Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Başta gelen 9 tekil yapı Yeryüzünde kurulumu süren baştaki 9 tekil yapı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Başta gelen 9 tekil yapı Yeryüzünde kurulumu süren baştaki 9 tekil yapı."— Sunum transkripti:

1 Başta gelen 9 tekil yapı Yeryüzünde kurulumu süren baştaki 9 tekil yapı

2 Başta gelen 9 tekil yapı yakında bitecek Açıkçası yapı teknolojileri çok hızlı gelişiyor. Bu durumu trilyonerler/tasarımlarıyla bir diğerini geride bırakma yarışında olan cebi büyük kuruluşlarla çarpın, yakın geleceğimiz, 1.5 km yüksekliğinde ve artık bir yapıya benzemeyen gökdelenlerle dolacak. Aşağıda kurulumu onaylanmış yada onayın son aşamasında 9 alışılmadık ve tekil yapı var. Bir bölümünün yapımı ilerlemiş bile. Geleceğin görüntülerine hoş geldiniz

3 1. SU, ABD

4 Chicago’da 2009’da tamamlanacak bu gökdelen belirli bir uzaklıktan geleneksel gözükecek. Yanına yaklaşıp yukarı bakınca, tepeden tabana değişik boylarda balkonlarının bıraktığı dalga izlenimi olacak.

5 2. CHICAGO SİVRİSİ, ABD

6 Olgusal Chicago sivrisi, 2010’da tamamlandığında, yeryüzünün en yüksek konut yapısı ve batının benzerlerinin her türü içinde en uzun yapısı olacak. Yerden çıkan bir dev matkap imgesiyle tasarlanan 609 metrelik yapı Chicago göğüne egemen olacak.

7 3. CCTV Genel Merkezi, ÇİN

8 En azından 234m olan CCTV yapısı uzaktan göze çarpmayacak ancak tasarım ve biçimi görenleri yerine çakacak. 2008 olimpiyatları döneminde Pekin göğüne bir başka olağanüstü ek olacak yapının ‘Z çaprazı’ diye tanımlanan biçimi, çok yüksek ve görünüşte desteksiz bir köşe ile tamamlanıyor. Dileyelim, orada taban camdan olsun.

9 4. REGATTA Hotel, JAKARTA

10 Denizcilikten esinlenen yapımcılar, 10 küçük kulenin yelkenlileri, büyüğün ise deniz fenerini simgelediğini söylemekte. Bu gösterinin bence en can alıcı yeri, olasıdır ki çok uzun süredir görmediğim denli olağanüstü bir yapı olan ‘deniz feneri’ bölümü. Yapı, bu görüntülere benzer biçimde bitirilirse çok etkileneceğim.

11 5. RESIDENCE ANTILIA, INDIA Kentin %65’i gecekondularda yaşarken Antilia konutlarını ‘aşırılık’ diye niteleyenlerin karşıtlıklarına karşın yapımı başlamış bulunmakta. Politika bir yana, bir İkea cd sergenini andıran gökdelene bakmanın ilk şaşkınlığını atlattıktan sonra, yapı, mimarinin soluk kesecek, tekil,yeşil bir örneği olmayı başaracak gibi gözüküyor.

12 6. RUSYA KULESİ, RUSYA

13 Rusya Kulesi 2012’de bittiğinde Eyfel’in iki katı ve Avrupa’daki en yüksek yapı olacak, en tepede Moskova’ya bakan bir gözlem güvertesiyle. Yapımı başlamış olan bu sivri köşeli yaratığın tasarımını Foster & Partners yapmış, ayrıca yapımı sürmekte olan Gherkin and Spaceport America’dan da onlar sorumlu.

14 7. Penang Küresel Kent Merkezi, Malaysia

15 Aylarca süren yorumlar ve dirençli karşıtlıklardan sonra bu devasa tasarı onaylanmanın son aşamalarında ve gözüken o ki yapımı yakında başlayacak. Ancak, tasarının boyutlarından dolayı yapımı 15 yıl alacak. Bir bilim-kurgu kenti gibi olacak bölge 2 tane 200m’lik kule ile taçlanacak ve Penang adası tümüyle kabuk değiştirecek.

16 8. Gazprom Genel Merkezi, Rusya

17 Bu dev 300m’lik cam alev St. Petersburg’da Gazprom genel merkezinin evi olacak ve görüş alanı içindeki tüm yapılar cüceleşecek. Anlaşılan o ki, güneşin açısına bağlı olarak günde 10 kez renk değiştirecek. Durumdan hoşnutsuz yöredekiler, yapıya “mısır koçanı” adını takmış.

18 9. Dubai Kulesi, Dubai

19 İşte, bu büyük. Gelecek yıl bitirildiğinde, yeryüzündeki insan kurulumu en yüksek yapı olacak ve öngörülen 818m yüksekliği ile olasıdır ki uzun süre de birinci kalacak. Anımsayınız ki, bugün yeryüzündeki en yüksek yapı anteni dışında 509m ile Tayvan’daki Taipei 101’dir. Yandaki fotoğraf yapının bugünkü durumunu yansıtmakta. Dubai Kulesinin çevresindeki gökdelenler ise bir dönem yüksek gözüküyordu.


"Başta gelen 9 tekil yapı Yeryüzünde kurulumu süren baştaki 9 tekil yapı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları