Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ADASOKAĞI İLOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK SERVİSİ 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ADASOKAĞI İLOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK SERVİSİ 1."— Sunum transkripti:

1

2 ADASOKAĞI İLOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK SERVİSİ 1

3 ZAMANI ETKİLİ KULLANIMA VE HAYATIMIZDA ZAMANIN ÖNEMİ 2

4 3 ZAMAN NEDİR? ZAMAN EVRENDEKİ TÜM VARLIKLARI İLGİLENDİREN SONU VE BAŞI HESAPLANAMA YACAK BİR ‘AKIŞ’ TIR.

5 4 İnsan söz konusu olduğunda zaman kavramı daha bir anlam kazanmaktadır. Çünkü ‘akıp giden zamanın farkında olan bilinç’ zamandan en iyi şekilde yararlanmanın yollarını arar. İnsan söz konusu olduğunda zaman kavramı daha bir anlam kazanmaktadır. Çünkü ‘akıp giden zamanın farkında olan bilinç’ zamandan en iyi şekilde yararlanmanın yollarını arar. İnsan kendisi için ‘zamanın sınırlılığının farkında olan bir varlık olarak’, kendine ayrılan ve ne zaman sonlanacağını bilemediği zaman dilimini programlama eğilimindedir. İnsan kendisi için ‘zamanın sınırlılığının farkında olan bir varlık olarak’, kendine ayrılan ve ne zaman sonlanacağını bilemediği zaman dilimini programlama eğilimindedir.

6 5 Zamanın nerede ve ne zaman biteceğini bilemeyen insan yaşadığı süre içerisinde yaşamına çok şey sıkıştırmanın içgüdüsünün etkisi altındadır. Zamanın nerede ve ne zaman biteceğini bilemeyen insan yaşadığı süre içerisinde yaşamına çok şey sıkıştırmanın içgüdüsünün etkisi altındadır. İnsan, hedefleri, umutları, beklentileri ve kaygıları olan bilinçli bir varlık olarak zamanı iyi planlamak zorundadır. İnsan, hedefleri, umutları, beklentileri ve kaygıları olan bilinçli bir varlık olarak zamanı iyi planlamak zorundadır.

7 6 Geleceği iyi planlamakla sadece iyi bir geleceğe değil, aynı zamanda iyi bir geçmişe ve huzurlu bir şimdiye de sahip oluruz. Çünkü geçmiş ve şimdiki zamanın niteliği gelecekle ilgili yapılanlar tarafından belirlenir. Bundan dolayı akıp giden zaman içerisinde kaybolmak yerine yönümüzü belirleyen ve bu yolda mücadele eden insanlar olmalıyız. Geleceği iyi planlamakla sadece iyi bir geleceğe değil, aynı zamanda iyi bir geçmişe ve huzurlu bir şimdiye de sahip oluruz. Çünkü geçmiş ve şimdiki zamanın niteliği gelecekle ilgili yapılanlar tarafından belirlenir. Bundan dolayı akıp giden zaman içerisinde kaybolmak yerine yönümüzü belirleyen ve bu yolda mücadele eden insanlar olmalıyız.

8 7 Her insanın temel görevlerinden biri potansiyellerini gerçekleştirmektir. Her insan doğuştan belirli potansiyellerle dünyaya gelir. Fakat İnsanların çoğu potansiyellerinin çoğunu gerçekleştiremeden aramızdan ayrılır. Her insanın temel görevlerinden biri potansiyellerini gerçekleştirmektir. Her insan doğuştan belirli potansiyellerle dünyaya gelir. Fakat İnsanların çoğu potansiyellerinin çoğunu gerçekleştiremeden aramızdan ayrılır.

9 8 Potansiyellerini gerçekleştirmek kendini gerçekleştirmenin en önemli şartlarından biridir. Potansiyellerini gerçekleştirmek kendini gerçekleştirmenin en önemli şartlarından biridir. Kendini gerçekleştiren insan hem hayatını mükemmelleştirmiş olacak, hem de yaşadığı topluma ve çevresine en iyi şekilde katkıda bulunmuş olacak. Kendini gerçekleştiren insan hem hayatını mükemmelleştirmiş olacak, hem de yaşadığı topluma ve çevresine en iyi şekilde katkıda bulunmuş olacak. Dolayısıyla kendini gerçekleştirmek aynı zamanda toplumsal bir görevdir ve bunu gerçekleştirebilmek için zamanın hesaba katılması şarttır. Dolayısıyla kendini gerçekleştirmek aynı zamanda toplumsal bir görevdir ve bunu gerçekleştirebilmek için zamanın hesaba katılması şarttır.

10 9 Kendini gerçekleştiren insan BAŞARILI bir insandır. Mesleği ne olursa olsun başarılı insanları gözlemlediğimizde bu insanların planlanmış bir zamana çokça önem verdiklerini de görürüz. Başarıya giden yol verimli bir zaman kullanımından geçmektedir. Kendini gerçekleştiren insan BAŞARILI bir insandır. Mesleği ne olursa olsun başarılı insanları gözlemlediğimizde bu insanların planlanmış bir zamana çokça önem verdiklerini de görürüz. Başarıya giden yol verimli bir zaman kullanımından geçmektedir.

11 10 Zamanın verimli kullanımı tüm insanlar için önem arz etse de bazı insanlar için bu daha çok hayati önem taşımaktadır. Bu insanlar da ÖĞRENCİLERDİR. Zamanın verimli kullanımı tüm insanlar için önem arz etse de bazı insanlar için bu daha çok hayati önem taşımaktadır. Bu insanlar da ÖĞRENCİLERDİR. Çünkü diğer insanlardan farklı olarak öğrenciler şu an geleceklerinin temellerini atmakta ve inşa etmektedirler. Çünkü diğer insanlardan farklı olarak öğrenciler şu an geleceklerinin temellerini atmakta ve inşa etmektedirler. İyi bir gelecek için iyi bir meslek sahibi olmak gerekir ve zamanı ne kadar iyi kullanırsak sahip olabileceğimiz mesleğin niteliği o kadar iyi olur. İyi bir gelecek için iyi bir meslek sahibi olmak gerekir ve zamanı ne kadar iyi kullanırsak sahip olabileceğimiz mesleğin niteliği o kadar iyi olur.

12 11 Bir öğrencinin hiçbir şey yapmadan ve bilinçsizce geçirdiği her an onu daha iyi bir meslek sahibi olmaktan alıkoymaktadır. Bir öğrencinin hiçbir şey yapmadan ve bilinçsizce geçirdiği her an onu daha iyi bir meslek sahibi olmaktan alıkoymaktadır. Zamanı hoyratça kullanan öğrenciler alternatifleri de yitirecekleri gibi sadece kendisine verilenle yetinmek durumunda kalacaktır. Zamanı hoyratça kullanan öğrenciler alternatifleri de yitirecekleri gibi sadece kendisine verilenle yetinmek durumunda kalacaktır. İnsan alternatifleri kendi çabasıyla çoğaltabilir ve daha fazla alternatif içerisinden seçme hakkını kullanır. İnsan alternatifleri kendi çabasıyla çoğaltabilir ve daha fazla alternatif içerisinden seçme hakkını kullanır.

13 12 Böylece öğrencilerin zamanı tanıması, zaman kullanımı ile başarı arasındaki ilginin farkında olması ve iyi bir gelecek inşa sürecinde verimli ders çalışma sürecinin zamanın etkili kullanımından geçtiğini bilmesi gerekir. Böylece öğrencilerin zamanı tanıması, zaman kullanımı ile başarı arasındaki ilginin farkında olması ve iyi bir gelecek inşa sürecinde verimli ders çalışma sürecinin zamanın etkili kullanımından geçtiğini bilmesi gerekir.

14 ZAMANIN ÖZELLİKLERİ ( Prof. Dr. Adnan KULAKSIZOĞLU ) ZAMANIN ÖZELLİKLERİ ( Prof. Dr. Adnan KULAKSIZOĞLU )  ÜRETİLEMEYEN  İKİ DEFA KULLANILAMAYAN  DURDURULAMAYAN  DONDURULAMAYAN  UZATILAMAYAN  GERİ GETİRİLEMEYEN  DEPOLANAMAYAN 13

15  YETMEYEN  ONARILAMAYAN  YERİNE BAŞKA ŞEY KONULAMAYAN  DEVREDİLEMEYEN  HERKESİN EŞİT OLARAK SAHİP OLDUĞU  HOŞ GEÇİRİLEBİLEN  BOŞA HARCANABİLEN  DEĞERLENDİRİLEBİLEN  HESAPLANABİLEN 14

16  ZİYAN EDİLEBİLEN  HER ANI YAŞANABİLEN  YETEBİLEN  HATIRLANABİLEN  GELEBİLEN  PLANLANABİLEN  BEKLENEBİLEN  DÜZENLENEBİLEN  ACINILABİLEN  YARIŞILABİLEN  ÖLÇÜLEBİLEN “ BİR ŞEYDİR” 15

17 16 BAŞARILI İNSANLARIN ÖZELLİKLERİ ( Prof. Dr. Adnan KULAKSIZOĞLU ) ZAMANI VERİMLİ KULLANIR PLANLIDIR ÇALIŞKANDIR TASARRUF EDER ATAKTIR RİSK ALIR GELECEĞİ TAHMİN EDER

18 17 DÜRÜSTTÜR ADİLDİR AMAÇLARI VARDIR FIRSATLARI DEĞERLENDİRİR HIRSLIDIR BAŞARI ARZUSU YÜKSEKTİR REKABETTEN HOŞLANIR DOĞRU KARAR VERİR BAŞKALARI İLE İLETİŞİMİ İYİDİR.

19 ZAMAN KAYBININ SEBEPLERİ ( Prof. Dr. Adnan KULAKSIZOĞLU )  PLANSIZ ÇALIŞMA  ÖNCELİKLERİ SIRAYA KOYAMAMA  NOT ALMAMA  TELEVİZYON  ZAMANSIZ ZİYARETÇİLER  EKSİK YAPILAN İŞLER  TELEFONLAR 18

20  HATALI DOSYALAMA  SOHBET  TRAFİK SIKIŞIKLIĞI  ÇOK UYUMA  ERTELEME  YAPILACAKLARI UNUTMAK 19

21 20 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI NELERDİR (1 )  Amaçlarınızı belirlemek  Planlı çalışmak  Zamanı verimli kullanmak  Verimi azaltıcı etkenleri ortadan kaldırmak  Uygun bir çalışma ortamı hazırlamak

22 21 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI NELERDİR (2 )  Dikkatinizi uyanık tutmak  Derse hazırlıklı olmak  Not tutmak  Araç gereç ve kaynaklardan yararlanmak  Verimli okumak  Aralıklı tekrarlar yaparak unutmayı önlemek

23 22 Yapılacak ilk iş  Ders çalışmanızı aksatan veya kolaylaştıran alışkanlıkların bir listesini yapınız.  Listenizde yer alan olumsuz alışkanlıkları bırakmaya çalışın.  Olumlu alışkanlıkları pekiştirmek için çaba gösterin.  Çalışma ve denemelerinizi, olumsuz alışkanlıklar atılıncaya, olumlu alışkanlıklar iyice yerleşinceye kadar sürdürün.

24 23 PLANLI ÇALIŞMA “PLAN NEDİR?” Hangi derse nereden nasıl başlayacağınızı bilemediğiniz yada çalışmaya başlamak için karar veremediğiniz, kararsızlık ve karışıklık durumları ancak hangi dersi ne zaman çalışacağınızı belirli bir sıraya koymakla yani “karar vermekle” ortadan kalkar. İşte çalışmada “PLAN” “neyi”, “nasıl”, “ne zaman” ve “nerede çalışacağınızı önceden belirlemek demektir.

25 24 Plan yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? (1) Derslerin planını dengeli olarak yapın. Günlük ortalama çalışma süresi olarak 4 – 5 saat verilebilir. Her ders için en uygun çalışma süresi 40 – 50 dakikalık çalışma sonunda 5 – 10 dakika bir ara vererek devam etmektir. Farklı türde çalışma gerektiren dersleri ard arda getirmeye çalışın. Planda derse vereceğiniz çalışma süreleri dersin özelliğine ve sizin o dersteki başarınıza göre ayarlayın.

26 25 En zor dersleri en rahat anlayabileceğiniz saatlere yerleştirin. Dersten önce hazırlık çalışmalarına yer verin Dersin işlendiği gün tekrar edilmesi unutma düzeyini azaltır. Dersleri her gün aynı saate yerleştirin. Yemeklerde yarım saat sonra çalışmaya başlayın. Her gün mutlaka 8 saat uyku için zaman ayırın. Planınızda ders dışı etkinliklere de yer verin Plan yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? (2)

27 26 ZAMANI KULLANMAK Öğrenme insanların bireysel farklılıklarına göre gerçekleşir. Her birey yetenekleri, ilgileri, zihinsel ve bedensel yapıları bakımdan birbirinden farklıdır. Bu nedenle bir ders ya da konu için ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir. Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır. Fakat herkes için önemli olan ; ZAMANI, BELİRLENMİŞ ÖNCELİKLER DOĞRULTUSUNDA KULLANMAKTIR. ZAMANI, BELİRLENMİŞ ÖNCELİKLER DOĞRULTUSUNDA KULLANMAKTIR.

28 27 Zamanınızı düzenleyebilmeniz için; (1) Bir duvar takvimi alın. Bir duvar takvimi alın. Hangi günler ders çalışmayacağınızı takvime işaretleyin. Hangi günler ders çalışmayacağınızı takvime işaretleyin. Sınav tarihlerini ve ödevlerinizi teslim edeceğiniz tarihleri öncede bilin. Sınav tarihlerini ve ödevlerinizi teslim edeceğiniz tarihleri öncede bilin. Çalışmayı planladığınız derslerinizin başlayış ve bitiş saatlerini de belirterek takviminize yazın. Çalışmayı planladığınız derslerinizin başlayış ve bitiş saatlerini de belirterek takviminize yazın.

29 28 Zamanınızı düzenleyebilmeniz için; (2) Zaman tablonuzda çalışma sürelerini, diğer etkinliklere ayrılan süreleri değişik renkte kalemler kullanarak gösterin Zaman tablonuzda çalışma sürelerini, diğer etkinliklere ayrılan süreleri değişik renkte kalemler kullanarak gösterin Hafta sonunda programınızı gözden geçirin. Hafta sonunda programınızı gözden geçirin. Programı uygulayabilmişseniz kendinizi ödüllendirin, uygulayamamışsanız programı yeniden düzenleyin. Programı uygulayabilmişseniz kendinizi ödüllendirin, uygulayamamışsanız programı yeniden düzenleyin.

30 29 VERİMİ AZALTICI ETKENLERİ ORTADAN KALDIRINIZ Yorgunluk Elem Duygusu Fazla Heyecan Aile Dertleri UykusuzlukKorkuEndişeAcelecilik Normalin Altında Yada Üstündeki Fiziki Şartlar( çok soğuk, çok sıcak) Araç Gereç Noksanlığı Başka Yerde Olma Düşüncesi Dikkati Dağıtacak Poster, Resim,Müzik AğrıÖfkeAçlıkTelaş Sızı Aşırı Kaygı Aşırı Tokluk

31 UYGUN BİR ÇALIŞMA ORTAMI SEÇİNİZ Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları çözümlenmiş olmalı. Evin değişik yerlerini değil belli bir yerini çalışma yeri olarak hazırlayın ve hep aynı yeri kullanın. En uygun çalışma ortamı şöyle olabilir; Üzerinde çalışmak için tüm araç ve gereçlerin ( ders çalışmak için gerekli olan ) bulunduğu bir masa olmalıdır. Oda ısısı ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Oda sık sık havalandırılmalıdır. Çalışma ortamında dikkati dağıtacak radyo, teyp, tv, resim, poster, afiş olmamalıdır. Çalışma masası ve varsa çalışma odası sadece ders çalışmak için kullanılmalıdır. 30

32 31 TEKRARIN ÖĞRENMEDEKİ YERİ TEKRARIN ZAMANI GENEL TEKRAR SÜRESİ BİLGİNİN SAKLANMA SÜRESİ 45 Dakikalık çalışma sonunda 5 Dakika 1 Gün 1 Günlük bir çalışma sonunda 10 Dakika 1 Hafta 1 Haftalık bir çalışma sonunda 20 Dakika 1 Ay 1 Aylık bir çalışma sonunda 30 Dakika Uzun Süreli Hafıza

33 32 UNUTMAYIN!!! Okumanın % 20'si Okuyup, sonradan dinlemenin % 40' Okuyup, dinledikten sonra yazılan % 60'ı bellekte kalır. Okumanın % 20'si Okuyup, sonradan dinlemenin % 40' Okuyup, dinledikten sonra yazılan % 60'ı bellekte kalır. % 100 öğrendiğimiz bir şeyin (ki bu mümkün değil) 20 dakika içerisinde yarısını, 60 dakika içerisinde % 70'ini gün sonunda da % 80'ini unuturuz. Ama unutma hiçbir zaman O düzeyine inmez. % 100 öğrendiğimiz bir şeyin (ki bu mümkün değil) 20 dakika içerisinde yarısını, 60 dakika içerisinde % 70'ini gün sonunda da % 80'ini unuturuz. Ama unutma hiçbir zaman O düzeyine inmez. Unutmaya karşı en iyi ilaç: Tekrar............. Tekrar................ Yine Tekrar! Unutmaya karşı en iyi ilaç: Tekrar............. Tekrar................ Yine Tekrar!

34 33 BOŞ ZAMANLARI DEĞERLENDİREBİLMEK Çocuk ve gençlerimizin boş zamanlarını en iyi şekilde nasıl değerlendirdiği gelecekleri için önemli bir konudur. Derslerinden ve ev işlerinden arta kalan zamanlarda duyusal ve düşünsel gelişimlerini ve hatta bedensel beceri gelişimini sağlayacak uygun faaliyetlerin seçimi, olumlu yeni özellikler edinmelerini sağlayacaktır. Çocuk ve gençlerimizin boş zamanlarını en iyi şekilde nasıl değerlendirdiği gelecekleri için önemli bir konudur. Derslerinden ve ev işlerinden arta kalan zamanlarda duyusal ve düşünsel gelişimlerini ve hatta bedensel beceri gelişimini sağlayacak uygun faaliyetlerin seçimi, olumlu yeni özellikler edinmelerini sağlayacaktır.

35 ZAMANI ETKİN KULLANMAK İÇİN ÖNERİLER  İzleyeceğiniz televizyon programlarını önceden seçin; bunun dışında televizyondan uzak durun.  Arkadaşlarınıza “ ders çalışmam gerekiyor” demekten çekinmeyin.  Mutlaka kişisel sınırlılıklarınız olsun. Vazgeçemeyeceğiniz kişisel prensipleriniz olsun.  Ders çalışma ortamınızı nezih bir yer de oluşturun.  Plansız gezmelerden kaçının.  İnternette harcadığınız zamanı kısıtlayın. 34

36  Çalışmaya başlamadan önce ne kadar süre, neye, nerede, nasıl çalışacağınızı; not tutun, kendinize söyleyin.  Yaşamınızı ve sorumluluklarınızı ertelemeyin.  Yemekte fazla oyalanmayın.  Aşırı ve gereksiz uyku uyumaktan kaçının. VE SAKIN UNUTMAYIN, SAATLER SADECE GEÇEN ZAMANI DEĞİL, KAYBOLAN ZAMANI DA GÖSTERİR! 35

37 36 UNUTMAYIN TAŞI DELEN SUYUN GÜCÜ DEĞİL DAMLALARIN SÜREKLİLİĞİDİR.

38 37 Rüyanızın Gerçekleşmesini İstiyorsanız Öncelikle Uykudan Uyanmanız Gerekir. (Andre Siegtried)


"ADASOKAĞI İLOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK SERVİSİ 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları