Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANA BABA VE ERGEN İLETİŞİMİ Çocuğunuzu tanıyarak eğitime başlayınız. ANNE VE BABA ARASINDAKİ İLİŞKİ, EVİN GENEL HAVASINI BELİRLER!...

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANA BABA VE ERGEN İLETİŞİMİ Çocuğunuzu tanıyarak eğitime başlayınız. ANNE VE BABA ARASINDAKİ İLİŞKİ, EVİN GENEL HAVASINI BELİRLER!..."— Sunum transkripti:

1

2 ANA BABA VE ERGEN İLETİŞİMİ Çocuğunuzu tanıyarak eğitime başlayınız. ANNE VE BABA ARASINDAKİ İLİŞKİ, EVİN GENEL HAVASINI BELİRLER!...

3 NELER ANLATACAĞIZ?  Ergen neler hisseder? Aile ilişkisi nasıldır?  İletişim nedir?  Gençlerle nasıl daha iyi bir iletişim kurabiliriz?  Sevgimiz nasıl olmalıdır?  Nasıl bir disiplin ve ceza vermeliyiz?  Ergene karşı nasıl davranmalıyız?  Ergenle nasıl konuşmalıyız?  Ergenle çatışmalarımızı nasıl çözmeliyiz

4 ERGEN NELER HİSSEDER?  Çabuk ve keskin tepkiler verir,  Tedirginlik, güvensizlik vardır,  Kuruntuludur,  Yalnız kalma isteği vardır,  Ders ilgisizliği ve başarısızlık başlar,  Ev kurallarına karşı gelmeye başlar,  Evden uzaklaşabilir,  Otoriteye karşı gelir,  Bencildir, sakardır, dağınıktır,  Süs ve giyime düşkündür,

5 Sivilce takıntısı vardır,  Garip müzik anlayışı oluşmaya başlar,  Posterlere ilgi artar,  Oda mahremiyeti ister,  Şiir, hikaye, roman, günlük yazmaya başlar,  Uzun uzun düşler kurar,  Aileyi beğenmeme vardır,  Aileye ters davranışlar sergiler,  Fikir tartışmalarına girer,  Model alma ve özdeşim vardır.

6 ERGENİN AİLE İLİŞKİSİ u  Hiçbir şey beğenmez, sürekli şikayet edecek bir şeyler bulurlar.  Eve istediği zaman girip çıkmak ister.  Ailesinin en ufak bir eleştirisine büyük tepkiler verir.  Kendine yöneltilen eleştirileri kabul etmez, sürekli eleştirmeyi sever.  Boş vermişlik içindedir.

7 ERGENİN AİLE İLİŞKİSİ Ergenlerin bu dönemde ailelerine olan bağımlılıkları azalıAnne babasının beğenileriyle alay eder. Anne babasının düşüncelerini eskimiş bulur. Onlardan öğrenecek hiçbir şeyi kalmamış sanır. Bu dönemde aileye büyük bir görev düşer. Aile bu davranışların bir süre sonra geçeceğini bilmeli ve sabırlı davranmalıdır. Aileyle fikir bazında çatışma, isyankâr tutum bu dönemde artar.

8 ÇOCUĞUM BENİ HİÇ DİNLEMİYOR ! PEKİ; SİZ ÇOCUĞUNUZU DİNLİYOR MUSUNUZ!

9 İLETİŞİM * Gerçek bir iletişim içinde, konuşulanları anlama ve düşünülenleri söyleme vardır. İLETİŞİMİN AMACI: ANLAŞILMAKTIR

10  Yüzünüz ona dönük olsun.  Söylediklerini başınızla tekrar edin.  Duygularını ifade etmekte zorlanıyorsa, ona yardım edin. Onunla birlikteyken tüm dikkatinizi ona yoğunlaştırın.  Davranışlarınızda tutarlı olun, bir gün doğru dediğinize ertesi gün yanlış demeyin.

11 GENÇLERLE GENÇLERLE İLİŞKİNİZDE BAŞARILI OLMAK İÇİN  Genci dikkatli ve nazik şekilde dinleyin.  Gençle konuşurken yetişkin biriyle konuştuğunuz gibi davranın.  Gencin, ihtiyacı olduğunda onun yanında olacağınızı bilmesine izin verin.  Çocuğunuzu yargılamayın.  Anlattıklarına gülmeyin, çocuklarınızı asla utandırmayın.

12  Eleştirileriniz kısa ve öz olsun, fazla uzatmayın. Öğüt vermeyin ki, sözleriniz etkili olsun.  Gerçekçi önerilerde bulunun.  Duygularınızda samimi olun.  Söylediklerini ciddiye alın.  Daha iyi anlayabilmek için sorular sorun.  Çocuklar övgü ve onay beklerler, olumlu geri bildirim verin. Unutmayın! Amaç hatalarını yakalamak değil, doğrularını pekiştirmektir.

13  Etkileşime önem verin, çocuğunuza dokunun, sarılın, sıcaklığınızı hissetmesine izin verin.  Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun. Onun bakış açısını, tutumlarını, değerlerini ve yaşını göz önüne alarak anlamaya çalışın.  Çocuklar bizden ne istiyor?  Biz onlara, neyi nasıl veriyoruz?

14 ÇOCUK SEVGİ ÇOCUĞUNUZDAN SEVGİNİZİ ESİRGEMEYİN…

15 Sevgi! peki nasıl bir sevgi?  Önce şuna cevap vermeliyiz. Biz çocuğumuza yeterli sevgi gösteriyor muyuz?  Yoksa sevgimizi koşullu mu gösteriyoruz ya da ona ne kadarını ifade ediyoruz.  Şunu bilmeliyiz ki sevgi çocuğun her istediğini yapmak, onun kölesi olmak değildir. “SEVGİ İLACI” Anlamı bilinen ve yerinde kullanılan “SEVGİ İLACI” gerçekten birçok sorunun çözümünde çok etkilidir. Sevginizi gizlemeyin. “İçinden sevmek “İçinden sevmek” şeklinde bir sevgi türü yoktur.

16 DİSİPLİN; NE KADAR VE NASIL BİR DİSİPLİN  Sınırları ve ö zg ü rl ü kleri hakkında ç ocuğunuza bilgi verin.  Sürekli denetim altında tutmayın. Bunu isteseniz de başaramazsınız.  Yaşlarına uygun,yeteri kadar ö zg ü rl ü k sağlamak, gelişmelerini olumlu y ö nde destekleyecektir.  Onlara nefes alma imkanı tanıyın.  Severken boğmayın.  Otokontrolün gelişmesi için ailede ve toplumda bazı sorumluluklar verin.  Kendisine güvendiğinizi samimi olarak ve davranışlarınızla gösteriniz.

17  Eğer; gence kızgınsanız, onunla konuşmak için sakinleşmeyi bekleyin. Aksi halde objektif olamayabilirsiniz.  “Neden öyle olduğunu ya da neden öyle davrandığını” sormak yerine “Ne olduğunu” sorun.  Gencin sizinle açık iletişim kurmasını sağlayın.  Hakaret içeren ya da aşağılayıcı sözcükler kullanmayın.  Hatalarıyla onu yargılamayın.Genci olduğu gibi kabul ettiğinizi gösterin

18 ERGEN ÇOCUĞUMUZA NASIL DAVRANMALIYIZ. Ailede herhangi bir sorun olduğunda gencin de g ö r ü şlerini alınız. Onu aile i ç i sevin ç lerden ve ü z ü nt ü lerden ne kadar soyutlarsanız, o kadar yetişkinlikten uzaklaştırırsınız. Özel hayatına kesinlikle saygı gösteriniz.Örneğin kapısını vurmadan odasına girmeyiniz. Günlüğünü karıştırmayınız. Bazen günlük en iyi arkadaş olabilir. Yaşadıklarını yazdıkça rahatlarlar. İleride bu anılara, tıpkı çocukluk resimlerine baktığı zaman gibi gülümseyerek bakacak ve hatırlayacaktır.

19 Ondan kesinlikle m ü kemmel olmasını beklemeyiniz.  Ufak tefek hataları g ö rmezden geliniz.  Onu iyi komşu ç ocukları ile kıyaslamayınız.  Tenkitte c ö mert olduğunuz kadar övgüde ve takdirde de c ö mert olunuz (olumlu davranışlarını dile getirin).

20 Bazı durumlarda yanlış yapma ve seçme hakkı verin ki; davranışlarının sonuçlarına katlanmayı öğrensin.  Uymasını istediğiniz kuralların nedenlerini açıklayın ki; körü körüne itaat etmek yerine anlasın.  Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin.  Model olup, tutarlı olmaya çalışın ki; yalana başvurmasın.

21  Güvendiğinizi hissettirin ki; o da kendine güvensin.  Etiketlemeyin ki; kendinin öyle olduğuna inanmasın.  Başkalarıyla asla kıyaslamayın ki; kendini değersiz hissetmesin.  Ve çocuğunuzla mutlaka KALİTELİ ZAMAN ayırın. UNUTMAYIN!!! Aile bir takımdır.

22 ERGEN ÇOCUĞUMUZLA NASIL KONUŞMALIYIZ. “Ben” “Sen” yerine “Ben” mesajları kullanın

23 BEN DİLİ Mİ, SEN DİLİ Mİ? Yeter artık. Yapma şunu -SEN DİLİ- Kardeşine vurduğun zaman canı acıdığından ağlıyor.Ben de onu teselli ederken ne yapacağımı şaşırıyorum. Bu durum beni üzüyor. -BEN DİLİ- Terbiyesizlik yapma. -SEN DİLİ- Bilgisayarı kapatmanı istiyorum. -BEN DİLİ- Notlarını böyle düşük görünce başarısız olacağını düşünerek kaygılanıyorum. -BEN DİLİ-

24 BEN DİLİ Mİ, SEN DİLİ Mİ? Hayır, bu saatte top oynamaya gidemezsin. Çünkü hava karardı. -BEN DİLİ- Saçlarını bu şekilde toplamandan hoşlanmıyorum. -BEN DİLİ- Sanki spor toto oynamışsın. Bu ne biçim karne böyle? -SEN DİLİ- Sen zaten hep böylesin. -SEN DİLİ- Odanı yine toplamamışsın. Çok dağınıksın. -SEN DİLİ-

25 KAZAN KAZAN YÖNTEMİ TanımlanmasıÇözüm Önerileri OluşturmaDeğerlendirmeUygun Çözümü SeçmeKarar VermeTakip Etme

26 KATILIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ...


"ANA BABA VE ERGEN İLETİŞİMİ Çocuğunuzu tanıyarak eğitime başlayınız. ANNE VE BABA ARASINDAKİ İLİŞKİ, EVİN GENEL HAVASINI BELİRLER!..." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları