Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ Doç. Dr. Şenol Beşoluk. 3 beyincik soğancık ön beyin SÜRÜNGEN MEMELİKUŞ BALIK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ Doç. Dr. Şenol Beşoluk. 3 beyincik soğancık ön beyin SÜRÜNGEN MEMELİKUŞ BALIK."— Sunum transkripti:

1 FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ Doç. Dr. Şenol Beşoluk

2

3 3 beyincik soğancık ön beyin SÜRÜNGEN MEMELİKUŞ BALIK

4 Omurilik Önbeyin Ortabeyin Arkabeyin Omurilik 3 Haftalık 4 Haftalık 7 Haftalık 3 AYLIK 9 AYLIK 6 AYLIK BEYNİN GELİŞİMİ. İnsan beyni ve sinir sistemi, üç haftanın gebeliğinde kapatan sinirsel tüp olarak geliştirmeye başlar (Sola doğru). Dört haftaya kadar, insan beyninin büyük bölgeleri, ilkel formda tanınabilir(Önbeyin, Ortabeyin, Arkabeyin). Düzensiz sırtlar, veya kıvrımlar, açıkça altı aya kadar görülür.

5 5 Çizgili levrek Kurbağa Yılan Güvercin Keseli sıçan Kedi Maymun Şempanze İnsan

6

7 Brain Imaging Techniques 1. CT Scans 2. PET Scans 3. Magnetic Resonance Imaging (MRI) 4. Functional Magnetic Resonance Imaging (fMRI) 5. Event-Related Brain Potentials (ERPs)

8 Kafatasının arkadan bir görünüşü. Merkezi sinir sistemi olarak bir arada iş gören beyin ve boyunla ilgili omuriliği gösterir.

9

10 10

11 11

12 sol yarı küre Ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc cccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc beyincik kozalaksı salgı bezinin yeri talamus hipotalamus soğancık corpus callosum pons optik kiazma

13 13

14 14

15 15

16

17 Hassas kesim teknikleri sayesinde araştırmacılar insan beynini kağıt kadar ince bir dilimini keserek inceleyebilir. Ayrıca cerrahlar hastalarını incitme korkusu olmadan yaşayan beyin hücrelerini kesebilir - organ acıyı hissedemez.

18 (MRI) teknikleri ile çekilmiş canlı bir beynin üç boyutlu şekli. Teknik, tümörler gibi bazı beyin hastalıklarının uyarıcı işaretlerini seçmek ve darp sonucu oluşan travmaların alanını tespit etmekte kritik önem taşır.

19


"FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ Doç. Dr. Şenol Beşoluk. 3 beyincik soğancık ön beyin SÜRÜNGEN MEMELİKUŞ BALIK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları