Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DAVRANIŞ BİLİMLERİNİ OLUŞTURAN BİLİM DALLARI Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİS.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DAVRANIŞ BİLİMLERİNİ OLUŞTURAN BİLİM DALLARI Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİS."— Sunum transkripti:

1 DAVRANIŞ BİLİMLERİNİ OLUŞTURAN BİLİM DALLARI Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİS

2 DAVRANIŞ BİLİMLERİNİ OLUŞTURAN BİLİM DALLARI  Psikoloji  Sosyoloji  Sosyal Psikoloji  Antropoloji  İktisat  Hukuk  Politika

3 Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİS Davranışçılık ve Davranış Bilimleri  Davranışçılık: S (stimulus) → R (response) veya E (etki) → T (tepki)  Davranış Bilmi : S (etki) → O (organizma) → R (tepki) Organizma: 5N1K

4 Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİS Türkiye’de Davranış Bilimlerinin Gelişim Süreci:  1950-60 döneminde Davranış Bilimleri terimi yerine “Endüstri Sosyolojisi” terimi kullanılıyordu. Davranış Bilimleri terimi, henüz Türk yazınına girmemişti. Akademik çevreler “Beşeri ilişkiler yaklaşımı”nı Türk yöneticilere tanıtma çabası içinde olmuştur.  1960-70 döneminde psikoloji yaklaşımı gelişti. Sosyoloji ve sosyal-psikoloji disiplinindeki makaleler çoğalmıştır. 1968’de İ.Ü. İşletme Fakültesi’nde ayrı bir Davranış Bilimleri Kürsüsü oluşturulmuş ve burada İş Psikolojisi ve İş Sosyolojisi dersleri verilmeye başlanmıştır.

5 Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİS  70-80 döneminde, endüstriyel Davranış Bilimleri ve Örgütsel Davranış bilimine veri temeli oluşturmuştur. 1970’lerden başlayarak, 1980 sonrasında “İnsan Öğesi” ön plana çıkmıştır..  1980 sonrasında Açık Öğretim Fakültesinin açılması ve Davranış Bilimleri derslerinin televizyonlarda verilmesi, konuyu güncelleştirmiş, artık dersin adı Davranış Bilimleri ve Örgütsel Davranış olmuştur.

6 Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİS  Türk endüstriyel yaşamında ise 50-70 döneminde yöneticiler beşeri ilişkiler yaklaşımından çoğunlukla habersizdiler. 70-80 döneminde birkaç araştırmacıya imkan tanımışlardır. 1980 sonrasında ise büyük şirketler beşeri ilişkilere önem vermeye başlamışlardır. Endüstri psikologları, Davranış Bilimcilerinden danışmanlar istihdam edilmeye, tanınmış Davranış Bilimcilerine eğitim, seminer ve konferans verdirilmeye, ve hatta bazı işletmelerde psikoteknik laboratuarları kurulmaya başlanmıştır.

7 Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİS TEŞEKKÜRLER…


"DAVRANIŞ BİLİMLERİNİ OLUŞTURAN BİLİM DALLARI Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİS." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları