Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAVA DOĞRU Seminer planı  1. Bölüm: YGS ve LYS, iki yıllık bir süreç  2. Bölüm: Sınav yaklaştı  Genel Bilgiler  Sınav Öncesi Son Haftalar  Sınav.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAVA DOĞRU Seminer planı  1. Bölüm: YGS ve LYS, iki yıllık bir süreç  2. Bölüm: Sınav yaklaştı  Genel Bilgiler  Sınav Öncesi Son Haftalar  Sınav."— Sunum transkripti:

1

2 SINAVA DOĞRU

3 Seminer planı  1. Bölüm: YGS ve LYS, iki yıllık bir süreç  2. Bölüm: Sınav yaklaştı  Genel Bilgiler  Sınav Öncesi Son Haftalar  Sınav Anı

4 YGS ve LYS : 2 YILLIK BİR SÜREÇ

5 YGS ve LYS herkes için sınav  YGS ve LYS, sadece öğrenciler için değil, çok sayıda şahıs ve kurum için sınav niteliğindedir.

6 Alan belirleme  İlk önemli kilometre taşı Lise 2’nin ilk günleri  Lise 1’in son haftalarında öğrenciler “Alan Seçimi ve Sınav Sistemi” konusunda bilinçlendirilmelidir.  Söz konusu öğrencilere meslekler, üniversiteler, mesleklerin gerektirdiği kabiliyetler konularında eğitim verilmelidir.

7 Güven Duygusu 1.Sorularıyla ilgileneceğim derslerde teorik bilgim yeterli mi? 2.Yeterince bol test çözerek, bu bilgileri test mantığı ile yoğurarak nete dönüştürebiliyor muyum?

8 Güven duygusunu kazanmak  Üstesinden gelemediğiniz soruların cevaplarını öğrenseniz bile bir bloknota kaydediniz.  Bütün bu sorularla sınava 1 ay kala tekrar ilgileniniz.  “Ben toplam 10-15 test kitabından 15.000 civarında test sorusunu çözebildim ve bu birikimim ile sınava gireceğim”.

9 SINAV YAKLAŞTI SINAV YAKLAŞTI 2. BÖLÜM

10 Genel Bilgiler  ÖSS’ye az kaldı.  Bu sınav elbette çok önemli.  Ama sizden daha önemli değil.  Geçmiş olumsuzlukları bir kenara bırakın.  Sadece kendinizi sınava verin.

11 Siz daha avantajlısınız..  Başkalarına göre daha iyi hazırlandınız.  Hangi dersten kaç soru gelir, biliyorsunuz.  Soruların karakterini, zorluk derecesini kestirebiliyorsunuz.  Hem bilgi birikiminiz iyi hem de bol test çözdünüz.  Öyleyse sınavdan siz korkmayın başkaları korksun.

12 Sınav öncesi son 2 - 3 hafta  Sık sık deneme sınavı olunuz.  Son 10 yılın ÖSS sorularını çözünüz.  ÖSYM kılavuzunu mutlaka okuyunuz.  Öğrenmekten daha çok pekiştiriniz.  Ağır sporlar yapmayınız.

13 Sınav öncesi 2 - 3 gün  Sınavdan ve başarısızlıktan korkmayınız.  Unutmayın ki korku başarıyı azaltır.  Sınav salonunuzu daha önceden görünüz.  Mümkünse sıranıza oturunuz.  Uyku düzeninizi oturtunuz.

14 Sınav öncesi son gün  Her gün kalktığınız saatte kalkınız.  Rahat ortamları tercih ediniz.  Akşam yemeğinin hafif olmasına dikkat ediniz.  Ders çalışmayın, sadece hatırlatıcı bazı konulara bakabilirsiniz.  Heyecan verici konuşmalar yapmayınız  Son günlerde kendinizi alıştırdığınız saatte yatınız.  Yatmadan önce son olarak götüreceğiniz belgelerinizin kontrolü yapınız.

15 Sınav Sabahı  İmkan varsa duş alınız.  Sabah kahvaltısını mutlaka yapınız. Kahvaltının fazla sulu olmamasına, glikoz ağırlıklı olmasına dikkat ediniz.  Elbisenin yeni olmasından çok, rahat olmasına dikkat ediniz.  Evden çıkmadan sınavla ilgili belgelerinizi son kez kontrol ediniz.  Her türlü ihtimale karşı yanınızda bir miktar para bulundurunuz.

16 SINAV ANI

17 Sınav başlamadan  Sınav salonunda ve çevresinde, sınava gelirken yolda karşılaştığınız olumsuzlukları bir kenara bırakınız.  Her şeyden önce sakin ve soğukkanlı olunuz.  Telaşlanmanıza gerek yok, unutmayın; siz bu sınava çok iyi hazırlandınız, rahat olunuz.  Oturduğunuz sıraya alışmaya çalışınız.  Sınavda gerekli olan eşyalarınızı sıranızın üzerine yerleştiriniz.  Kalemlerinizi ve silginizi kontrol ediniz.

18 Sınav kitapçıkları dağıtıldı  Kitapçığınızın sayfa kontrolünü yapınız.  Kitapçık türünü ilgili bölüme kodlayınız.  Soru kitapçığınızın ilgili bölümüne size ait kişisel bilgilerinizi yazmayı unutmayınız  Motivasyon süresi; ilk 10-15 dakikadır.  Bu süreyi en az kayıpla atlatmanın çaresi; size basit gelen derslerden başlamak

19 Kodlamaya dikkat  Sözeli sözel bölüme, sayısalı sayısal bölüme kodlayınız  Size ait ilgili bölümleri kodlamayı unutmayınız.  Kitapçık türünü cevap kağıdınıza kodlayınız.  Kodlamayı gruplar halinde yapınız.  Kaydırma yapmamak için işaretleyinceye kadar içinizden nakarat yapınız.

20 Sınav anı  Soruları çözme sırasını belirlerken denemelerde kendinizi alıştırdığınız düzende ısrar ediniz  Soruları atlamadan çöze çöze gitmeniz size moral kazandıracaktır.  Doğru seçeneği bulamadığınız durumlarda mantıklı düşünme yolunu tercih ediniz. Şık sayısını 3 veya 2 ye indirebilirseniz, birini işaretlemeniz yararınıza olabilir.

21 Zorlandığınız sorular  Her soru için 3-4 saniye sarf ederek soruyu teşhis ediniz.  İlk planda çözemediğiniz soruların yanına bazı şekiller yaparak atlayınız. Mesela;  !: İlk hamlede çözemedim, ama konuyu biliyorum.  !!: Zaman alıcı soru, ama herhalde çözerim.  !!! : Zor soru, herhalde çözemem.  Bunu yaptığınız takdirde sınavın sonlarına doğru, artan vakitte önce !’li soruları, sonra !!’li soruları, daha sonra da !!!’li soruları çözmeye çalışınız.

22 Sınav anı  Çok uzun şıklara dikkat ediniz.  Paragraf sorularında önce soruyu okuyunuz.  Sınavda önemli olan doğru cevabı bulmaktır. Bulduğunuz şeyin, size sorulan olup olmadığını bir kere daha kontrol ediniz. Örnek: Yaş problemi..

23 Sınav anı  Art arda aynı şıkkı 4’ten fazla işaretlediyseniz cevaplarınızı bir daha kontrol ediniz.  Çözemediğiniz sorularla moralinizi bozmayınız.  Sınavlarda doğru seçenekler genellikle eşit olarak dağıtılır. Ancak doğru şıklar belli bir sıra takip etmez.  Kolay sorulara dikkat..! YGS ve LYS de öyle sorular var ki; Sayısalcılar Sözel sorularını, Sözelciler Sayısal sorularını çözebilirler. Böyle sorular hiç de az değil.

24 Soruları çözerken,  Soruyu anlamak aslında çözümün yarısıdır.  Sayısal sorularda mutlaka işlem yapınız.  Cevabı hatırlayamadığınızda telaşlanmayınız.  Bir bölümden diğer bir bölüme geçerken zaman kaybetmeden zihninizi ve bedeninizi dinlendiriniz.  Yorulduğunuz zaman bedensel egzersiz yapın.  Doğru cevaba ulaşmak için yanlış şıkları eleyin.

25 Tuzak sorulara dikkat  Yanıltıcı cümle veya kelimelere dikkat.  Bazı cevaplar sorunun içerisinde gizlidir.  “Uzun soru”, “zor soru” demek değildir.  Altı çizili veya koyu yazılı kelimeye dikkat.  Bütün seçenekleri okumadan doğru cevabı işaretlemeyiniz.

26 Zamanı iyi kullanın  Sınav bilgiyi kullanma hızınızı ölçer.  Önemli olan bildiklerinizi en kısa sürede kullanmanızdır.  Yanınızda mutlaka bir saat bulundurunuz.  Bölümler arası geçişlerde hızınızı ayarlayınız.  Etrafınızla ilgilenip zaman kaybetmeyiniz.  Sınava en iyi bildiğiniz bölümden başlamanız moral ve zaman açısından fayda sağlar.  Son ana kadar yarışa devam ediniz.

27 BAZI SORU KARAKTERLERİ

28 Dikkat..! KMnO 4 + FeCl 2 + HCl  MnCl 2 + FeCl 3 + KCl + H 2 0 Reaksiyonu için hangileri doğrudur? I. Mangan indirgenmiştir. II. Demir indirgendir. III. Demir yükseltgenmiştir.

29 Tipik ÖSS sorusu 80 zaman CC CC Şekil 1Şekil 2 80 Bir sıvının soğuması sırasında hangileri yapılırsa Şekil 1’den Şekil 2 ’ye dönme görülür? I. Sıvıyı bir çubukla karıştırmak II. Sıvıyı kabıyla 80  C deki su banyosuna oturtmak III. Sıvıyı kabıyla 20  C deki su banyosuna oturtmak

30 Öncüllü sorular  Sizden istenene uyuyorsa yuvarlak içine alınız, uymuyorsa “çarpı (x)” atınız. I. Tek cins atomdan oluşurlar. II. Arıdırlar. III. Kimyasal yollarla daha basit maddelere ayrılabilirler. Yukarıdakilerden hangisi elementler için doğru, bileşikler için yanlıştır?

31 Kısaltarak yazma X,Y,Z halojenlerinden X’in atom numarası, Y’den büyük, Z’den küçüktür. Buna göre;  I. Atom çapı en büyük olan Z’dir  II. Elektron ilgisi en büyük olan Y’dir  III. Periyodik tabloda Y, X ve Z den daha sağdadır. Hangileri doğrudur? Bu soruda ilk cümleyi okur okumaz bir dikdörtgene halojenler (7A grubu elementleri) aşağıdaki şekilde yerleştirildiğinde sorunun çözülmesi büyük ölçüde kolaylaşmış olur. 7A Y X Z

32 SINAV STRATEJİLERİ

33 Sayısaldan hazırlanıp sayısal tercih yapacaksanız  Sınava sayısal bölümden başlayınız.  Sayısal bölüm bittiğinde sözelden en iyi bildiğiniz derslerden başlamanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü sizin için toplam sözel netiniz önemlidir.  Bu netlerin Türkçe, Tarih, Coğrafya veya Felsefe derslerinden herhangi birinin olması puan açısından aynı değerdedir.

34 Hem sayısal hem de EA tercih yapacaksanız:  Sınava öncelikle matematikle başlamalı, fenle devam etmelisiniz.  Sayısal bölüm bittikten sonra sözel bölümden öncelikle Türkçe sorularını çözmelisiniz.  EA tercihi yapacak adaylar için Türkçe dersinin puan getirisi, Tarih, Coğrafya ve Felsefe derslerinden daha fazladır.

35  Sınava öncelikle Matematik ve Geometri derslerinden başlamalısınız.  Sayısal bölüm bittikten sonra sözel bölümden önceliği Türkçe dersine vermelisiniz.  Çünkü EA tercihi yapacak adaylar için Türkçe dersinin puan getirisi, Tarih, Coğrafya ve Felsefe derslerinden daha fazladır. Hem sayısal hem de Sözel tercih yapacaksanız:

36 Sayısaldan hazırlanıp sayısal tercih yapacaksanız  Öncelikle sayısal bölümden başlamalısınız.  Tercihlerinizin hem sözel hem de sayısal olması nedeniyle diğer adaylara göre dezavantajınız var onun için tercihlerinizi bir kez daha düşünerek tek alana toplayınız.

37 Sınava EA’dan hazırlanıp EA tercihi yapacak iseniz:  Öncelikle Matematik ve Türkçe sorularından başlayın.  Eşit ağırlıktan hazırlanan adaylar için en çok puan getirisine sahip dersler sırasıyla Matematik, Türkçe çünkü bu iki dersin puan getirisi diğer derslere oranla daha fazla olacaktır.  Türkçe ve Matematik sorularını bitirdikten sonra en iyi bildiğiniz derslerden zorlandığınız derslere göre soruları çözmeniz size zaman kazandırabilir.  Unutmayınız ki, sizler için Tarih, Coğrafya, Felsefe sorularının puan getirisi ile Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinin puan getirisi aynıdır.

38 EA’dan hazırlanıp sözel tercihi de yapacaksanız;  Öncelikle Türkçe ve Matematik sorularını çözmelisiniz.  Sözel tercihi yapacağınızdan dolayı Türkçe ve Matematik sorularını çözdükten sonra Tarih, Coğrafya ve Felsefe sorularını çözmelisiniz.  Kalan sürede de Fizik, Kimya, Biyoloji sorularını da çözerek daha fazla puan alabilirsiniz.

39 EA’dan hazırlanıp sayısal tercihi de yapacaksanız;  Öncelikle Türkçe ve Matematik sorularını çözmelisiniz.  Sayısal tercih yapacağınızdan dolayı Türkçe ve Matematik sorularından sonra Fizik, Kimya ve Biyoloji sorularını çözmelisiniz.  Kalan sürede Tarih, Coğrafya, Felsefe sorularını da çözerek daha fazla puan alabilirsiniz.

40 Sözelden hazırlanıp sözel tercih yapacaksanız;  Sınavda öncelikle sözel bölümü çözmelisiniz. Sözel bölüm bittiğinde sayısaldan en iyi bildiğiniz dersten başlamanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü sizin için toplam sayısal netiniz önemlidir.  Bu netlerin Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden herhangi birinin olması puan açısından ayrıca bir getirisi yoktur.

41 Sözelden hazırlanıp EA tercihi de yapacaksanız;  Öncelikle sözel bölümden başlamalısınız.  EA tercihi yapacağınızdan dolayı sözel bölümden sonra önce Matematik sorularını, kalan zamanınızda da Fizik, Kimya, Biyoloji sorularını çözerek daha fazla puan alabilirsiniz.

42 Sözelden hazırlanıp sayısal tercihi de yapacaksanız;  Öncelikle sözel bölümden başlamalısınız.  Tercihlerinizin hem sözel hem de sayısal olması nedeniyle diğer adaylara göre dezavantajınız var. Onun için tercihlerinizi bir kez daha düşünerek tek alana toplayınız.

43 Dilden hazırlanıp sadece Dil tercihi yapacaksanız;  Sadece sözel bölümü cevaplamalısınız.  Dil tercihi yapanlar için sayısal bölümün bir puan getirisi yoktur onun için sayısal bölüm sorularını çözmeyiniz

44 Dilden hazırlanıp sözel tercihi de yapacaksanız;  Öncelikle sözel bölümü cevaplandırınız.  Sayısal bölümden cevaplandıracağınız her soru size puan olarak geri döneceğinden dolayı sayısaldan en iyi bildiğiniz derslere öncelik vermeniz sizin yararınıza olacaktır.

45 Dilden hazırlanıp EA tercihi de yapacaksanız;  Öncelikle sözel bölümü cevaplandırınız.  Eşit ağırlık tercihi yapacağınızdan dolayı sayısal bölümden önceliği Matematik dersine vermelisiniz. Çünkü diğer sayısal derslere göre daha fazla puan getirisine sahiptir.

46 Dilden hazırlanıp sayısal tercihi de yapacaksanız;  Bu durum sizin için diğer adaylara göre dezavantaj sayılır. Onun için tercihlerinizi bir kez daha düşününüz.

47 Bitti... Başarılar


"SINAVA DOĞRU Seminer planı  1. Bölüm: YGS ve LYS, iki yıllık bir süreç  2. Bölüm: Sınav yaklaştı  Genel Bilgiler  Sınav Öncesi Son Haftalar  Sınav." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları