İSTEDİKLERİ ZAMAN GİRİP ÇIKMAK İSTERLER. EV DIŞINDA DAHA FAZLA VAKİT GEÇİRMEK İSTEYEBİLİRLER.

57 SOSYAL GELİŞİM AİLE İLİŞKİLERİNDE; BOŞ VERMİŞLİK İÇİNE GİREBİLİRLER.
ANA-BABASININ BEĞENİLERİYLE ALAY EDEBİLİRLER. ANNE-BABAYA KARŞI OLAN OLUMLU DUYGULARINI DAHA AZ GÖSTERMEYE BAŞLARLAR.

58 SOSYAL GELİŞİM AİLE İLİŞKİLERİNDE;
AİLEYLE FİKİRSEL OLARAK ÇATIŞABİLİR. GEÇ SAATLERE KADAR OTURMA İSTEĞİ VARDIR. HEM İNSANLARDAN KAÇAR, YALNIZLIĞI SEVER, HEM DE BÜYÜK BİR İSTEKLE TOPLUM İÇİNE GİRMEK İSTER.

59 SOSYAL GELİŞİM ARKADAŞLIK;
ARKADAŞLARININ KENDİSİ İÇİN NE DÜŞÜNDÜĞÜ ÇOK ÖNEMLİDİR. KENDİ ARALARINDA ARKADAŞ GRUPLARI VARDIR. İLGİLERİNİ VE GİYİM TARZINI ARKADAŞ GRUBUNA GÖRE AYARLARLAR,

60 SOSYAL GELİŞİM ARKADAŞLIK;
AYNI CİNSİYETTEKİ YAKIN ARKADAŞLARLA BİRLİKTE OLMAK İSTER. ERKEKLER ARALARINDA CİNSELLİK VE KIZLAR HAKKINDA DAHA FAZLA KONUŞURLAR.

61 SOSYAL GELİŞİM ARKADAŞLIK;
ERKEKLERİN KURDUKLARI GRUPLAR DAHA KALABALIKTIR, İLİŞKİLER YÜZEYSELDİR. KIZLARIN GRUPLARI DAHA KÜÇÜKTÜR, ANCAK İLİŞKİLER DAHA SIKIDIR.

62 SOSYAL GELİŞİM ARKADAŞLIK;
AİLE İÇİNDE GEÇİMSİZLİK YADA ŞİDDET VARSA, ERGENLER ARKADAŞ GRUPLARI YERİNE ÇETELEŞMEYE YÖNELİRLER.

63 SOSYAL GELİŞİM ARKADAŞLIK;
ERGENLİĞİN ORTALARINA DOĞRU KARŞI CİNSE OLAN İLGİ ARTAR. ERGEN KARŞI CİNSİN DİKKATİNİ ÇEKMEK İÇİN DIŞ GÖRÜNÜŞÜNE DİKKAT EDER. EN SEVDİĞİ ARKADAŞI BAŞKA BİRİYLE ARKADAŞLIK EDERSE KIRILIR.

64 SOSYAL GELİŞİM ARKADAŞLIK;
BİR YANDAN BAŞARILI OLMAK, BEĞENİLMEK İSTER, DİĞER YANDAN BAŞARILI OLDUĞUNDA ARKADAŞLARI ARASINDA, ALAY EDİLECEĞİ ENDİŞESİNE KAPILIR. ONURA VE BAŞARIYA PARADAN ÇOK DEĞER VERİR.

65 DUYGUSAL-RUHSAL GELİŞİM

66 DUYGUSAL-RUHSAL GELİŞİM
KIZLAR ERKEKLERE GÖRE DAHA BELİRSİZ VE SİLİK ÖZELLİKLER TAŞIRLAR. YAŞÇA BÜYÜK ERKEKLERE İLGİ DUYARLAR. ÇÜNKÜ ERKEN GELİŞMİŞ VE OLGUNLAŞMIŞLARDIR. ROMANTİK AŞKLA İLGİLİDİRLER.

67 DUYGUSAL-RUHSAL GELİŞİM
KONUŞKANDIRLAR FAKAT BU İLETİŞİM KURMAYA YÖNELİK DEĞİLDİR. OLUR OLMAZ ŞEYLERE GÜLME EĞİLİMİNDEDİRLER. AYNA KARŞISINDA DAHA FAZLA ZAMAN HARCARLAR.

68 DUYGUSAL-RUHSAL GELİŞİM
KARŞITLIKLARI VE DENGESİZLİKLERİ VARDIR KENDİNİ TANIMA YOLUNDA BÜYÜK BİR ÇABA HARCAMAK ZORUNDA KALIR. “BAĞIMSIZ BENİ” ORTAYA KOYMA ÇABASINDADIR.

69 DUYGUSAL-RUHSAL GELİŞİM
İLGİ DUYDUĞU KONULAR VE NESNELERE İLİŞKİN AŞIRI DİKKAT VE TİTİZLİK SÖZ KONUSUDUR KENDİNE GÜVEN VE GÜVENSİZLİK ÇATIŞMALARI YAŞAR.

70 DUYGUSAL-RUHSAL GELİŞİM
SON DERECE HASSAS VE KIRILGAN OLURLAR. SALDIRGANDIR, GÜRÜLTÜCÜDÜR, ÇOK DEĞİŞKENDİRLER, İSTEKLERİ GELİP-GEÇİCİDİR. SON DERECE BENCİL VE FEDAKÂR OLABİLİR.

71 ERGENLİK DÖNEMİNİN SORUNLARI

72 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
SAĞLIKLA İLGİLİ KAYGILAR YETERLİ UYUYAMAMK. GEVŞEYİP RAHATLAYAMAMAK. SAKAR VE BECERİKSİZ OLMAK. GÜZEL YADA YAKIŞIKLI OLMAMAK.

73 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
SAĞLIKLA İLGİLİ KAYGILAR SİNİRLİ VE GERGİN OLMAK. ÇOK UZUN YADA ÇOK KISA OLMAK. ÇOK ZAYIF YADA ÇOK ŞİŞMAN OLMAK. BULANTISI OLMAK. CİNSEL GELİŞME KAYGILARI OLMAK.

74 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
KİŞİLİK İLE İLGİLİ KAYGILAR KENDİNİ AŞAĞI GÖRMEK. KENDİNE GÜVENİ OLMAMAK. SIK SIK ÖFKEYE KAPILMAK. KÜÇÜK ŞEYLERE ÜZÜLMEK. OLAYLARI ÇOK CİDDİYE ALMAK. ÇOK HAYAL KURMAK.

75 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
AİLE VE EV İLE İLGİLİ KAYGILAR KENDİSİNE AİT BİR ODASI OLMAMAK. ÖZEL KONULARI ANNE-BABA İLE KONUŞAMAMAK. ÇOCUK YERİNE KONMAK. ANNE-BABAYA KARŞILIK VERMEK.

76 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
AİLE VE EV İLE İLGİLİ KAYGILAR ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÇOK AZ OLMASI. ANNE-BABAYI ARKADAŞ GİBİ GÖRMEME. ANNE-BABANIN KENDİSİNDEN ÇOK ŞEY BEKLEMESİ. ANNE-BABANIN ARKADAŞ SEÇİMİNE KARIŞMASI.

77 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
AİLE VE EV İLE İLGİLİ KAYGILAR CİNSEL KONULARI VE SORUNLARI ANNE-BABA İLE KONUŞAMAMAK. EVE BELLİ SAATLERDE DÖNMEK ZORUNDA OLMAK. YETERLİ HARÇLIK ALAMAMAK.

78 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
TOPLUM İÇİNDEKİ DURUMU İLE İLGİLİ KAYGILAR TOPLULUK İÇİNDE YANLIŞ ANLAŞILMAK. YENİ İNSANLARLA TANIŞMA, TANIŞILANLARLA RAHAT KONUŞAMAMA. ÇOK AZ ARKADAŞI OLMAK. DAHA ÇOK POPÜLER OLMAYI İSTEMEK. YENİ ARKADAŞLIKLAR KURAMAMAK.

79 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
KIZ-ERKEK ARKADAŞLIĞI İLE İLGİLİ KAYGILAR KARŞI CİNSTEN BİR ARKADAŞI OLMAMAK. ÇIKMA OLAYINDA NASIL DAVRANACAĞINI BİLMEMEK. ÇIKMA TEKLİFİNİ NASIL GERİ ÇEVİRECEĞİNİ BİLMEMEK. HEMEN EVLENMEK İSTEMEK.

80 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
OKULLA İLGİLİ KAYGILAR. DİKKATİNİ TOPLAYAMAMAK. ÇALIŞMA YÖNTEMLERİNİ BİLMEMEK. ZAMANINI İYİ PLANLAYAMAMAK. ÇOK YAVAŞ, ÇOK AĞIR OLMAK. ÇALIŞIRKEN HAYAL KURMAK.

81 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
OKULLA İLGİLİ KAYGILAR. ZAMANINI BOŞA HARCAMAK. NOT TUTMAMAK. SOZ VE YAZI İLE KENDİNİ İYİ İFADE EDEMEMEK. SINAV VE ZAYIF NOT ALMA KAYGISI. SINIF VE TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA KORKUSU.

82 ERGENLİK DÖNEMİNİN KAYGILARI
DİN VE AHLAK KONULARINDAKİ KAYGILAR ÖLÜM KORKUSU. DİNİ KONULARDA DAHA ÇOK BİLGİ İSTEMEK. NEYİN DOĞRU, NEYİN YANLIŞ OLDUĞUNU BİLMEMEK. IRK AYRILIĞI VE IRKÇILIK.

83 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME

84 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
ANA BABA,ÖĞRETMENLER OLARAK TEMEL GÖREVİMİZ, ÇOCUKLARIMIZI BAĞIMSIZ, VERİMLİ VE SORUMLU BİR ŞEKİLDE YAŞAYABİLECEK DURUMA GETİRMEK OLMALIDIR.

85 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
AİLELERİN; ERGENLİK DÖMENİ İLE BAŞ ETME HAZIRLIKLARINA ERKEN BAŞLAMASI, ÇOCUKLARI VE KENDİLERİ İÇİN EN İYİ YOLDUR.

86 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
BEBEKLİK DÖNEMİNDEN İTİBAREN SAĞLIKLI, KARŞILIKLI SEVGİ VE SAYGIYA DAYALI, TUTARLI İLİŞKİYLE YETİŞEN GENÇLERDE ERGENLİK DAHA RAHAT YAŞANIR...

87 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
ÇOCUĞUN DOĞUMUNDAN İTİBAREN İLİŞKİYE ZAMAN AYRILMASI SAĞLIKLI İLETİŞİM İÇİN ÖNEMLİDİR. BU KONULARDA ÖNCEDEN BİLGİ SAHİBİ OLMA, TIPKI AŞI GİBİ KORUYUCU VE RAHATLATICI OLUR.

88 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
SORUNLARA YAKLAŞIRKEN; SORUNLARA ORTAKLAŞA YAKLAŞINIZ. DİYALOG KURMADA İSTEKLİ OLUNUZ DİYALOGU SİZ BAŞLATIN. OBJEKTİF OLUN, ERGENİN GÖZÜYLE GÖRMEYE ÇALIŞIN.

89 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
SORUNLARA YAKLAŞIRKEN; “BEN SENİN YAŞINDAYKEN” DİYE BAŞLAYAN VE KENDİNİZİ ÖVEN KONUŞMA BİÇİMİNDEN SAKINMALISINIZ. GERÇEKÇİ OLMAYA ÖZEL ÇABA SARF EDİNİZ. GENÇ İÇİN YETİŞKİNLERİ KENDİ YAŞLARINDA VE SÜREKLİ ÇALIŞKAN, BAŞARILI, DÜŞÜNCELİ, SAYGILI, ANLAYIŞLI, ÇOK SEVİLEN BİR KİŞİ OLARAK DÜŞÜNMEK OLDUKÇA ZORDUR.

90 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
DİSİPLİN UYGULARKEN; SINIRLARI VE ÖZGÜRLÜKLERİ HAKKINDA ÇOCUĞUNUZA BİLGİ VERİN. YAŞLARINA UYGUN,YETERİ KADAR ÖZGÜRLÜK SAĞLAMAK, GELİŞMELERİNİ OLUMLU YÖNDE DESTEKLEYECEKTİR. ONLARA NEFES ALMA İMKANI TANIYIN. SEVERKEN BOĞMAYIN.

91 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
DENETLERKEN; SÜREKLİ DENETİM ALTINDA TUTMAYIN. BUNU İSTESENİZ DE BAŞARAMAZSINIZ. KENDİSİNE GÜVENDİĞİNİZİ SAMİMİ OLARAK VE DAVRANIŞLARINIZLA GÖSTERİNİZ.

92 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
DENETLERKEN; YAPACAĞI YANLIŞ BİR DAVRANIŞIN, HER ŞEYDEN ÖNCE KENDİ KİŞİLİĞİNE SAYGISIZLIK OLACAĞI KONUSUNU İŞLEYİNİZ. OTOKONTROLÜN GELİŞMESİ İÇİN AİLEDE VE TOPLUMDA BAZI SORUMLULUKLAR VERİN.

93 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
GÖRÜŞÜNÜ ALIN AİLEDE HERHANGİ BİR SORUN OLDUĞUNDA GENCİN DE GÖRÜŞLERİNİ ALINIZ. ONU; AİLE İÇİ SEVİNÇLERDEN VE ÜZÜNTÜLERDEN NE KADAR SOYUTLARSANIZ, O KADAR YETİŞKİNLİKTEN UZAKLAŞTIRIRSINIZ.

94 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
SEVGİNİZİ GÖSTERİRKEN; ANLAMI BİLİNEN VE YERİNDE KULLANILAN “SEVGİ İLACI” GERÇEKTEN BİRÇOK SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE ÇOK ETKİLİDİR. SEVGİNİZİ GİZLEMEYİN. “İÇİNDEN SEVMEK” ŞEKLİNDE BİR SEVGİ TÜRÜ YOKTUR. SEVGİ SAYDAM OLMALIDIR.

95 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
SEVGİNİZİ GÖSTERİRKEN; SEVGİ ÖN ŞARTLI VE KOŞULLU OLMAZ SEVGİ ŞARTSIZ OLDUĞU ZAMAN ANLAM TAŞIR. SEVGİ EKMEK, SU VE HAVA GİBİ TEMEL İHTİYAÇLARDAN BİRİSİDİR.

96 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
SEVGİNİZİ GÖSTERİRKEN; SEVGİNİN EN ANLAMLI İFADELERİNDEN BİRİSİ HOŞGÖRÜDÜR. GENCİN KENDİSİNİ TANIYIP, YETENEKLERİNİ GELİŞTİRMESİNE YARDIM EDER.


"ERGENLİK DÖNEMİ GELİŞİM ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları