Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GRAFİK NEDİR?   İstatistik bilim dalında çeşitli yöntemlerle elde edilen sonuçların çizgi ve şekillerle ifade edilmesine grafik denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GRAFİK NEDİR?   İstatistik bilim dalında çeşitli yöntemlerle elde edilen sonuçların çizgi ve şekillerle ifade edilmesine grafik denir."— Sunum transkripti:

1 GRAFİK NEDİR?   İstatistik bilim dalında çeşitli yöntemlerle elde edilen sonuçların çizgi ve şekillerle ifade edilmesine grafik denir.

2 GRAFİK ÇEŞİTLERİ 1. SÜTUN GRAFİĞİ 2.ÇİZGİ GRAFİĞİ 3. RESİM VEYA ŞEKİL GRAFİĞİ 4.DAİRE GRAFİĞİ

3 1. SÜTUN GRAFİĞİ Toplanan bilgilerin sütun şeklindeki grafik ile gösterilmesine sütun grafiği denir. Bu tip grafikte gösterilmek istenen değerler sütun veya çubuklarla ifade edilir.

4

5 Aylara göre metrekareye düşen yağış miktarı

6 2.ÇİZGİ GRAFİĞİ  Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin çizgi ile ifade edilerek gösterilmesine çizgi grafiği denir.Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir. Hastanelerde ,hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu tür grafiklerle gösterilir. Bir dikey , bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünür.

7 Öğrencilerin aldığı notlar

8 3.RESİM VEYA ŞEKİL GRAFİĞİ
Bu tür grafikte sayılar resim veya şekillerle gösterilir.Grafiğin alt köşesinde bir şeklin veya bir resmin kaç sayı karşılığı olduğu belirtilir. Yarım şekil o sayının yarısı ,çeyrek şekil o sayının dörtte biri için kullanılır.

9 Yıllara göre üretilen bisikletler

10 4. DAİRE GRAFİĞİ  Toplanan bilgilerin amaca uygun, çizilen dairenin dilimlere ayrılarak gösterilmesine daire grafiği denir. Bir bütünün ayrılan çeşitli parçalarını ifade etmek için daire grafiği kullanılır. Çizilen bir daire üzerinde amaca uygun biçimde verileri yüzdelerine göre çeşitli parçalara ayırarak , daire grafiği yapılır.

11 Yangınların çıkma sebebinin daire grafiği ile gösterilmesi


"GRAFİK NEDİR?   İstatistik bilim dalında çeşitli yöntemlerle elde edilen sonuçların çizgi ve şekillerle ifade edilmesine grafik denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları