Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TUZLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TUZLAR."— Sunum transkripti:

1 TUZLAR

2 TUZ NEDİR ? Kimyada, bir asitle bir bazın tepkimeye girmesi neticesinde meydana gelen madde. Tuz bazdaki artı yüklü iyonla asitteki eksi yüklü iyondan meydana gelir. Asitle baz arasındaki tepkime nötrleşme tepkimesi olup bu esnada tuz ve su ortaya çıkar. Erimiş tuz veya çözelti halindeki tuzların çoğu eksi ile artı yüklü iyonlarına ayrışır ve elektriği iletir. Tuz adı ayrıca sofra tuzu veya sodyum klorür (NaCl) için de kullanılır

3 TUZ ÇEŞİTLERİ Tuzları çeşitli şekilde sınıflandırmak mümkündür. Sınıflandırmanın birisi tuzun bünyesinde OH - veya H + iyonunun olup olmayışına bağlı olandır. Bu sınıflandırmada tuzlar normal, asidik ve bazik tuzlar şeklinde sınıflandırılır

4 1) NORMAL TUZ:Tam nötralleşme ürünü olup, meydana getirici
asit ve baz kuvvet olarak birbirine denktir. NaCl, NH 4 Cl, Na 2 SO 4 , Na 2 CO 3 , Na 3 PO 4 ve ca 3 (PO 4 ) 2 birer normal tuzdur.

5 2)ASİDİK TUZ: Tuzun bünyesinde bir veya daha çok proton vardır
2)ASİDİK TUZ: Tuzun bünyesinde bir veya daha çok proton vardır. Suda çözündükleri zaman bünyelerindeki protonu vererek ortamı asidik yapar. NaH CO 3 , NaH 2 PO 4 , Na 2 H PO 4 ve NaHSO 4 birer asidik tuzdur.

6 3) BAZİK TUZ:Bünyelerinde en az bir OH iyonu bulunduran tuzlardır
3) BAZİK TUZ:Bünyelerinde en az bir OH iyonu bulunduran tuzlardır. Suda çözündükleri zaman ortamı bazik yaparlar. Pb (OH)Cl, Sn(OH)Cl ve Al(OH) 2 Cl’de olduğu gibi. Diğer sınıflandırma metodunda ise, basit, çift ve kompleks tuzlar şeklinde sınıflandırılır. NaCl, NaHCO 3 ve Pb (OH)Cl gibi tuzlar bazik tuzlardır.

7 BAZİK TUZLAR a)ÇİFT TUZLAR:İki basit tuzdan meydana gelen tuzlardır. Bunlar suda çözündükleri zaman kendilerini meydana getiren iyonlara ayrışır. Şaplar da çift tuzlar sınıfına girer. Na Al(SO 4 ) 2 ve NH 4 Cr(SO 4 ) 2 birer çift tuzdur.

8 b)KOMPLEKS TUZLAR:Asit kökü aynı olan iki basit tuzun kompleks kök vererek meydana getirdiği tuzlardır. K 4 Fe(CN) 6 , K 3 Fe(CN) 6 , birer kompleks tuzdur. Bunlar suda çözündükleri zaman kendini meydana getiren tuzların iyonlarına ayrışmazlar.

9 Tuzlar, önce metalin ismi, sonra asidin kökü söylenerek adlandırılır
Tuzlar, önce metalin ismi, sonra asidin kökü söylenerek adlandırılır. Na 2 SO 4 = sodyum sülfat, KCl= potasyum klorür, KHCO 3 = potasyum hidrojen karbonat (potasyum bikarbonat) gibi.Bazı tuzlar kuvvetli asit ne zayıf bazdan veya kuvvetli baz zayıf asitten meydana gelmiştir. Bu tuzlar suda çözündükleri zaman hidrolize uğrarlar ve çözeltiyi asidik veya bazik yaparlar. Na 2 CO 3 +2HOH › 2 Na + + 2OH - + H 2 CO 3 Bu hidroliz olayından dolayı ortam bazik olur.

10 TUZLARIN ELDE EDİLİŞİ 1)Asit ve bazların nötralleşmesinden elde edilirler: Baz + Asit › Tuz + Su 2) Metallere asit tesir ettirmekle elde edilirler: Metal + Asit › Tuz + H 2 3) Elementlerinden elde edilebilirler: Metal + Halojen › Tuz TUZ (Yemek tuzu);

11 Kimyada sodyum klorür (NaCl) ismiyle bilinen beyaz kristalize bir bileşik. İnsan da dahil olmak üzere bütün canlıların besin kaynaklarından olan tuz, ticari bakımdan da önemli bir maddedir. Dünyanın her yerinde rastlanabilen sofra tuzu tarih boyunca önemli bir ihtiyaç ve ticaret maddesi olmuştur.

12 ÖZELLİKLERİ Saf sofra tuzunun erime noktası 801°C olup, erime esnasında bozunma olmaz. 1440°C’de buhar haline geçer. 100 g suda 0°C’de 35,7 g ve 100°C’deyse 39,8 g tuz çözünür ki, bu da sofra tuzunun çözünürlüğünün sıcaklıkla pek değişmediğini gösterir. % 23,31’lik sodyum klorür çözeltisi -21,11°C’de donar. Saf halde renksiz olup, kübik sistemde kristallenir. Bir tuz kristali kırıldığı zaman konkoidal yapı gösterir.

13

14

15


"TUZLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları