Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1. ModelSim Altera’nın sitesine üye olduktan sonra ModelSim (Starter Edition) ve Quartus 2 (Web Edition)’nin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1. ModelSim Altera’nın sitesine üye olduktan sonra ModelSim (Starter Edition) ve Quartus 2 (Web Edition)’nin."— Sunum transkripti:

1 Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1

2 ModelSim Altera’nın sitesine üye olduktan sonra ModelSim (Starter Edition) ve Quartus 2 (Web Edition)’nin ücretsiz versiyonunu indirmeliyiz. İndirme Adresi : http://dl.altera.com/ 2

3 ModelSim 3 ModelSim, sayısal devreleri doğrulama ve hata ayıklama için yaygın olarak kullanılan lojik simülasyon aracıdır. Verilog, VHDL ve SystemC için birleştirilmiş bir hata ayıklama ortamı ile tek çekirdek simülatörü (SingleKernelSimulator) teknolojisini ilk birleştiren Mentor Graphics oldu. Modelsimde Proje Akışı

4 Yeni Bir Proje Oluşturmak Ve Simule Etmek 4 Yeni bir proje oluşturmak için şekilde görüldüğü gibi; File -> New -> Project… yolu izlenmelidir. Açılan pencerede proje ismi ve proje yolu belirlendikten sonra OK butonuna basarak yeni projemizi oluşturmuş oluruz.

5 Yeni Bir Proje Oluşturmak 5 Oluşturduğumuz projeye verilog kodlarımızı yazacağımız dosyaları ekleyelim. Bir bitlik bir toplayıcı modelleyeceğiz. «adder.v» isimli verilog dosyamızı oluşturalım.

6 Bir Bitlik Toplayıcı 6 Modelimizi simule etmek için kullanacağımız «test.v» dosyamızı da oluşturalım.

7 Bir Bitlik Toplayıcı 7 Adder.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

8 Bir Bitlik Toplayıcı 8 Test.v dosyamıza da gerekli kodlarımızı yazdıktan sonra projemizi derleme aşamasına geçebiliriz.

9 Bir Bitlik Toplayıcı 9 Yazdığımız kodları derlemek için kısa yol olarak seçeneğini kullanabilir ya da üst menüden; Compile -> Compile All Seçeneğini kullanabilirz. Eğer derlediğimiz kod hatasız ise aşağıdaki gibi bir mesaj alacağız.

10 Bir Bitlik Toplayıcı 10 Derleme işlemimiz bittiğine göre şimdi simülasyon kısmına geçebiliriz. Üst menüden; Simulate -> Start Simulation… Yolunu izleyerek simülasyonu başlatalım. Work klasörü altında oluşturduğumuz adder ve test dosyalarını görebiliriz. Test dosyamızı seçelim ve OK butonuna basalım.

11 Bir Bitlik Toplayıcı 11 Gelen ekranda «Wave» sekmesine tıklayarak dalga şeklini göreceğimiz panele geçiş yapabiliriz.

12 Bir Bitlik Toplayıcı 12 «Objects» panelinden objelerimizi seçtikten sonra «Wave» paneline sürükleyip bırakarak çalıştırdığımızda dalga şekillerini görebiliriz.

13 Bir Bitlik Toplayıcı 13 Yine üst menüden Run butonuna ya da klavyeden F9 tuşuna birkaç kez basarak modelimizi istediğimiz süre kadar çalıştırıp dalga şeklini gözlemleyebiliriz. Dalga şekillerinin yazdığımız test dosyasına göre oluşan şekillerini gözlemliyoruz.

14 Bir Bitlik Toplayıcı 14 Sarı renkli çubuğu hareket ettirerek çıkış ve girişlerin o anki değerleriniz yan tarafta gözlemleyebiliriz.


"Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1. ModelSim Altera’nın sitesine üye olduktan sonra ModelSim (Starter Edition) ve Quartus 2 (Web Edition)’nin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları