Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRENCİ VELİLERİNE ÖNERİLER Psikolojik Danışman Nur ÇELİMLİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRENCİ VELİLERİNE ÖNERİLER Psikolojik Danışman Nur ÇELİMLİ."— Sunum transkripti:

1

2 ÖĞRENCİ VELİLERİNE ÖNERİLER Psikolojik Danışman Nur ÇELİMLİ

3 Sahip olduğumuz en değerli varlıklarımız, çocuklarımız. Sahip olduğumuz en değerli varlıklarımız, çocuklarımız. Çabalarımız ve endişemiz, onları en iyi biçimde yetiştirmek Elbette ki her anne baba çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister. Çocuğuna iyi niyetle yaklaşmaya çalışır. Ama anne baba iyi niyetli olmasına rağmen yanlış yöntemleri kullanabiliyor.

4 ÇOCUKLAR NELERDEN ŞİKAYETÇİ?  EMİR ALMAKTAN  DAYAKTAN  KIYASLANMAKTAN  ZORLA İŞ YAPTIRILMASINDAN  ÇOCUĞUN YERİNE KONUŞULMASINDAN  ÇOCUĞUN YANINDA KAVGA EDİLMESİNDEN  KÖTÜ SÖZLER VE HAKARETLERDEN

5 KARAR SİZİN NASIL BİR ÇOCUK YETİŞTİRMEK İSTİYORSUNUZ ?

6 OLUMSUZ DAVRANIŞLARA CEZASIZ NASIL ENGEL OLURUZ? ÇOCUK DAVRANIŞI YAPMADAN ÖNCE: 1-ÖNLEYİCİ AÇIKLAMA 2-ÇEVREYİ DÜZENLEYİN. 3-KENDİ DAVRANIŞLARINIZLA ÖRNEK OLUN. 4-İYİ ALIŞKANLIKLAR KAZANMASINA YARDIMCI OLUN. SORUN OLAN DAVRANIŞ SIRASINDA: 5- SORUN OLAN DAVRANIŞIN NEDENİNİ DÜŞÜNMEK 6- ALTERNATİF SUNMAK 7- ANNE-BABANIN DUYGULARINI BELİRTMESİ

7 1-ÖNLEYİCİ AÇIKLAMA: OLAY SIRASINDA KIZACAĞINIZA ÖNCEDEN TEDBİRİNİZİ ALIN

8 2-ÇEVREYİ DÜZENLEYİN:

9 3-KENDİ DAVRANIŞLARINIZLA ÖRNEK OLUN.

10 OLUMSUZ DAVRANIŞLARA CEZASIZ NASIL ENGEL OLURUZ?

11 Çocuklar öğrendiklerinin büyük bir kısmını taklitle öğrenirler.

12 4-İYİ ALIŞKANLIKLAR KAZANMASINA YARDIMCI OLUN. SUÇLAYACAĞINIZA YOL GÖSTERİN!!!

13 5- SORUN OLAN DAVRANIŞIN NEDENİNİ DÜŞÜNMEK ÇOCUKLAR SİZİN İLGİNİZİ ÇEKMEK İÇİN, SİZE ELLERİNDEN GELEN BÜTÜN RAHATSIZLIĞI YAŞATIRLAR.

14 6- ALTERNATİF SUNMAK KIZACAĞINIZA ALTERNATİF VERİN!!

15 7- ANNE-BABANIN DUYGULARINI BELİRTMESİ

16 OLUMSUZ DAVRANIŞLARA CEZASIZ NASIL ENGEL OLURUZ? SORUN OLAN DAVRANIŞTAN SONRA: ETKİLERİNİ GÖSTEREREK PİŞMANLIK DUYURMA ÇOCUĞUN OLUMSUZ DAVRANIŞININ SONUÇLARINI YAŞAMASINA MÜSAADE ETME

17 Anne ve babaların olumsuz tepkilerinin, çocuk üzerinde oluşturduğu etkiler, şu şekilde sıralanabilir:

18 Çocuğun kendisini suçlu hissetmesine neden olur, Anne-babanın adil olmadığı düşüncesini geliştirir, Çocuk sevilmediğini düşünür, Sert tepkiyle yanıt vermesine yol açar, Karşı çıkmasına neden olur, Kendisini yetersiz hissedip özsaygısını yitirmesine yol açar.

19 ALTIN KURALAR * Gülünç duruma düşürülen ç çocuk çekingen olur. *Tenkit edilen çocuk her z zaman kendini kabahatli b bulur ve kendine güveni olmaz. *Kendisine inanılmayan çocuk, yalancı ve dolandırıcı olur. *Kin ve nefret içinde yaşayan çocuk, düşmanca duygular geliştirmeye başlar. *Kendisine sabırla muamele yapılan çocuk, hoşgörülü olur.

20 ÇOCUK YAŞADIĞINI ÖĞRENİR.

21 El, kol, ve parmak kaslarını geliştirmek İçİn; El, kol, ve parmak kaslarını geliştirmek İçİn; Hamur ve çamur ile oynaması, Yere dökülen bir avuç mercimek, düğme, boncuk gibi ufak şeyleri tek tek toplaması, Düğme ilikleyip açması, Resim yapması, Çizgi çalışmaları, Bir tepsiye tuz koyularak bu tuz üzerinde sizin önderliğinizde parmağı ile çizgi, harf, sayı ve benzeri şekiller yapıp silebilirler.

22 İlkokul döneminde ailenin ve öğretmenin çocuğa karşı olan tutumu onun benlik algısını olumlu yada olumsuz etkiler. Dolayısıyla çocuğun başarılı, mutlu olabilmesi ve çevresiyle olumlu ilişkiler kurabilmesi için ailenin dikkat etmesi gereken bazı konular vardır.Bunlar:

23 1-Çocuğun okula karşı negatif duygular beslememesi için okulun ve okumanın kazandıracağı şeylerden bahsedebilirler.

24 2-Okula gitmeyi zorunluluk yada ceza gibi algılamalarına sebep olacak konuşmalardan kaçınmalıdırlar.

25 4-Çocuğun her konuda desteklenmeye yüreklendirilmeye ihtiyacı vardır. Bunu yaparsanız hem çocuğun kendine olan güveni artar hem de yeni başarılar elde etmek için heveslenir. BU NEDENLE BAŞARILARINI ÖVMEKTEN KAÇINMAYIN.

26 DİKKAT DAĞINIKLIĞININ EN BÜYÜK SEBEBİ TELEVİZYON

27 Bu ne biçim resim! Böyle resim mi olur ?!... Babacığım bak, sana resim yaptım.

28


"ÖĞRENCİ VELİLERİNE ÖNERİLER Psikolojik Danışman Nur ÇELİMLİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları