Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1. 2 Algoritmik Durum Makinesi Örnek: M. Morris Mano - Digital Design With an Introduction to the Verilog HDL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1. 2 Algoritmik Durum Makinesi Örnek: M. Morris Mano - Digital Design With an Introduction to the Verilog HDL."— Sunum transkripti:

1 Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1

2 2 Algoritmik Durum Makinesi Örnek: M. Morris Mano - Digital Design With an Introduction to the Verilog HDL – Sayfa 373 Bir durum kutusu ve arkasından gelen karar ve koşul kutularının tamamı bir ASM bloktur ve sadece bir durumu temsil eder.

3 3 Data Path Algoritmik Durum Makinesi MoldelSim’de oluşturmamız gereken dosyalar; asm.v kl.v dataPath.v bin4say.v jkff.v test.v

4 Algoritmik Durum Makinesi 4 Yeni bir proje oluşturmak için şekilde görüldüğü gibi; File -> New -> Project… yolu izlenmelidir. Açılan pencerede proje ismi ve proje yolu belirlendikten sonra OK butonuna basarak yeni projemizi oluşturmuş oluruz.

5 Algoritmik Durum Makinesi 5 Oluşturduğumuz projeye verilog kodlarımızı yazacağımız dosyaları ekleyelim. Algoritmik Durum Makinesi modelleyeceğiz. «asm.v kl.v dataPath.v bin4say.v Jkff.v» isimli verilog dosyalarımızı oluşturalım.

6 Algoritmik Durum Makinesi 6 Modelimizi simule etmek için kullanacağımız «test.v» dosyamızı da oluşturalım.

7 Algoritmik Durum Makinesi 7 jkff.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz. bin4say.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

8 Algoritmik Durum Makinesi 8 dataPath.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

9 Algoritmik Durum Makinesi 9 kl.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

10 Algoritmik Durum Makinesi 10 asm.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

11 Algoritmik Durum Makinesi 11 test.v dosyamıza da gerekli kodlarımızı yazdıktan sonra projemizi derleme aşamasına geçebiliriz.

12 Algoritmik Durum Makinesi 12 Yazdığımız kodları derlemek için kısa yol olarak seçeneğini kullanabilir ya da üst menüden; Compile -> Compile All Seçeneğini kullanabilirz. Eğer derlediğimiz kod hatasız ise aşağıdaki gibi bir mesaj alacağız.

13 Algoritmik Durum Makinesi 13 Derleme işlemimiz bittiğine göre şimdi simülasyon kısmına geçebiliriz. Üst menüden; Simulate -> Start Simulation… yolunu izleyerek simülasyonu başlatalım. Work klasörü altında oluşturduğumuz verilog dosyalarını görebiliriz. test dosyamızı seçelim ve OK butonuna basalım.

14 Algoritmik Durum Makinesi 14 «Objects» panelinden objelerimizi seçtikten sonra «Wave» paneline sürükleyip bırakarak çalıştırdığımızda dalga şekillerini görebiliriz.

15 Algoritmik Durum Makinesi 15 Yine üst menüden Run butonuna ya da klavyeden F9 tuşuna birkaç kez basarak modelimizi istediğimiz süre kadar çalıştırıp dalga şeklini gözlemleyebiliriz. Dalga şekillerinin yazdığımız test dosyasına göre oluşan şekillerini gözlemliyoruz.


"Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1. 2 Algoritmik Durum Makinesi Örnek: M. Morris Mano - Digital Design With an Introduction to the Verilog HDL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları