Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nesne Yönelimli Programlama Visual C# Bölüm 2 (Örnekler)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nesne Yönelimli Programlama Visual C# Bölüm 2 (Örnekler)"— Sunum transkripti:

1 Nesne Yönelimli Programlama Visual C# Bölüm 2 (Örnekler)

2 Kullanıcı, vize ve final notunu giriyor. E ğ er kullanıcının not ortalaması 60’ın üzerindeyse MessageBox ile ‘Tebrikler dersi geçtiniz’ mesajı çıkacak. 60’ın altındaysa ‘Maalesef kaldınız!’ mesajı çıkacak. (Vize%30,final %70 oranında ortalamayı etkiliyor.)

3

4 Formda başla butonuna tıklandı ğ ında 1-100 arasındaki sayılardan 5’e tam olarak bölünebilenler listBox1 içerisine alt alta yazdırılacak.

5 Bir form üzerinde kullanıcıya yaşını sorun. Kullanıcı Gönder butonuna basarak yaşını göndersin. Yaşı 18 ve daha büyük ise Message Box penceresinde “Ehliyet alabilirsiniz” diye ekrana bir yazı yazdırın. E ğ er 18 yaşından küçükse Message Box penceresinde “Henüz ehliyet alamazsınız ” diye bir yazı yazdırın.

6 Bir form üzerinde kullanıcıdan faktöriyeli bulunacak bir sayı girmesini isteyin. Kullanıcı Gönder butonuna bastı ğ ında, Sonuç yazan yerin yanındaki textbox’ın içine faktöriyel sonucunu yazdırın.

7 Diziler Diziler, aynı tipte verilerin bir arada tutularak kullanılmasını sa ğ layan yapılardır. int [] sayilar = new int [5]; string[] bahar_aylar={“Mart”, “Nisan”, “Mayıs”} Yukarıdaki iki kullanım da do ğ rudur. Diziye ilk de ğ er ataması yapılırken eleman sayısı belirtmeye ve new kelimesini kullanmaya gerek yoktur.

8 dersler adında bir dizi tanımlayın. Dizinin elemanları bu dönem almış oldu ğ unuz dersler olsun. Listele butonuna basıldı ğ ında dizinin elemanları foreach döngüsü kullanılarak Listbox içinde alt alta listelensin.

9 Textbox’a girilen ifadeyi listbox’a 10 defa alt alta yazdıran kodu yazın.

10

11 Butona basıldı ğ ında textbox1.text’e girilen sayının asal olup olmadı ğ ını textbox2.text2’e yazdırın. (Asal sayı sadece kendisine ve 1’e bölünebilen sayıdır.)

12

13 Kaynak www1.gantep.edu.tr/~inal/oguzeli/gorsel/V isual%20C%23.pptx


"Nesne Yönelimli Programlama Visual C# Bölüm 2 (Örnekler)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları