Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İş Kararları Ekonomisi Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? (EĞT.BİL.UZM. ) FERİDUN SAKA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2 Finansman Planı Bir işletmenin faaliyetlerini yürütebilmesi için gereken maddi kaynak miktarını, Nakit giriş ve çıkışlarının zamanlamasını, En uygun maddi kaynakların bulunmasını ve bu kaynakların ne şekilde kullanılacağını belirlemek amacıyla yapılır. İş planının bu bölümü, üstlenilen yükümlülüğün yerine getirebilme olasılığını ortaya koyar. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

3 Ne ödemem gerekir? Maliyetler.
Benim sabit varlıklarım ne kadar değer yitirmektedir? Amortisman. Ne kadar borcum var? Borçlar. Kimden ne kadar alacaklıyım? Alacaklar. Mali işlemleri nasıl kaydedeceğim? Muhasebe. Dönem sonunda elimde ne kadar fazla var? Kar. İşletmenin geliri ne kadar? Satışlar. Ürünü hangi fiyattan satacağım? Satış fiyatı. İşletmede neler var? Varlıklar. Kasada ne kadar para var? Nakit. İşletmede ne kadar kaynak kullanabilirim? İşletme sermayesi. Gelecekteki finans gereksinimini nasıl belirlerim? Proforma tablolar. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

4 Maddi kaynak gereksinimi Dışarıdan bulunması gereken kaynak
Finans Planı Maddi kaynak gereksinimi Amaç ve hedefler Eldeki kaynaklar Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Dışarıdan bulunması gereken kaynak Girişimcinin uzun dönemli amaç ve hedeflerini belirlemede ve bu amaçlara ulaşmada ihtiyaç duyulan fonların nereden ve ne şekilde sağlanacağının belirlenmesinde kullanacağı araçlardan birisi finansal plandır. Hayattaki tüm diğer planlamalar gibi finans planlaması da öncelikle ihtiyaçların tespit edilmesiyle başlar. İşimizi kurmak ve yürütmek için neye ihtiyacımız var? İhtiyaçları kesin ve anlaşılır bir şekilde detaylı olarak listeledikten sonra, 2. aşama bu kaynakları bulmak için araştırmalara başlamaktır. Listemizde yer alan kaynakları bulmak için alternatif yollar düşünülür, ve bu doğrultuda kaynaklar bulunur. Kaynaklar parasal veya malzeme şeklinde olabilir. 3. Aşamada girişimci bulduğu kaynakları işini kurmak ve yürütmek için harcar. Bu harcamaların ilk başta yapılan planlamaya uygun olması gerekir. Kaynakları biraraya getirdikten sonra (özellikle parasal kaynaklar), planlamayla ilgisi olmayan başka ihtiyaçları da aradan çıkarmaya kalkışmak, girişimcilerin sık sık yaptıkları bir hatadır. Bankadan kredi veya devleten teşvik alır almaz önce bir Mercedes alan girişimci, hepimizin tanıdık olduğu bir senaryodur. O para işin ihtiyaçlarına değil, girişimcinin kendi isteklerine harcandıktan sonra, işler biraz yavaşladığında hızlı bir çöküş ve iflas süreci başlar. Girişimci bunun sebebi olarak ekonomik krizi, piyasaların darlığını v.s. Gösterir ancak gerçekte planlama ve harcamalar doğru yapılmamıştır. Burada eğitimcinin hatırlatması gereken bir başka nokta da şudur: Planlama elbette değişebilir. Ancak bu değişiklikler işin ihtiyaçlarına göre olmalıdır. 4. aşama: Harcadığımız tüm para, zaman ve çabanın karşılığında öncelikle koyduğumzu parayı geri almalı, sonra daha fazlasını kazanmalıyız. Ancak bu kendiliğinden olmaz. Herşey ne kadar iyi plnalanıp uygulanmış olursa olsun, paranın geri kazanılması aşamasına dikkat edilmezse, girişimcinin tüm parasını kaybetmesi mümkün olabilir. Bu aşama aslında bu eğitimler boyunca gördüğünüz, ve gelecek haftalarda da göreceğiniz bütün iş fonksiyonlarını içerir. Nereye harcanacak? Ne şekilde? (şartlar) Nereden bulunacak? Ne şekilde? (şartlar)

5 İyi bir finans planı, finansal kontrolü de içerir
İyi bir finans planı, finansal kontrolü de içerir. Finansal kontrol, dönemsel olarak tahmini değerlerle fiili olarak oluşan değerler arasında karşılaştırma yapılmasını sağlar. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Gerçekleşen Tahminler

6 Faal 2. 7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1
Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Bir önceki slaytta planlamanın önemini gördük. Planlamanın ardından kontrol gelmesi gerekir. Kontrol edilmezse, doğru istikamette gidip gitmediğimizi bilemeyiz. Sadece ilk kuruluş aşamasında değil, aynı zamanda işi yürütürken de sık sık gidişatınızı kontrol etmeli ve gerekli düzeltmeleri yapmalısınız. İlk başta ne planladınız? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neydi? Bu hedeflerden hangilerine ulaştınız? Sapmalar oldu mu? Planladığınız ile ulaştığınız arasında fark var mı? Büyük ihtimalle olacaktır... Bu sapmalar nerelerde oluştu? Sapmaları düzeltmek için önce onları tek tek tespit etmelisiniz. Yüzlece sapma olabilir ama herbirinin düzeltilmesine gerek yoktur. Siz sadece büyük ve öenmli sapmaları tespit edip onları düzeltmeye zaman harcamalısınız. Sapmaların sebepleri: Bu sapmalara sebep olan faktörler neler? Bunları nasıl düzeltmek gerekir? Düzeltici çözümler bulmak için, sapmaların (hataların) kaynaklarını çok açık ve net tanımlanması gerekir. Yaşamda da bir sorunu çözmek istiyorsak önce onun en derindeki temel sebebini bulmalıyız. Her sapmanın mutlaka düzeltilmesi gerekmeyebilir. Sapma ilk başta koyduğumuz hedef ile sonuçta ulaştığımız nokta arasındaki farktır. Başta koyduğumuz hedeflerde yanışmış da olabiliriz. Bu durumda hedeflerin yeniden belirlenmesi gerekebilir.

7 İş Fikrinin Başlangıç Yatırım Sermayesi İhtiyacı Nedir?
Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

8 İş Fikrinin Başlangıç Yatırım Sermayesi İhtiyacı
Başlangıç Yatırım Sermayesi İhtiyacı Tablosu (TL) Yatırım Harcamaları TUTAR AÇIKLAMA Etüt Proje Giderleri Mimar, mühendis, danışman vb. uzman hizmet alımları Bina-İnşaat Giderleri Ana tesis, yardımcı tesis, depo, idari ve/veya sosyal bina Makine ve Teçhizat Giderleri (Yerli) Temel üretim sürecindeki makinelerin KDV dahil fiyatı  Ofis ve Diğer Malzeme- Ekipman  Bilgisayar, telefon, faks, internet, mobilya vb. Elektrik-su,doğalgaz,havalandırma tesisatı Kira-Depozito Taşıma ve Sigorta Giderleri Makinelerin yurt içi-dışı nakliye ve sigorta giderleri  Montaj Giderleri Makinelerin tesiste monte edilmesi, kullanılır hale gelmesi İşletmeye Alma Giderleri İşletmenin deneme üretimindeki giderleri Genel Giderler Noter, sigorta, ulaşım, haberleşme, personel, tanıtım vb. Kuruluş İşlemleri ve Harç Masrafları İşletme/Şirket kuruluş masrafları Bakım-Onarım Giderleri Tadilat,Boya-Badana-Restorasyon vs. Nakliye Giderleri Elektrik,Su,Doğalgaz Aboneliği Tanıtım Giderleri Beklenmeyen Giderler (% 10) Toplam Sabit Yatırım Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

9 Başlangıç Yatırım Sermayesi İhtiyacı Tablosu (TL)
Yatırım Harcamaları TUTAR AÇIKLAMA Etüt Proje Giderleri - Mimar, mühendis, danışman vb. uzman hizmet alımları Bina-İnşaat Giderleri Ana tesis, yardımcı tesis, depo, idari ve/veya sosyal bina Makine ve Teçhizat Giderleri (Yerli) Temel üretim sürecindeki makinelerin KDV dahil fiyatı  Ofis ve Diğer Malzeme- Ekipman 15.000  Bilgisayar, telefon, faks, internet, mobilya vb. Elektrik-su,doğalgaz,havalandırma tesisatı 1.000 Kira-Depozito 2.000 Nakliye ve Sigorta Giderleri 500 Makinelerin yurt içi-dışı nakliye ve sigorta giderleri  Montaj Giderleri Makinelerin tesiste monte edilmesi, kullanılır hale gelmesi İşletmeye Alma Giderleri İşletmenin deneme üretimindeki giderleri Genel Giderler Noter, sigorta, ulaşım, haberleşme, personel, tanıtım vb. Kuruluş İşlemleri ve Harç Masrafları 2.500 İşletme/Şirket kuruluş masrafları Bakım-Onarım Giderleri 3.000  Tadilat,Boya-Badana-Restorasyon vs. Elektrik,Su,Doğalgaz Aboneliği Tanıtım Giderleri Toplam Beklenmeyen Giderler (Toplam’ın % 5’i) 7.650 Öngörülmeyen Giderler. Toplam Sabit Yatırım Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

10 MAKİNE VE TEÇHİZAT GİDERLERİ
MAKİNE ADI MİKTAR BİRİM BEDEL TUTAR TOPLAM - KDV %18 GENEL TOPLAM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

11 YARDIMCI İŞLETMELER MAKİNE-EKİPMAN GİDERLERİ
HARCAMA ADI MİKTAR BİRİM BEDEL TUTAR TOPLAM - KDV %18 GENEL TOPLAM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

12 İŞLETME SERMAYESİ TABLOSU (TL)
İşletmenin faaliyet döneminde ürettiği ürün ya da hizmetin karşılığını alıncaya kadar üretim girdilerini sağlamak için bulundurması gereken finansmandır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

13 İŞLETME SERMAYESİ TABLOSU (TL) İşletme Sermayesi İhtiyacı (TL)
Masraflar Yıllık İşletme Gideri Süre (Ay) İşletme Sermayesi İhtiyacı (TL) Hammadde ve İşletme Malzemeleri Kira Elektrik Su Telefon Yakıt (Isınma- Aidat) Personel Doğalgaz Bakım-Onarım Genel Giderler Muhasebeci Ücreti Kırtasiye Giderleri Pazarlama-Satış Giderleri Ambalaj-Paketleme Giderleri Nakliye Gideri Beklenmeyen Giderler TOPLAM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

14 İŞLETME SERMAYESİ TABLOSU (TL) İşletme Sermayesi İhtiyacı (TL)
Masraflar Yıllık İşletme Gideri Süre (Ay) İşletme Sermayesi İhtiyacı (TL) Hammadde ve İşletme Malzeme. ,00 1 18.013,75 Kira 3.000,00 250,00 Elektrik Su 600,00 50,00 Telefon 1.800,00 150,00 Yakıt (Isınma- Aidat) Personel 52.632,00 4.386,00 Doğalgaz 0,00 Bakım-Onarım 500,00 41,67 Genel Giderler Muhasebeci Ücreti 1.200,00 100,00 Kırtasiye Giderleri 1.000,00 83,33 Pazarlama-Satış Giderleri 7.500,00 625,00 Ambalaj-Paketleme Giderleri Nakliye Gideri Beklenmeyen Giderler 29.199,70 2.433,31 TOPLAM ,70 26.766,39 Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

15 YILLIK İŞLETME GİDERLERİ TABLOSU (TL)
Çeşitli işletme giderleri hem sabit hem değişken özelliğe sahip olabilmektedir. Bu durumda işletme giderinin analiz edilerek sabit ya da değişken olma yüzdeleri belirlenmelidir. “Yıllık İşletme Giderleri Tablosu” işletme gider kalemlerini göstermektedir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

16 Yıllık İşletme Giderleri Tablosu (TL)
İşletme giderleri, işletmenin planladığı ürün ya da hizmeti üretmesi ve müşteri kitlesine sunması sırasında yapılacak her türlü harcamayı göstermektedir. İşletme giderleri 2 farklı gruptan oluşmaktadır. Sabit Giderler Değişken Giderler “Yıllık İşletme Giderleri Tablosu” işletme gider kalemlerini göstermektedir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

17 Sabit maliyetler Mal üretip satmayı veya hizmet vermeyi durdursanız bile işlemenizde var olmaya devam eden maliyetlerdir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

18 Sabit maliyetler Genel giderler; Kira ve Emlak vergileri Aydınlatma, ısıtma, telefon, kırtasiye Sigorta, Onarım, Bakım Personel ücretleri ve sigorta primleri Faiz ve komisyon giderleri Diğerleri Pazarlama ve dağıtım giderleri; Tanıtım Seyahat, Ağırlama Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

19 Sabit maliyetler İdari Giderler; Kırtasiye Telefon Maaşlar Diğer Amortisman Bina Makine Donanım Motorlu Araç Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

20 Üretim yada hizmeti doğrudan etkileyebilecek maliyetlerdir.
Değişken Maliyetler Üretim yada hizmeti doğrudan etkileyebilecek maliyetlerdir. Üretim yada hizmet üretilmeye başladığı an Değişken Maliyetlere ilişkin harcamalar başlar Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

21 Değişken Maliyetler Kendinize herhangi bir giderin, ürettiğiniz malın veya verdiğiniz hizmetin miktarına göre değişip değişmediğini sorunuz. Eğer değişiyorsa, bu değişken maliyettir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

22 Değişken Maliyetler Hammaddeler Mamul-Yarı Mamul Üretim maliyetleri Satış komisyonu Geçici işçilik Mal dağıtım Diğer Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

23 YILLIK İŞLETME GİDERLERİ TABLOSU (TL)
GİDER KALEMLERİ TOPLAM HARCAMA (%) Sabit/ Değişken SABİT GİDERLER DEĞİŞKEN GİDERLER Hammadde ve İşletme Malzemeleri Kira Elektrik Su Telefon Yakıt (Isınma - Aidat) Personel Doğalgaz Bakım-Onarım Genel Giderler Muhasebeci Ücreti Kırtasiye Giderleri Pazarlama-Satış Giderleri Ambalaj-Paketleme Giderleri Nakliye Gideri Beklenmeyen Giderler (%10) TOPLAM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

24 YILLIK İŞLETME GİDERLERİ TABLOSU (TL)
GİDER KALEMLERİ TOPLAM HARCAMA (%) Sabit/ Değişken SABİT GİDERLER DEĞİŞKEN GİDERLER Hammadde ve İşletme Malzemeleri ,00 0/100 0,00 Kira 3.000,00 100/0 Elektrik 30/70 900,00 2.100,00 Su 600,00 180,00 420,00 Telefon 1.800,00 540,00 1.260,00 Yakıt (Isınma - Aidat) Personel 52.632,00 Doğalgaz Bakım-Onarım 500,00 70/30 350,00 150,00 Genel Giderler Muhasebeci Ücreti 1.200,00 Kırtasiye Giderleri 1.000,00 60/40 400,00 Pazarlama-Satış Giderleri 7.500,00 80/20 6.000,00 1.500,00 Ambalaj-Paketleme Giderleri Nakliye Gideri Beklenmeyen Giderler (%10) 29.199,70 23.359,76 5.839,94 TOPLAM ,70 89.721,76 ,94 Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

25 Gelir Tablosu Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

26 Gelir Tablosu. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

27 Gelir Tablosu. Satış geliri (A) 55.000 Değişken maliyetler: Hammadde Diğer üretim maliyeti Komisyonlar Dağıtım giderleri Elektrik Toplam (B) 20.000 3.000 500 Brüt kar (C=A-B) 30.800 Sabit maliyetler Personel Ücretleri İşyeri kirası Sigorta Genel yönetim gid. Pazarlama Elektrik-Su Isınma Amortisman Toplam (D) 5.000 1.000 300 200 100 150 7.250 Net kar /zarar ( E=C-D) 23.550 Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

28 NAKİT PROJEKSİYONLARI (TL)
Nakit Akımı Hesaplaması Tablosu, işletmenin yatırım döneminden başlamak üzere tüm dönemlerinde her türlü nakit girişini ve çıkışını gösteren tablodur. Tabloda, işletmenin karılığı görülmemektedir. Nakit akım hesaplamaları sonucunda işletmenin gelir-gider yapısının ötesinde Yatırım, Kredi ödemeleri, Vergi ödemeleri gibi nakit hareketlerinin işletmenin finansal yapısı üzerindeki etkileri görülmektedir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

29 NAKİT PROJEKSİYONLARI
Toplam finansman ihtiyacının temini için, Öz kaynak, Kredi, Borç sağlanması ile Ortaklık kurma türü tüm potansiyel finansal kaynaklar belirlenmelidir. Mevcut finansal kaynaklar belirlendikten sonra “Yatırım Dönemi Finansman Yapısı Tablosu” üzerinde yatırım kaynakları ile yatırım harcamalarının denkliği sağlanmalıdır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

30 NAKİT AKIMI HESAPLAMASI TABLOSU (TL)
Nakit akım tablosunda yıl sonu eldeki nakit satırındaki değerlerin eksi olmaması gerekmektedir. Değerlerin eksi olması, işletmenin kuruluş ve işletme dönemi nakit ihtiyacının çözülmediğini gösterir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

31 NAKİT AKIŞ Haftalık veya aylık olarak kasanıza girecek nakit ile kasadan çıkacak nakit miktarının tahmin edilmesidir. Nakit akış tahmini bize; Paranın ne zaman elimize geçeceğini, Hangi zamanda ne kadar para geleceğini, Borçların ve faturaların ne zaman ödeneceğini, Masrafları karşılamak için ne kadar para gerektiğini, Gelir ve harcamaların ayrıntısını, Ekstra harcamalar (veya yüksek harcamalar) için en uygun zamanı gösterir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

32 Nakit Girişleri Toplamı (A) Nakit Çıkışları Toplamı (B)
Madde Kuruluş aşamasında Aylar Toplam 1 2 3 4 5 6 Nakit girişleri Satış geliri KOSGEB Hibe Özsermaye Borç Banka Kredi Nakit Girişleri Toplamı (A) Nakit çıkışları Değişken giderler Sabit giderler Nakit Çıkışları Toplamı (B) A - B = net nakit akışı C Açılış kalanı D Kapanış kalanı C + D Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

33 ÜRETİM/SATIŞ HEDEFLERİ
ÜRÜN/HİZMET ADI 1. AY 2. AY 3. AY 4. AY 5. AY 6. AY 7. AY 8. AY 9. AY 10. AY 11. AY 12. AY TOPLAM BİRİM FİYAT TUTAR Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

34 Başabaş noktası nedir? Bu nokta, bir firmanın toplam gelirlerinin toplam giderlere denk olduğu satış tutarını gösterir. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

35 BAŞABAŞ NOKTASI ANALİZİ
Üretim adedi İşletme gideri Sabit gider Değişken gider Sabit + Değişken gider zarar bölgesi Satış geliri B.B.N. Kar bölgesi Satış geliri Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

36 Başabaş Noktası Hesaplama
Satışlar – Değişken Maliyetler = Brüt Kar Brüt Kar x = Brüt Kar Marjı Satışlar Sabit Maliyetler + Amort.) x 100= Başabaş Noktası Brüt Kar Marjı Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

37 Başabaş Noktası Hesaplama
Soru 1 4,000 (satışlar) - 2,000 (DM) = 2,000 (BK) 2,000 (BK) x = %50 (BKM) 4,000 (satışlar) (1,000 (SM) (Amort.) ) x = 2,400 50 (BKM) Bu işletme birime ulaştıktan sonra kar etmeye başlayacaktır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

38 TOPLAM YATIRIM İHTİYACI VE POTANSİYEL
FİNANSAL KAYNAKLAR TOPLAM YATIRIM İHTİYACI İş fikrinin gerçekleştirilmesi için gerekli toplam finansman ihtiyacını, Başlangıç Yatırım Tutarı ve İşletme Sermayesi İhtiyacı Toplamı oluşturmaktadır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

39 Kaynaklar Toplam Yatırım İhtiyacı
Toplam Yatırım İhtiyacı ve Potansiyel Finansal Kaynaklar Toplam Yatırım İhtiyacı YATIRIM TUTAR Sabit Yatırım İşletme Sermayesi TOPLAM YATIRIM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

40 Toplam Yatırım İhtiyacı ve Potansiyel Finansal Kaynaklar Toplam Yatırım İhtiyacı
YATIRIM TUTAR Sabit Yatırım 81.739,90 İşletme Sermayesi 26.766,39 TOPLAM YATIRIM ,29 Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

41 YATIRIM DÖNEMİ FİNANSMAN YAPISI TABLOSU TOPLAM FİNANSMAN İHTİYACI
TUTAR Başlangıç Yatırımı İşletme sermayesi TOPLAM FİNANSMAN İHTİYACI FİNANSMAN KAYNAKLARI Öz Kaynaklar Borçlar Hibe Desteği Krediler TOPLAM FİNANS KAYNAĞI Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

42 YATIRIM DÖNEMİ FİNANSMAN YAPISI TABLOSU TOPLAM FİNANSMAN İHTİYACI
TUTAR Başlangıç Yatırımı 81.739,90 İşletme sermayesi 26.766,39 TOPLAM FİNANSMAN İHTİYACI ,29 FİNANSMAN KAYNAKLARI Öz Kaynaklar 64.506,29 Borçlar 0,00 Hibe Desteği 4.000,00 Krediler 40.000,00 TOPLAM FİNANS KAYNAĞI Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

43 Ürün/Hizmet Satış Planı (Aylık)
Ürünler Birim A Y L I K S A T I Ş T A H M İ N İ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

44 BAŞLANGIÇ YATIRIM SERMAYESİ İHTİYACI TABLOSU
YATIRIM HARCAMALARI TUTAR AÇIKLAMA 1. ARAZİ BEDELİ 2. ETÜD VE PROJE GİDERLERİ 3. ARAZİ DÜZENLEMESİ 4. BİNA – İNŞAAT GİDERLERİ 5. MAKİNE VE TECHİZAT GİDERLERİ (YERLİ) 6. MAKİNE VE TECHİZAT GİDERLERİ (İTHAL) 7. YARDIMCI İŞLETMELER MAKİNE-EKİPMAN GİDERLERİ 8. İTHALAT VE GÜMRÜKLEME GİDERLERİ 9. TAŞIMA VE SİGORTA GİDERLERİ 10. MONTAJ GİDERLERİ 11. İŞLETMEYE ALMA GİDERLERİ 12. LİSANS GİDERLERİ 13. GENEL GİDERLER 14. BEKLENMEYEN GİDERLER TOPLAM SABİT YATIRIM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

45 Hammadde ve Malzeme Girdileri Toplamı :
Ürün Ağaçları ve Hammadde Giderleri Ürün Adı Hammadde ve Malzeme Girdi Türleri Miktar Birim Fiyat (TL) Tutar (TL) Hammadde ve Malzeme Girdileri Toplamı : Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

46 Hammadde Giderleri Hammadde Kalemleri 1 2 3 Etiket 11.550,00 14.610,75 18.482,60 Penye 4.725,00 5.977,13 7.561,06 Sipariş formu 931,50 1.178,35 1.490,61 İmsakiye 2.700,00 3.415,50 4.320,61 Takvim 12.993,75 16.437,09 20.792,92 Işıklı tabela 700,00 885,50 1.120,16 Işıksız tabela 450,00 569,25 720,10 Hazır penye baskı 26,25 33,21 42,01 Broşür 10.080,00 12.751,20 16.130,27 Davetiye 1.050,00 1.328,25 1.680,24 Branda 29.374,80 40.390,35 55.536,73 Toplam 74.581,30 97.576,57 ,30 Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

47 İŞÇİLİK - PERSONEL GİDERLERİ
1 2 3 4 5 TOPLAM İşletmede toplam xx kişi çalışacaktır. Muhasebe hizmeti dışarıdan sağlanacaktır. Tabloda işçilerin işverene yıllık maliyetleri yer almaktadır Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? GENEL GİDERLER Diğer Giderler 1 2 3 4 5 Kira Elektrik Su Yakıt (Makinalarda/ Proseste) Bakım-Onarım Patent Lisans TOPLAM

48 GENEL GİDERLER Genel Giderler 1 2 3 4 5 Telefon Internet /ADSL Genel Yönetim Giderleri Ağırlama Giderleri Çay-Kahve Personel Yemek Personel Servis   Araba Yakıt   Isınma Amaçlı Yakıt   xxxxxxxxxxxxxxxxx TOPLAM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

49 Pazarlama - Satış Giderleri
PAZARLAMA ve SATIŞ GİDERLERİ Pazarlama - Satış Giderleri 1 2 3 4 5 Kartvizit Broşür Dağıtımı Müşteri Ziyareti Promosyon Ürün Dağıtımı İlan Verme Tabela Afiş TOPLAM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

50 YILLIK İŞLETME GİDERLERİ TABLOSU
GİDER KALEMLERİ TOPLAM HARCAMA % SABİT % DEĞİŞKEN SABİT GİDERLER DEĞİŞKEN GİDERLER 1. HAMMADDE 2. KİRA 3. ELEKTRİK 4. SU 5. YAKIT 6. İŞÇİLİK-PERSONEL 7. BAKIM-ONARIM 8. PATENT-LİSANS 9. GENEL GİDERLER 10. PAZARLAMA-SATIŞ GİDERLERİ TOPLAM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? ** Genel Giderler: Haberleşme, genel yönetim giderleri, ağırlama giderleri, arabalara konulan yakıtlar, ısınma amaçlı yakıtlar, personel taşıma ve personel yemek giderleri (Genel giderler, tablodaki diğer kalemlerin dışında kalan tüm giderlerdir.)

51 İŞLETME SERMAYESİ İHTİYACININ HESAPLANMASI
İŞLETME SERMAYESİ KALEMLERİ YILLIK İŞLETME GİDERLERİ SÜRE (ay) İŞLETME SERMAYESİ İHTİYACI 1. HAMMADDE STOĞU 2. MAMÜL MADDE STOĞU 3. MÜŞTERİYE BAĞLI MAL DEĞERİ 4. GENEL GİDERLER NAKİT İHTİYACI TOPLAM Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

52 İŞLETME SERMAYESİ İHTİYACININ HESAPLANMASI
Hammadde Stoku; İşletmeye dur dediğimiz bir anda, depoda olması gereken stok miktarıdır. Buna emniyetli stok miktarı da denilebilir. (Örneğin bir plastik üreticisi, Petkim’den mal alırken belli bir miktarın altında satın alma yapamaz. Bu durumda, hammadde stoku olarak alabileceği bu minimum miktar da konulabilir.) Stokta bulunması gereken hammadde miktarına karşılık gelen maliyet ise cebimizde bulunması gereken para miktarıdır. Örneğin: 1 aylık hammadde stok değerini bulmak için, 1 yıllık hammadde Gideri 12’ye bölünür. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

53 İŞLETME SERMAYESİ İHTİYACININ HESAPLANMASI
2. Mamul Madde Stoku; İşletmeye dur dediğimiz bir anda bile elimizde olması gereken bitmiş ürün stok miktarıdır. Başka bir deyişle, herhangi bir anda, acil siparişleri karşılayabilmek adına elde bulunması istenilen bitmiş ürün stok miktarıdır. Maliyet olarak karşılığı, bir ürünün birim üretim maliyeti ile gerekli stok adedinin çarpımına eşittir. (Örneğin, bir çocuk bezinin üretim maliyeti 0,2 $ olsun. Bu üründen, acil siparişleri karşılayabilmek için 15 günlük stok yapılması gereklidir ve bu da adet çocuk bezine karşılık gelmektedir. Bu durumdaki bir işletme için mamul madde stoku, 0,2* = $ değerinde bir İşletme sermayesi demektir.) Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

54 İŞLETME SERMAYESİ İHTİYACININ HESAPLANMASI
3. Müşteriye Bağlı Mal Değeri; Müşterilere yapılan satışlar genellikle belli bir vadede olur. Dolayısıyla, bu vade süresince üretime devam edebilmek (hammadde alabilmek) için de bir miktar sermaye gerekir. Bu da müşteriye bağlı mal değeridir. Ne kadar vade ile satış yapılacaksa, yıllık toplam hammadde giderinin o süreye karşılık gelen bölümü bu değeri oluşturur. Örneğin, bir işletmenin yıllık toplam hammadde giderleri $ olsun. Bu işletme müşterilerine eğer 2 ay vade ile satış yapacaksa, müşteriye bağlı mal değeri *2/12 olacaktır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

55 İŞLETME SERMAYESİ İHTİYACININ HESAPLANMASI
4. Genel Giderler Nakit İhtiyacı; Yıllık İşletme giderleri tablosundaki Toplam İşletme Giderleri’nden, Toplam Hammadde Giderleri çıkarılarak “Genel Giderler Nakit İhtiyacı” hesaplanır. Bu değer, stok ihtiyacı olan süreye (ay olarak) bölünerek de nakit ihtiyacı hesaplanır. Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Genel Giderler Nakit İhtiyacı (Yıllık Toplam İşletme Giderleri – Yıllık Toplam Hammadde Giderleri = 12 (ihtiyaç duyulan stok süresi bir ay) Genel Giderler Nakit İhtiyacı = (Genel giderler+elektrik + su + yakıt + işçilik + kira + pazarlama gid.) 12 (ihtiyaç duyulan stok süresi bir ay)

56 Finansal Destekler nereden sağlanır ?
Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

57 GİRİŞİMLERE VERGİSEL AVANTAJ SAĞLAYAN KURUMLAR
KOSGEB Girişimcilik Destek Programı – Kuluçka, Vergi Avantajı TOBB Genç Girişimciler Kurulu – Kuluçka, Vergi Avantajı Teknopark & Teknokent – Kuluçka, Vergi Avantajı – (Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, …) Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?

58 GİRİŞİMCİLERE UYGUN FİZİKSEL KOŞULLARI VE DONANIMI SAĞLAYAN KURUMLAR Etohum – Kuluçka, Tohum Sermayesi, Eğitim Girişim Fabrikası – Kuluçka, Tohum Sermayesi Faal Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ?


"MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları