Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DUYGULARI İFADE EDEBİLME. PROGRAMLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER Düzey: 3. Sınıf Düzey: 3. Sınıf Öğrenci Sayısı: 30 Öğrenci Sayısı: 30 Oturum Sayısı: 3 Oturum.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DUYGULARI İFADE EDEBİLME. PROGRAMLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER Düzey: 3. Sınıf Düzey: 3. Sınıf Öğrenci Sayısı: 30 Öğrenci Sayısı: 30 Oturum Sayısı: 3 Oturum."— Sunum transkripti:

1 DUYGULARI İFADE EDEBİLME

2 PROGRAMLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER Düzey: 3. Sınıf Düzey: 3. Sınıf Öğrenci Sayısı: 30 Öğrenci Sayısı: 30 Oturum Sayısı: 3 Oturum Sayısı: 3 Süre: 45 dk. Süre: 45 dk.

3 Amaç Duyguları Tanıyabilme Duyguları Tanıyabilme Duygu ve Düşünceleri Ayırt Edebilme Duygu ve Düşünceleri Ayırt Edebilme Duyguları İfade Edebilme Duyguları İfade Edebilme Ben dilini kullanabilme Ben dilini kullanabilme

4 1. Oturum

5 Bu çocuk ne yapıyor? Bu çocuk ne yapıyor?

6 Hangi duygumuz ortaya çıkar?

7 Ne zaman bu şekilde davranırız?

8 Bu çocuk ne yapıyor?

9 Hangi duygumuz ortaya çıkar?

10 Ne zaman bu şekilde davranırız?

11 Bu çocuk ne yapıyor?

12 Hangi duygumuz ortaya çıkar?

13 Ne zaman bu şekilde davranırız?

14 Bu çocuk ne yapıyor?

15 Hangi duygumuz ortaya çıkar?

16 Ne zaman bu şekilde davranırız?

17 Bu çocuk ne yapıyor?

18 Hangi duygumuz ortaya çıkar?

19 Ne zaman bu şekilde davranırız?

20

21 2. OTURUM Duygu ve Düşüncelerim

22 Duygu nedir?

23 Duygu olaylar,eşyalar yada kişiler karşısında kalbimizin istemsizce iyi veya kötü bize hissettirdikleri ve yüzümüze yansıyan ifadedir. Duygu olaylar,eşyalar yada kişiler karşısında kalbimizin istemsizce iyi veya kötü bize hissettirdikleri ve yüzümüze yansıyan ifadedir. Kediyi severken hissettiklerimiz, bir yakınımızı kaybettiğimiz zaman hissettiklerimiz ya da birine karşı duyduğumuz sevgi veya nefret de duygudur.

24 Temel Duygular Üzüntü Üzüntü Mutluluk Mutluluk Kızgınlık Kızgınlık Şaşkınlık Şaşkınlık Korku Korku

25 Üzüntü, insanların istemedikleri bir olayla karşılaştıklarında kendilerini kötü hissettikleri bir duygudur. Üzüntü, insanların istemedikleri bir olayla karşılaştıklarında kendilerini kötü hissettikleri bir duygudur. Çok sevdiğim kuşum kafesinden kaçtığı zaman çok üzüldüm. Çok sevdiğim kuşum kafesinden kaçtığı zaman çok üzüldüm.

26 Kızgınlık, engellendiğimiz, incindiğimiz zaman gösterdiğimiz saldırganlık duygusu. Kızgınlık, engellendiğimiz, incindiğimiz zaman gösterdiğimiz saldırganlık duygusu. Annem bana zorla ıspanak yedirdiği zaman çok kızıyorum. Annem bana zorla ıspanak yedirdiği zaman çok kızıyorum.

27 Mutluluk, kendimizi güvende hissettiğimiz, sevdiğimiz ve sevildiğimiz zaman gösterdiğimiz duygu. Mutluluk, kendimizi güvende hissettiğimiz, sevdiğimiz ve sevildiğimiz zaman gösterdiğimiz duygu. Acemi Cadı dizisini izlediğim zaman mutlu oluyorum. Acemi Cadı dizisini izlediğim zaman mutlu oluyorum.

28 Korku, bilinmeyen bizi tehdit eden bir durum karşısında duyduğumuz huzursuzluk ve telaş duygusu. Korku, bilinmeyen bizi tehdit eden bir durum karşısında duyduğumuz huzursuzluk ve telaş duygusu. Gök gürlediği zaman çok korkuyorum. Gök gürlediği zaman çok korkuyorum.

29 Şaşkınlık, beklemediğimiz bir durum karşısında hayret ettiğimiz duygudur. Şaşkınlık, beklemediğimiz bir durum karşısında hayret ettiğimiz duygudur. Bayramda anneannemle dedem bize geldiğinde çok şaşırdım çünkü hep biz onlara giderdik. Bayramda anneannemle dedem bize geldiğinde çok şaşırdım çünkü hep biz onlara giderdik.

30 Düşünce nedir?

31 Düşünce, bir olay karşısında aklımızdan geçenlerdir. Düşünce, bir olay karşısında aklımızdan geçenlerdir. Babam bana bisiklet aldığında artık bende arkadaşlarımla bisiklet süreceğimi düşündüm, çok mutlu oldum. Babam bana bisiklet aldığında artık bende arkadaşlarımla bisiklet süreceğimi düşündüm, çok mutlu oldum.

32 Duygu ve Düşüncelerim

33 3. Oturum Ben dili sen dili

34 Duygularımızı nasıl ifade ederiz?

35 Duygularımızı sözlü olarak nasıl ifade ederiz?

36 Sen Dili Genelde kızdığımız zamanlarda sen dilini kullanırız. Karşıdakini suçlayıcı ve kırıcı bir ifadedir. Örnek: Kes şunu! Kolumu çekiştirip durma. Çok bencilsin hep kendi istediklerin olsun istiyorsun.

37 Ben Dili Bir olay karşısında kendi duygu ve düşüncelerimizi açıklamaktır. Örnek: Kolumun çekiştirilmesinden hoşlanmıyorum.

38 Beni dinlemediğin zaman beni sevmediğini düşünüyorum bu da beni üzüyor.

39 Ben dilini kullandığımız zaman karşımızdaki kişi savunmaya geçmez ve onu anladığımızı hisseder.

40 TEŞEKKÜRLER… TEŞEKKÜRLER…


"DUYGULARI İFADE EDEBİLME. PROGRAMLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER Düzey: 3. Sınıf Düzey: 3. Sınıf Öğrenci Sayısı: 30 Öğrenci Sayısı: 30 Oturum Sayısı: 3 Oturum." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları