Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Algoritma Nedir?  Algoritmanın Hazırlanması?  Akış Şemaları(Diyagramları) Nedir?  Akış Şemalarının Çizilmesi?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Algoritma Nedir?  Algoritmanın Hazırlanması?  Akış Şemaları(Diyagramları) Nedir?  Akış Şemalarının Çizilmesi?"— Sunum transkripti:

1

2  Algoritma Nedir?  Algoritmanın Hazırlanması?  Akış Şemaları(Diyagramları) Nedir?  Akış Şemalarının Çizilmesi?

3  Algoritma,herhangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir.  Çözüm için yapılması gereken işlemler hiçbir alternatif yoruma izin vermeksizin sözel olarak ifade edilir.  Diğer bir deyişle algoritma,problemin nasıl çözüleceğinin,hangi basamaklardan geçirilerek sonuç alınacağının,sonucun nasıl ve nereye yazılacağının sözel olarak ifade edilmesi biçiminde tanımlanabilir.

4  Algoritma hazırlanırken,çözüm için yapılması gerekli işlemler,öncelik sıraları göz önünde bulundurularak ayrıntılı bir biçimde tanımlanmalıdırlar. Şimdi basit bir algoritma örneğine bakalım!!!

5 Adım 1-Başla Adım 2-Birinci sayıyı gir Adım 3-İkinci sayıyı gir Adım 4-İki sayıyı topla Adım 5-Sonucu Göster Adım 6-Dur Algoritmaya dikkat edilirse işlemlerin sıralanmasında,işlem önceliklerinin göz önünde bulundurulduğu görülür. Ayrıca algoritma yazımı sorun çözümünün başladığını gösteren "BAŞLA" ifadesi ile başlamakta ve işlemlerin bittiğini belirten "DUR" ifadesi ile sona ermektedir. ÖRNEK : Verilen iki sayının toplamının bulunmasının algoritması aşağıdaki gibi yazılır.

6  Adım 1:Başla.  Adım 2:Suyu ısıt.  Adım 3:Su kaynadı mı?  Adım 4:Evet ise Adım 6’ya git.  Adım 5:Hayır ise Adım 2’ye git  Adım 6:Çayı demle.  Adım 7:Bitir. ÖRNEK : Çay Demleme Algoritması

7 Akış şemalarının hazırlanmasında yer alan simgeleri merak ediyor musunuz? Herhangi bir sorunun çözümü için izlenmesi gerekli olan adımların söz veya yazı ile anlatıldığı algoritmanın,görsel olarak simge ya da sembollerle ifade edilmiş şekline "akış şemaları” adı verilir. Akış şemalarının algoritmadan farkı,adımların simgeler şeklinde kutular içine yazılmış olması ve adımlar arasındaki ilişkilerin ve yönünün oklar ile gösterilmesidir.

8 Şimdi dersin başında verdiğimiz örneğin akış şemasını oluşturalım.. Algoritmanın başladığını ya da sona erdiğini belirtmek için kullanılır. Araç belirtemeden giriş ya da çıkış yapılacağını gösterir. Aritmetik ve mantıksal ifadeler için karar verme ya da karşılaştırma durumunu gösterir. Hesaplama ya da değerlerin değişkenlere aktarımını gösterir.

9 BAŞLA Birinci sayıyı gir İkinci sayıyı gir DUR Algoritmanın başladığını gösterdik. Birinci sayıyı girmemizi istedik. İkinci sayıyı girmemizi istedik. Girilen iki sayıyı toplattık. Toplamı gösterdik. İki sayıyı topla Sonucu Göster Algortimayı bitirdik..

10

11

12

13

14  Programlama, en genel tanımı ile, yapmasını istediğimiz işleri, bilgisayarın anlayabileceği şekilde komutlar vererek söylemektir.  Problem Çözümü kısmında anlatılan adımlar uygulandıktan sonra ortaya çıkan ve sorunumuzu bilgisayar ortamında çözen ürüne Program denir. Bazı durumlarda bu ürüne yazılım denebilir.

15  Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tek tip haline getirilmiş yoludur.  Programlama dilleri, yazılımcının bilgisayara hangi veri üzerinde işlem yapacağını, verinin nasıl depolanıp iletileceğini, hangi koşullarda hangi işlemlerin yapılacağını tam olarak anlatmasını sağlar.  Şu ana kadar 150’den fazla programlama dili yapılmıştır.Bunlardan bazıları Scratch, Flow Chart, Pascal, Basic, C, C#, C++, Java, Cobol, Perl, Python, Ada, Fortran ve Delphi'dir.Scratch, Flow Chart, PascalBasicCC#C++JavaCobolPerlPython AdaFortranDelphi

16  1. Eksi (-) : Çıkarma işlemi için kullanılır. Örnek: a = 4-2, b = a - t  2. Artı (+) : Toplama işlemi için kullanılır. Örnek: a = 4+2, b = a + t  3. Çarpma(*) : Çarpma işlemi için kullanılır. Örnek: a = 4*2, b= a*t  4. Bölme (/) : Bölme işlemi için kullanılır. Örnek: a = 4 / 2, b = a/2  5. Parantez () : İşlem önceliğini belirtmek için kullanılır.  Örnek: a = 4 + 2 / 2 ise a = 5’tir. a=(4+2)\2 ise a = 3’tür.

17  1. Büyüktür (>) : İki değer arasındaki büyüklük ilişkisini gösterir.  Örnek a > b (a, b’den büyük)  2. Küçüktür(<) : İki değer arasındaki küçüklük ilişkisini gösterir.  Örnek a=) : İki değer arasındaki büyük eşitliği gösterir.  Örnek a>=b (a, b’den büyük veya eşit)

18  4. Küçük eşit(<=) : İki değer arasındaki küçük eşitliği gösterir.  Örnek a<=b (a, b’den küçük veya eşit)  5. Eşit (=) : İki değerin birbirine eşitliğini gösterir.  Örnek a = b (a, b’ye eşittir)

19 DERSİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM!!!


" Algoritma Nedir?  Algoritmanın Hazırlanması?  Akış Şemaları(Diyagramları) Nedir?  Akış Şemalarının Çizilmesi?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları