Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİNDİSTAN “Borç Esareti Altında Bitmeyen Kölelik”.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİNDİSTAN “Borç Esareti Altında Bitmeyen Kölelik”."— Sunum transkripti:

1 HİNDİSTAN “Borç Esareti Altında Bitmeyen Kölelik”

2 Hindistan, Güney Asya'da bulunan bir ülkedir. Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük yedinci ülkesidir. Nüfusu en kalabalık ikinci ülkedir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi bulunmaktadır.

3 Dünya nüfûsunun % 15’ine sahiptir. Nüfûsu 1,225,000,000’dir (2007). Resmi dili Hintçe olmasına rağmen, 850 çeşit dil vardır. 1950’de kabul edilen anayasa ile parlamenter sisteme geçildi. Hindistan 9 tanesi merkezî hükûmetçe, 18’i eyalet merkezince yönetilen 27 eyaletten meydana gelmiştir.

4  Hindistan’ın iş gücünü meydana getiren nüfûsun % 80’i tarımla, % 10’u endüstri ile uğraşır.  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler toplam nüfusta: %59.5 erkekler: %70.2 kadınlar: %48.3 (2003 verileri)  Para birimi: Hindistan Rupisi

5 HİNDİSTAN’DA KÖLELİK  Hintli bir tarım işçisinin günlük yemeği nelerden mi oluşuyor?  Peki ya emeğin karşılığı?  Neden çalışanlar borç esareti altında?  “Koliya” nedir?

6 Peki ya çocuklar...  Bölgedeki bütün çocukların isimleri, zamanında ailelerine avans para vererek çocukları köleleştiren, fabrikanın o bölgedeki sorumluları tarafından listelenmiş durumda

7 Ölümün ruhları taşıdığı yer  Burası Uttar Pradeş...  Bir erkeğin borcuna karşılık, aileler parçalanıp, kadınlar ve çocuklar köle pazarlarında haraç mezat satılıyorlar.  Toprak sahipleri hükümetin sivil temsilcisi olarak görüldüklerinden, yasaları da keyiflerine göre kullanabiliyorlar.  Köle olmayanlarda burada başlık parası için aynı çarkın içine düşüyorlar.

8  Erkekler, borçlarını biraz olsun kapatabilmeleri için eşlerini ya da kızlarını genelevlere satıyorlar.  Burada, köle işçinin kaçtığı durumlarda, borç faiz karşılığında en büyük oğula aktarılıyor.  Okuma-yazma oranı yok denecek kadar az..

9 MUNSİ’NİN HİKAYESİ  Munsi de dedesi, babası ve kardeşi gibi uzun yıllardır aynı toprak sahibi için çalışıyor.  Hikayesi, sahibinin dostane yaklaşımına inanıp ne olduğunu bilmediği belgeleri imzalamasıyla başlıyor.  Munsi şimdi köşeye sıkışmış durumda..

10 KÖLELİKTEN KURTULMANIN YOLU YOK MU?  Başta devlet çalışanlarının dürüstlüğü ve işçilerin mücadele etmesi çok önemli  Şansı yaver gidenler yarı bağlı olma imkanı yakalayabiliyor.  1970’li yılların sonlarında “köle işçilere özgürlük” kampanyası başlatılıyor. Ancak sonuç alınamıyor.

11 Bir toprak sahibinin sözleri:  “Köle işçilerimin bana borçları var (asla miktarını telafuz etmiyor) para ödenene kadar benim tarlamda çalışırlar, ne kadar yaşlanırlarsa yaşlansınlar beni ilgilendirmez.”  “Kölelik iyidir, insanların güvenliğini sağlar.”  “Kölelerimin babaları sayılırım. Onları koruyor ve yol gösteriyorum.”

12  Ölü öküzle rehabilitasyon olmaz!  Bu rehabilitasyon işi ile fırsatçılara adeta gün doğmuştur.  Kölelik, belki akıl hastanesinde veya hapishanede yatmaya benzetilebilir.  Hindistan Ulusal Yönetim Akademisi, köle işçiler ve rehabilitasyon üzerine 1989-90 yıllarında çok geniş kapsamlı bir araştırma yürütmüştür.

13 TEŞEKKÜRLER.. NURSEL DURMAZ 08932017


"HİNDİSTAN “Borç Esareti Altında Bitmeyen Kölelik”." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları