Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Prof. Dr. Saliha KARATAY Gazi Üniversitesi FTR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Prof. Dr. Saliha KARATAY Gazi Üniversitesi FTR"— Sunum transkripti:

1 Prof. Dr. Saliha KARATAY Gazi Üniversitesi FTR
Sonunda Akupunktur Meridyenlerini Görebilecek miyiz ya da Bu Sadece Primo Vasküler Sistem midir? Prof. Dr. Saliha KARATAY Gazi Üniversitesi FTR

2 Akupunkturun terapötik etkileri uzun zamandır dünya çapında kabul edilmesine ve birçok bilimsel çalışmayla gösterilmesine karşın Batı tıbbında akupunktur sisteminin görselliği ve anatomik varlığı üzerine şüpheler devam etmektedir.

3 İnsan vücudunda bulunan meridyenler izledikleri yollarla bilinmesine ve akupunktur tedavilerinde başarıyla kullanılmasına rağmen, şimdiye kadar meridyenlere karşılık gelebilecek herhangi bir anatomik yapı gösterilememiştir.

4 Son zamanlarda yeniden keşfedilen ve popülerliği hızla artan Primo vasküler sistem (PVS) şimdiye kadar görüntülenememiş akupunktur meridyenlerinin gösterilebilmesi ve akupunktur mekanizmalarının kodlarının çözülmesi için bir umut olabilir.

5 PVS nin keşfi 2 dönemde ele alınmaktadır.
PVS ilk olarak 1962’de Kore’li profesör Bong Han Kim (Pyongyang Medical University, North Korea) tarafından bulundu.

6 Prof. Kim, akupunktur meridyenlerini ve akupunktur noktalarını fiziksel olarak gösterdiğini bazı yeni akupunktur noktaları da bulduğunu rapor eden bir çalışma raporunu Journal of Jo Sun Medicine dergisinde yayınladı.

7 Sonra National Acupuncture Meridian Research Institue’yi kurdu.
Buranın başkanı olarak Bonghan Sistemi adını verdiği ve akupunktur meridyenlerini (Kyungrak) temsil ettiğini düşündüğü yapıyı anlatan 4 rapor daha yayınladı.

8 1965’de enstitü kapatıldı ve profesörden bir daha haber alınamadı.
Raporlarının bir kısmı o yıllarda İngilizce’ye de çevrilmesine rağmen bu raporlar bilim dünyasının ilgisini çekmedi ve kabul görmedi.

9 Kim’in raporları ayrıntılı materyal metod içeren bilimsel çalışma formatında yayınlanmamıştı.
Kim, mikrocerrahi, ışık ve elektron mikroskopları, radyoaktif işaretleyiciler, histolojik kesitler ve çeşitli boyamalar kullandığını belirtmesine rağmen, yöntemler hakkında kapsamlı bilgi yazmamıştı.

10 Bu nedenle Kim’in iddiaları bazı bilim adamlarınca o günkü bilinen histolojik yöntemlerle ve tekniklerle tekrarlanmaya çalışılsa da ispat edilemedi.

11 Yeniden keşif Başarısız tek tük denemelerle geçen bir latent dönemden sonra 2002’de Seoul National University’den (South Korea) Prof. Kwang-Sup Soh ve ekibi bu iddiaları tekrar ele aldılar.

12 Sonraki 10 yılda teknolojik imkanları kullanarak ve yeni metodlar geliştirerek Kim tarafından iddia edilen bu yeni anatomik sistemi görüntülemeyi başardılar.

13

14 Onlar tarafından kurulan Nano Primo Research Center’da yürütülen çalışma sonuçları 2010’da Kore’de düzenlenen “International Symposium on the Primo Vascular System” sempozyumunda tartışıldı. Bu sistemi Primo Vascular System olarak tanımlayan ortak bir terminoloji geliştirildi. K.S. Soh, K.A. Kang, D. Harrison The Primo Vascular System, its Role in Cancer and Regeneration Springer, New York, 2011 KİTAP)

15 BONG HAN KİM SİSTEMİ Prof. Kim’e göre Bonghan sistemi temel olarak tüm vücudu bir ağ gibi saran tüp şeklindeki Bonghan kanalları ile, bunlar arasındaki bağlantı noktaları olan nod benzeri Bonghan korpüsküllerinden meydana gelmekteydi.

16 (A) BHC and connected BHD inside adipose tissue around rat small intestine. (B) BHC and two BHDs near same rat small intestine; blood vessels and adipose tissues not stained   Soh KS.Bonghan circulatory system as an extension of acupuncture meridians. J Acupunct Meridian Stud. 2009 Jun;2(2):93-106

17 Web of BHDs on visceral peritoneum around stomach near rat spleen; several small BHCs at crossing points (arrows); blood capillaries not stained (aynı çalışmadan)

18 Bir Bonghan kanalı içinde demet şeklinde uzanan bir çok kanalcıklardan oluşmaktaydı.

19 Schematic diagram of a primo vessel, described by Bong-Han Kim
Soh KS, Kang KA, Ryu YH. 50 years of bong-han theory and 10 years of primo vascular system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:587827

20 Illustration of one isolated subvessel (top) and a bundle of subvessels of the primo vessel.
Stefanov M1, Potroz M, Kim J, Lim J, Cha R, Nam MH. The primo vascular system as a new anatomical system. J Acupunct Meridian Stud. 2013 Dec;6(6):331-8.

21 Bonghan kanallarında çeşitli proteinleri, aminoasitleri, DNA, RNA ile rejenerasyon ve hematopoeziste rol oynayan çeşitli kök hücreleri (Sanal yada yaşam yumurtası) içeren bir Bonghan sıvısı akmaktaydı.

22 Sanal cells with dense DNA appear bright green on fluorescence staining in bovine heart corpuscle
Jeon J, Lee S. The meanings and prospects of primo vascular system from the viewpoint of historical context. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;:

23 Dr. Kim, cilt altındaki Bonghan kanallarının akupunktur meridyenleri olduğunu, yüzeyel Bonghan korpüsküllerinin de akupunktur noktalarında bulunduğunu rapor etmişti.

24 Dr. Kim Bonghan kanallarını tavşan üzerinde göstermiş ancak bu sistemin insan dahil birçok memelide ve vertebralılarda olduğunu belirtmişti.

25 Primo Vasküler Sistem Bonghan sistemi Prof. Soh ve ekibi tarafından daha bilimsel anlamı olan Primo Vascular System (PVS) olarak adlandırıldı. Bu damarlar bir yumurtada kan damarları ve sinir sisteminden daha önce geliştiği için, ilk oluşan anlamında primo şeklinde adlandırıldı.

26 Bonghan sistemi = Primo Vascular System (PVS)
Bonghan kanalları (Bonghan duct) = Primo vessel (PV) Bonghan kanalcıkları (Bonghan ductule) = Primo subvessel (P-subvessel) Bonghan korpüskülleri (Bonghan corpuscle) = Primo node (PN) Bonghan sıvısı (Bonghan liquor) = Primo fluid (P-fluid)

27 Overall characteristic features of Alcian Blue (AB)-stained threadlike Bonghan ducts (BHDs) and corpuscles. BHDs are thin, semitransparent, and freely movable. A corpuscle (C) is linked to BHDs on opposite sides (arrows). Han HJ, Sung B, Ogay V, Soh KS. The flow path of alcian blue from the acupoint BL23 to the surface of abdominal organs. J Acupunct Meridian Stud. 2009 Sep;2(3):182-9.

28 H&E staining of an oblique section containing both a primo-node (a double arrow) and a primo-vessel (a dotted arrow). An image of the primo-node was magnified in the right figure. Yoo JS, Ayati MH, Kim HB, Zhang WB, Soh KS. Characterization of the primo-vascular system in the abdominal cavity of lung cancer mouse model and its differences from the lymphatic system. PLoS One. 2010 Apr 1;5(4):e9940.

29 (a) A primo node stained by Alcian blue was extracted from a lymph vessel. One of the primo vessels connected to the node Two rod- shaped nuclei (arrows) can be seen in the primo vessel Kim DU, Han JW, Jung SJ, Lee SH, Cha R, Chang BS, Soh KSComparison of Alcian Blue, Trypan Blue, and Toluidine Blue for Visualization of the Primo Vascular SystemFloating in Lymph Ducts. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:725989

30 Prof. Soh ve ekibi son 10 yılda hem yeni teknolojileri kullandı hem de yeni metodlar ve boyama yöntemleri geliştirdi:

31 Confocal laser scanning microscopy
scanning electron microscopy (SEM), cryo-SEM, focused-ion-beam SEM, high-voltage transmission electron microscopy (TEM) X-ray microtomography atomic force microscopy

32 fluorescent nanoparticles
immunohistochemistry proteomic analysis electrophysiological methods

33 methylene blue, methyl green, Janus green , Alcian blue, hematoxylin, chrome hematoxylin, trypan blue

34 Özellikle araştırmacıların trypan blue’nun PVS’ye afinitesinin olduğunu keşfetmesi büyük gelişme sağladı. Trypan blue kan ve lenf damarlarını, kas, sinir, yağ dokuyu boyamıyordu.

35 (B) In-situ trypan blue staining revealed Bonghan ducts (dotted arrows) and corpuscles (arrow heads) on tumor tissue fascia; right panel, magnified view of left panel; trypan blue did not stain blood vessels   Soh KS.Bonghan circulatory system as an extension of acupuncture meridians. J Acupunct Meridian Stud. 2009 Jun;2(2):93-106

36 Trypan blue technique revealed Bonghan ducts (dotted arrows) along bundle of blood vessels and nerves; right panel, (aynı çalışmadan)

37 Bu çalışmalar sonunda PVS kan ve lenf damarlarının içinde, hipodermiste, fasiyalarda, beyin ventrikülleri ve santral spinal kanalda, iç organların yüzeylerinde, yağ doku ve kanser dokularında tespit edildi.

38 A PN and PVs, observed near the rat small intestine, stained with Trypan blue. Notice that the blood vessel and adipose tissue were not stained   Soh KS.Bonghan circulatory system as an extension of acupuncture meridians. J Acupunct Meridian Stud. 2009 Jun;2(2):93-106

39 Intraoperative visualization of the primo-vascular system attached to tumor nodules in i.p. lung cancer mouse models. Primo-vessels (arrows) stained with trypan blue mainly located around tumor nodules (arrowheads) Yoo JS, Ayati MH, Kim HB, Zhang WB, Soh KS. Characterization of the primo-vascular system in the abdominal cavity of lung cancer mouse model and its differences from the lymphatic system. PLoS One. 2010 Apr 1;5(4):e9940.

40 Confocal laser scanning microscopy of the primo- vessels along the common peroneal nerve. The nanoparticles (red) flowed only in the primo- vessels in the perineurium Jia ZF, Lee BC, Eom KH, Cha JM, Lee JK, Su ZD, Yu WH, Ryu PD, Soh KS. Fluorescent nanoparticles for observing primo vascular system along sciatic nerve. J Acupunct Meridian Stud. 2010 Sep;3(3):150-5.

41 primo-vessel is liftable by forceps in contrast to lymphatic vessels Bae KH, Soh KS. Fat connected with the primo vascular system J Acupunct Meridian Stud. 2014 Aug;7(4):217-8

42 (E) The magnification view of the blue-stained primo vascular system in the lymph duct. Notice that the primo vessel was much thinner than the lymph duct. The thickness of the lymph duct was 290 μm, whereas that of the primo vessel was 28 μm. Jung SJ, Lee SH, Bae KH, Kwon HM, Song YK, Soh KS Visualization of the primo vascular system afloat in a lymph duct. J Acupunct Meridian Stud. 2014 Dec;7(6):337-45

43 (B) A primo vessel passed the lymph valve (broken lines) of a lymph duct (double arrows).
Jung SJ, Lee SH, Bae KH, Kwon HM, Song YK, Soh KS Visualization of the primo vascular system afloat in a lymph duct. J Acupunct Meridian Stud. 2014 Dec;7(6):337-45

44 the two primo nodes were easily noticeable (arrows) in the lymph duct (double arrows).
(aynı çalışmadan)

45 (A) A phase contrast image of a primo vessel extracted from the lymph vessel. The blue color is due to Alcian blue staining. (B) Distribution of nuclei in the primo vessel. Rod-shaped nuclei were aligned along the primo vessel (aynı çalışmadan)

46 Illustration of a network of threadlike structures (primo vessels, PVs) and corpuscles (primo nodes, PNs) above the pia mater of the brain and spine of rats with stereoscopic images. All PNs are connected with PVs. . Noticeably, the red-colored blood vessels in stereoscopic images A, B and C images were not stained by Alcian blue. Lee HS, Lee BC. Visualization of the network of primo vessels and primo nodes above the pia mater of the brain and spine of rats by using Alcian blue. J Acupunct Meridian Stud. 2012 Oct;5(5):218-25

47 Kan ve lenf damarlarındaki PV’ler hem damar içinde serbestçe uzanıyor, hem de damar duvarının dışında da bulunuyordu.

48 BHD inside a rabbit lymphatic vessel stained with Janus Green B
  Soh KS.Bonghan circulatory system as an extension of acupuncture meridians. J Acupunct Meridian Stud. 2009 Jun;2(2):93-106

49 Stereomicroscope image of Alcian Blue (AB)-stained threadlike Bonghan ducts (BHDs) and corpuscles on the transverse colon. Large (LC) and small (SC) corpuscles are linked by threadlike BHDs, and all parts of the BHDs are heavily stained by AB. The corpuscles are adhered to the surface of the intestine connected to the colon (Figures 4A,C) while the threadlike BHD is not adhered to the surface and moves freely (aynı çalışmadan)

50 Kim ve Soh PVS’yi, içerdiği PVler ve PNlerin durumuna göre 6 kategoriye ayırdılar: süperfizyel, intravasküler, ekstravasküler, organ yüzeyindekiler, intraorgan ve nöral ağ.

51 İntravasküler PVS: Kalp kavitesi, kan ve lenf damarları içinde bulunan PV ve PNlerden oluşur.
Ekstravasküler PVS: kan ve lenf damarları ile sinirlerin hemen dış duvarlarında seyreden PV ve PNlerden oluşur.

52 Nervöz PVS: serebrospinal sıvıda, SSS ve periferik SS parankimlerinde bulunan PV ve PNlerden oluşur.
Organ yüzey PVS: İç organların yüzeylerinde serbest halde bulunan, organlara yapışmayan, kan ve lenf damarlarıyla ilişkisi olmayan PV ve PNlerden oluşur. İntraorgan PVS : İç organların parankimlerinin içinde bulunan PV ve PNlerden oluşur.

53 Ancak bu PVS alt sistemleri bağımsız dolaşım sistemleri olmakla beraber, birbirleriyle bağlantılara da sahiptirler.

54 PV’nin özellikleri PVs çapı yaklaşık 0.1 mm olan semitransparan (yarı saydam) ipliksi yapılardır.

55 In situ and in vivo stereomicroscopic image of a typical primo vessel (arrow) and a corpuscle (arrow). (a) The primo vessel on the surface of intestine was stained with Trypan blue. The primo vessels are semitransparent, freely movable strands irregularly fixed on the peritonea. Wang X1, Shi H, Shang H, Su Y, Xin J, He W, Jing X, Zhu B. Are Primo Vessels (PVs) on the Surface of Gastrointestine Involved in Regulation of Gastric Motility Induced by Stimulating Acupoints ST36 or CV12? Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:787683

56 PVs yüksek miktarda hyaluronik asit içeren bir membranla çevrelenir.
Hyaluronik asit hücre büyümesi ve farklılaşmasında önemli olduğu için, hasarlanan PVsnin tamirinde etkili olduğu düşünülmektedir.

57 PVs kollojen bantları da içerir
PVs kollojen bantları da içerir. Kollojen foton emisyonu yapabilmektedir. Soh PVS’lerin biofoton emisyonu yapabilen optik kanallar olabileceğini de hipotez etmiştir.

58 PVs içindeki subkanallar da çift katlı zarla endotel hücrelerinden oluşur.
PVs hücreleri Ca iyon kanalları içerdiği için uyarılabilir hücrelerdir.

59 PV içinde P-fluid denen bir sıvı akmaktadır.
Sıvının akış hızı 0.3 mm/sn ile lenf akışından daha hızlıdır.

60 Bu sıvı basofilik granüller, ekstraselüler DNA, proteinler, hormonlar, adrenalin, noradrenalin, hücreler içerir. Sıvıda monosit, eozinofil, makrofaj, mast hücresi yanında çeşitli mitoz evrelerinde olan 5 çeşit hücre de tespit edilmiştir.

61 PVS’nin Fonksiyonları
Adipoz dokuda bulunan PVSler obezitede suçlanan yağ dokudaki makrofaj ve proinflamatuar sitokin birikiminden sorumlu taşıyıcı sistem olabilir.

62 Kanser fasiyalarında ve büyüyen kanser dokularında PVS’lerin gösterilmesi çift taraflı etki edebilir. PVS’ler hem metaztazda rol oynayabilirken, hem de direk kanserli dokuya yönlendirilecek akıllı ilaçların yeni verilme yolu olabilir ya da içerdiği kök hücrelerle dokunun tamir ve rejenerasyonuna neden olabilir.

63 Puzzle’da eksik parçalar
PVS mi? Meridyen mi?

64 Puzzle’da eksik parçalar
PVS meridyenlerin geçtiği boyun, yüz, perikard ve AC’de hala gösterilememiş.

65 Ancak CV8, CV10, CV12’de PN lar gösterilmiş.
ST-36 ya florosan nanopartiküller enjekte edildiğinde oradan tibiya ortasına kadar mide meridyeninin trasesine uyan tarzda PV ve PNlar görüntülenmiş. Cai DJ, Chen JC, Zhuang Y, Liu MA, Liang FR. Review and comment on the relationship between Primo vascular system and meridians. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;

66 Han ve ark. Ratlarda BL23 akupunktur noktasına Alcian Blue enjekte ederek onun ipliksi yapılar yani PVsler içinde mide omentumu, deudenum, kolon ve çekum yüzeyine ulaştığını göstermiştir. Han HJ, Sung B, Ogay V, Soh KS. The flow path of alcian blue from the acupoint BL23 to the surface of abdominal organs. J Acupunct Meridian Stud. 2009 Sep;2(3):182-9.

67 SONUÇ Araştırmacılar tüm vücudu bir ağ şeklinde saran PVS’in ve içinde akan primo sıvının yaşamın tüm biyolojik süreçlerini regüle eden ve koordine eden temel yapı olduğunu düşünüyorlar.

68 Tıpkı bizlerin de regülasyon ve koordinasyon için kullandığımız akupunktur meridyenleri ve Qi gibi…..

69 TEŞEKKÜR EDERİM…..


"Prof. Dr. Saliha KARATAY Gazi Üniversitesi FTR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları