Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Neşat ERASLAN MEHMET AKİF ERSOY 20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936 20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936 İSTİKLAL MARŞIMIZIN MÜELLİFİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Neşat ERASLAN MEHMET AKİF ERSOY 20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936 20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936 İSTİKLAL MARŞIMIZIN MÜELLİFİ."— Sunum transkripti:

1

2 Neşat ERASLAN MEHMET AKİF ERSOY 20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936 20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936 İSTİKLAL MARŞIMIZIN MÜELLİFİ

3 Neşat ERASLAN

4 AİLESİ AİLESİ Mehmet Akif, İstanbul'un Sarıgüzel semtinde, Sarı Nasuh mahallesinde 1873 yılında dünyaya geldi. Babası, Îpek kasabasında doğmuş Hoca Tahir Efendi, annesi ise Emine Şerife hanımdır. Babasına temizliğe olan fazla düşkünlüğünden dolayı Temiz Tahir Efendi derler. Temiz Tahir Efendi, İpek kasabasında bir müddet tahsil yaptıktan sonra İstanbul'a geldi. Burada Yozgatlı Hacı Mahmut Efendiden dinî dersler almağa başladı. Mehmet Akif, İstanbul'un Sarıgüzel semtinde, Sarı Nasuh mahallesinde 1873 yılında dünyaya geldi. Babası, Îpek kasabasında doğmuş Hoca Tahir Efendi, annesi ise Emine Şerife hanımdır. Babasına temizliğe olan fazla düşkünlüğünden dolayı Temiz Tahir Efendi derler. Temiz Tahir Efendi, İpek kasabasında bir müddet tahsil yaptıktan sonra İstanbul'a geldi. Burada Yozgatlı Hacı Mahmut Efendiden dinî dersler almağa başladı.

5 Neşat ERASLAN DOĞMUŞ OLDUĞU SEMT: FATİH

6 Neşat ERASLAN EĞİTİMİ Akif dört yaşına basınca mahalle mektebine eğitime başladı Akif dört yaşına basınca mahalle mektebine eğitime başladı Mahalle mektebini bitirdikten sonra Fatih'de Emir-i Buharî'deki mektebe devam etti. Burayı da bitirdikten sonra Fatih Merkez Rüştiyesine yazıldı Mahalle mektebini bitirdikten sonra Fatih'de Emir-i Buharî'deki mektebe devam etti. Burayı da bitirdikten sonra Fatih Merkez Rüştiyesine yazıldı Mehmet Akif'in olgunlaşmasında babasının tesiri fazladır. Arapçayı ve dine ait eserleri Mehmet Akif hep babasından öğrenmiştir. Mehmet Akif'in olgunlaşmasında babasının tesiri fazladır. Arapçayı ve dine ait eserleri Mehmet Akif hep babasından öğrenmiştir.

7 Neşat ERASLAN Mehmet Akif, Fatih rüştiyesini bitirdikten sonra mülkiye mektebinin idadî kısmına yazılmıştır Mehmet Akif, Fatih rüştiyesini bitirdikten sonra mülkiye mektebinin idadî kısmına yazılmıştır Bu okulu da başarıyla bitiren Akif şehadetnamesini alarak Mülkiye’ye devam etmiştir.Babasının ölümü üzerine kısa sürede iş sahibi olabilmek için Halkalı Baytar Mektebi’ne kaydolmuştur. Bu okulu da başarıyla bitiren Akif şehadetnamesini alarak Mülkiye’ye devam etmiştir.Babasının ölümü üzerine kısa sürede iş sahibi olabilmek için Halkalı Baytar Mektebi’ne kaydolmuştur.

8 Neşat ERASLAN HALKALI BAYTAR MEKTEBİ

9 Neşat ERASLAN MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ Mehmet Akif, Baytar Mektebi’ni bitirdikten sonra ülküsünü gerçekleştirmek için çalışmalara başlamıştır.İslam Birliği ülküsünün Birinci Cihan Harbi’yle çökmeğe başladığını yine bu dönemlerde görmüştür.Zira ülkemize bağlı Araplar bağımsızlıklarını ilan ederek Cihad-ı Ekber’e katılmamışlardır.Katılmamakla birlikte Türklere karşı İngilizlerle ittifak içine girerek binlerce Mehmetçiğin kanının dökülmesine neden olmuşlardır.Ve dünya savaşı sonucunda ülkemiz işgale uğramıştır. Mehmet Akif, Baytar Mektebi’ni bitirdikten sonra ülküsünü gerçekleştirmek için çalışmalara başlamıştır.İslam Birliği ülküsünün Birinci Cihan Harbi’yle çökmeğe başladığını yine bu dönemlerde görmüştür.Zira ülkemize bağlı Araplar bağımsızlıklarını ilan ederek Cihad-ı Ekber’e katılmamışlardır.Katılmamakla birlikte Türklere karşı İngilizlerle ittifak içine girerek binlerce Mehmetçiğin kanının dökülmesine neden olmuşlardır.Ve dünya savaşı sonucunda ülkemiz işgale uğramıştır.

10 Neşat ERASLAN Bunun üzerine Mehmet Akif Millî kuvvetlere katılmak arzusu ile 19 Ekim 1920 tarihinde İstanbul'dan Kastamonu'ya doğru yola çıkıyor. Onu Kastamonu halkı parlak bir şekilde karşılıyor. Kastamonu'da Nasrullah Camisinde ve civar kazalarda kasım ve aralık aylarında Mehmet Akif Millî Mücadeleye katılmanın lüzumunu ve gereğini belirten birçok vaaz veriyor. Bunun üzerine Mehmet Akif Millî kuvvetlere katılmak arzusu ile 19 Ekim 1920 tarihinde İstanbul'dan Kastamonu'ya doğru yola çıkıyor. Onu Kastamonu halkı parlak bir şekilde karşılıyor. Kastamonu'da Nasrullah Camisinde ve civar kazalarda kasım ve aralık aylarında Mehmet Akif Millî Mücadeleye katılmanın lüzumunu ve gereğini belirten birçok vaaz veriyor.

11 Neşat ERASLAN NASRULLAH CAMİSİ

12 Neşat ERASLAN İSTİKLAL MARŞI’NA GİDEN SÜREÇ Kurtuluş Savası, Mehmet Akif'e ” vatan” mefhumunun ifade ettiği manayı bütün heyecanıyla duyurmuştur. Şimdi onda İslâm'ı duygularla, vatan duyguları eskiden olduğu gibi birlikte yoğrulmuş şekilde ilerlemektedir.İstiklal Marşı’na giden bu süreç bir sürü çile iplikleriyle Akif’in gönlüne işliyordu.Bu çile ipliklerinin üzerine dokunmuş olan motif ise hilal ve yıldızdan başkası değildi. Kurtuluş Savası, Mehmet Akif'e ” vatan” mefhumunun ifade ettiği manayı bütün heyecanıyla duyurmuştur. Şimdi onda İslâm'ı duygularla, vatan duyguları eskiden olduğu gibi birlikte yoğrulmuş şekilde ilerlemektedir.İstiklal Marşı’na giden bu süreç bir sürü çile iplikleriyle Akif’in gönlüne işliyordu.Bu çile ipliklerinin üzerine dokunmuş olan motif ise hilal ve yıldızdan başkası değildi.

13 Neşat ERASLAN

14 Kurtuluş Savaşı sırasında Birinci İnönü Muharebesi’nin kazanılmasıyla birlikte Meclisimizde “İstiklal Marşı” yarışması düzenlenmesi gündeme gelmiştir. Akif önceleri bu yarışmaya katılmaya istekli değildir çünkü yarışmanın birincisine para ödülü vaat edilmiştir.Milli Eğitim Bakanımız Hamdullah Suphi Tanrıöver Akif’in yakın arkadaşıdır.Onu ikna ederek yarışmaya katılmasına vesile olmuştur. Kurtuluş Savaşı sırasında Birinci İnönü Muharebesi’nin kazanılmasıyla birlikte Meclisimizde “İstiklal Marşı” yarışması düzenlenmesi gündeme gelmiştir. Akif önceleri bu yarışmaya katılmaya istekli değildir çünkü yarışmanın birincisine para ödülü vaat edilmiştir.Milli Eğitim Bakanımız Hamdullah Suphi Tanrıöver Akif’in yakın arkadaşıdır.Onu ikna ederek yarışmaya katılmasına vesile olmuştur.

15 Neşat ERASLAN Mehmet Akif 1921 de İstiklâl Marşını yazdı. Düzenlenen yarışmada bu marş birinciliği kazandı. İstiklâl Marşı 17 Şubat 1921 de Sebilürreşat dergisinde basıldı. 1 Mart 1921 de Büyük Millet Meclisi kürsüsünde okunarak 12 Mart 1921’ de Büyük Millet Meclisi toplantısında millî marş olarak merasimle kabul edildi. Mehmet Akif 1921 de İstiklâl Marşını yazdı. Düzenlenen yarışmada bu marş birinciliği kazandı. İstiklâl Marşı 17 Şubat 1921 de Sebilürreşat dergisinde basıldı. 1 Mart 1921 de Büyük Millet Meclisi kürsüsünde okunarak 12 Mart 1921’ de Büyük Millet Meclisi toplantısında millî marş olarak merasimle kabul edildi.

16 Neşat ERASLAN Milli marşımız meclisimizce çok beğenilerek defalarca okunmuştur.İsterseniz dosta düşmana Türk’ün yılmayan iman ve vatan sevgisinin sembolünü gür bir sesle okuyalım. Milli marşımız meclisimizce çok beğenilerek defalarca okunmuştur.İsterseniz dosta düşmana Türk’ün yılmayan iman ve vatan sevgisinin sembolünü gür bir sesle okuyalım.

17 Neşat ERASLAN İSTİKLAL MARŞIMIZ

18 Neşat ERASLAN KAPANIŞ Son olarak Mehmet Akif’in hayatını çizgi roman şeklinde anlatan TRT yapımı bir videoyla sunumu bitirmek istiyorum. Beni saygıyla dinlediğiniz için teşekkür ederim. Son olarak Mehmet Akif’in hayatını çizgi roman şeklinde anlatan TRT yapımı bir videoyla sunumu bitirmek istiyorum. Beni saygıyla dinlediğiniz için teşekkür ederim. Sunumu hazırlayan ve düzenleyen : Neşat ERASLAN Sunumu hazırlayan ve düzenleyen : Neşat ERASLAN

19 Neşat ERASLAN


"Neşat ERASLAN MEHMET AKİF ERSOY 20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936 20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936 İSTİKLAL MARŞIMIZIN MÜELLİFİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları