Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ŞEHİT ALBAY İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU ORTAOKULU 1 Hazırlayan: Makbule ÇELİK2 Seminerin amacı nedir?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ŞEHİT ALBAY İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU ORTAOKULU 1 Hazırlayan: Makbule ÇELİK2 Seminerin amacı nedir?"— Sunum transkripti:

1

2 ŞEHİT ALBAY İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU ORTAOKULU 1

3 Hazırlayan: Makbule ÇELİK2 Seminerin amacı nedir?

4 Hazırlayan: Makbule ÇELİK3 SEMİNERİN AMACI Ders Çalışmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler Verimli ders çalışma teknikleri Çalışma ortamının özellikleri nasıl olmalı

5 Hazırlayan: Makbule ÇELİK4 DERS ÇALIŞMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE…. Amaç belirleyin Hedef seçin Önceliklerinizi sıralayın Ön yargılarınızı kırın Program hazırlayın

6 Hazırlayan: Makbule ÇELİK5 Amaçlar olmadan kişi niçin ders çalışması gerektiğini açıklayamaz. Amacınızı belirlerken Niçin ders çalışıyorum yada niçin ders çalışmalıyım? sorusuna cevap arayınız.

7 Hazırlayan: Makbule ÇELİK6 Ülkeye faydalı olmak, çocukları için iyi bir gelecek kurmak, toplumda saygın biri olmak..vb Sizin amacınız ne? Ders çalışmaya başlamadan bu soruya yanıt arayın

8 Hazırlayan: Makbule ÇELİK7

9 8 ‘‘HEDEFİ OLMAYAN GEMİYE HİÇBİR RÜZGAR YARDIM EDEMEZ’’ MONTAİGNE

10 Hazırlayan: Makbule ÇELİK9 Hedef belirlerken kendinize 1 sene sonra nerede olmak istiyorum. 5 sene sonra nerede olmak istiyorum. 10 sene sonra nerede olmak istiyorum. Sorularını sormalısınız………

11 Hazırlayan: Makbule ÇELİK10 Bunlar yakın hedefler olabileceği gibi uzak hedeflerde olabilir. Matematik yazılısında iyi not almak, Sınıfta kalmamak okulu bitirmek ÖSS de başarılı olmak, üniversiteyi okumak, yüksek lisans & doktora yapmak birer hedeftir.

12 Hazırlayan: Makbule ÇELİK11

13 Hazırlayan: Makbule ÇELİK12 HAYATINIZ KİMİN ELİNDE? Eğer hayatınızla ilgili sorumluluğu dış dünya ve olaylara bırakırsanız, çalışmanızı ve başarınızı her zaman engelleyecek birçok sebebiniz olacaktır.

14 Hazırlayan: Makbule ÇELİK13 ALİ’Yİ TANIYOR MUSUNUZ? Ali pazar sabahı saat 8.30'da uyandı. Cuma günü okuldan gelirken, bu hafta sonunda, önceki haftalardan eksik kalan derslerini tamamlamak ve önündeki hafta içindeki sınavlara hazırlanmak açısından çok iyi yararlanmaya karar vermişti.

15 Hazırlayan: Makbule ÇELİK14 Bir gün anneniz veya babanız size duymak istemediğiniz bir söz söylemiş olduğu için çalışmak istemeyeceksiniz,

16 Hazırlayan: Makbule ÇELİK15 bir başka gün öğretmeninizle aranızda istenmeyen bir diyalog olduğu için çalışmaya isteksiz olacaksınız,

17 Hazırlayan: Makbule ÇELİK16 bir başka gün canınız sıkkın olduğu için,

18 Hazırlayan: Makbule ÇELİK17 bir diğer gün hava içinizi kararttığı için,

19 Hazırlayan: Makbule ÇELİK18 bir başka gün arkadaşlar size bir yere gitmeyi önerdiği için vb. vb..

20 Hazırlayan: Makbule ÇELİK19 Önceliklerinizi sıralayın Ders mi çalışmanız gerekir Arkadaşlarla görüşmeniz mi gerekir Televizyon mu Futbol mu? Bir an önce karar verin ve bunlara dengeli bir biçimde zaman ayırın

21 Hazırlayan: Makbule ÇELİK20

22 Hazırlayan: Makbule ÇELİK21 Bir işe yada eyleme başlarken bir çok şey zor görünebilir. Zor olan yapmanız gereken faaliyet mi yoksa onu başarma konusundaki ön yargılarınız mı? Kendinizi bu anlamda denediniz mi Olaylara karşı ne kadar ön yargılısınız Dilerseniz ön yargılarımızı ölçelim

23 Hazırlayan: Makbule ÇELİK22.

24 Hazırlayan: Makbule ÇELİK23 Hasta ne konuşuyor, ne de söylenenleri anlıyor. Bazen saatlerce anlaşılmaz şeyler geveliyor.Zaman yer ya da kişi kavramı yok. Yalnız nasıl oluyorsa, kendi adı söylendiğinde tepki veriyor. Son altı aydır onun yanındayım, ne görünüşü için bir çaba sarf ediyor, ne de bakım yapılırken yardımcı oluyor.

25 Hazırlayan: Makbule ÇELİK24 Onu hep başkaları besliyor, yıkıyor ve giydiriyor. Dişleri yok, yiyeceklerin hep püre biçiminde verilmesi gerekiyor. Üstü hep salyalar içinde. Yürüyemiyor. Uykusu sürekli düzensiz. Gece yarısı uyanıp çığlıklarıyla herkesi uyandırıyor. Çoğu zaman mutlu ve sevecen, fakat bazen ortada sebep yokken sinirleniyor. Biri gelip onu yatıştırıncaya kadar feryat figan bağırıyor.”Onu hep başkaları besliyor, yıkıyor ve giydiriyor. Dişleri yok, yiyeceklerin hep püre biçiminde verilmesi gerekiyor. Üstü hep salyalar içinde. Yürüyemiyor. Uykusu sürekli düzensiz. Gece yarısı uyanıp çığlıklarıyla herkesi uyandırıyor. Çoğu zaman mutlu ve sevecen, fakat bazen ortada sebep yokken sinirleniyor. Biri gelip onu yatıştırıncaya kadar feryat figan bağırıyor.”

26 Hazırlayan: Makbule ÇELİK25 Biraz düşünüp ondan sonra karar veriniz sonra karar veriniz

27 Hazırlayan: Makbule ÇELİK26 YETERİ KADAR DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ? CEVABINIZ EVET İSE ŞİMDİ HASTAYLA TANIŞALIM

28 Hazırlayan: Makbule ÇELİK27 TANIŞTIRALIM Ön yargıyı parçalamak atomu parçalamaktan daha zor

29 Hazırlayan: Makbule ÇELİK28 1.AŞAMA: Her dersten çalışmanız gereken konuları saptayın. Dersler Konular Matematik kümeler, denklemler…vs Türkçecümlede anlam,….vs Fen bilgisi dolaşım sistemi,…. ÇALIŞMA PLANININ HAZIRLANMASI

30 Hazırlayan: Makbule ÇELİK29 2. AŞAMA: Çalışmanız gereken dersleri ve her bir derse ait konuları, haftanın günlerine bölerek yerleştirin. Pazartesi Türkçe (A) Matematik(A-B) Salı Fen(A) Sosyal (A)

31 Hazırlayan: Makbule ÇELİK30 3. AŞAMA: Okuldan eve geliş saati ile uyku arasındaki zamanı belirleyiniz. 4. AŞAMA: Bir gün boyunca yemek, dinlenme, varsa hobilerinize( müzik, spor…vs) ne kadar süre ayıracağınızı belirleyin.

32 Hazırlayan: Makbule ÇELİK31 5. AŞAMA: Derslerinizi, bir gün boyunca yapacağınız etkinlikleri belirlenen saatlere programda uygun yerlere yerleştirin.

33 Hazırlayan: Makbule ÇELİK === Günlük derslerin tekrarı 17-19=== Akşam Yemeği + SERBEST ZAMAN 19-20=== Ders Çalışma + 15 dk. Dinlenme 20-21=== Ders Çalışma + 15 dk. Dinlenme 21-22=== Ders Çalışma + 15 dk. Dinlenme 22-23=== kitap okuma+ 15 dk. Dinlenme (Ertesi günkü derslere hazırlık) === Kesin Yatış

34 Hazırlayan: Makbule ÇELİK33 DERS ÇALIŞMA ORTAMI Çalışma odası iyi havalandırılmış, uygun ısıda ve iyi aydınlatılmış olmalıdır. Yeterli havalandırılmayan bir odada oksijen azlığı baş ağrısına neden olur ve verimi düşürür. Gün ışığının çalışma masasına karşıdan gelmesi önerilir.

35 Hazırlayan: Makbule ÇELİK34 SANDALYEMİZ  Ders çalışırken kullandığımız sandalye veya koltuk çok rahat olmamalı. Çünkü gereğinden fazla rahatlarız, uyku getirebilir.Bu da öğrenmeyi olumsuz etkiler.  Çalışmak için sandalye her zaman koltuktan daha kullanışlıdır.

36 Hazırlayan: Makbule ÇELİK35 ÇALIŞMA MASAMIZ Çalışma masası kişinin boyuna uygun yükseklikte olmalı. Ders çalışma ile ilgili materyaller masada bulunmalı. Cam kenarında olmamalı.

37 Hazırlayan: Makbule ÇELİK36

38 Hazırlayan: Makbule ÇELİK37 ENDİŞELER Hayal kurmak

39 Hazırlayan: Makbule ÇELİK38 ZİHNİN DAĞILMASINA YOL AÇARAK DERS ÇALIŞMAYI ENGELLEYEN DIŞ SEBEPLER

40 Hazırlayan: Makbule ÇELİK39 TELEVİZYON  Hem ders çalışıp hem de televizyon seyretmek mümkün değildir.  Televizyon odasına girinceye kadar veya televizyon düğmesine basıncaya kadar kontrol sizin elinizde daha sonra kontrol televizyonun eline geçer.

41 Hazırlayan: Makbule ÇELİK40 TELEFON * Ders çalışma esnasında çalan telefon çok fazla zamanınızı alabilir. Bu yüzden telefon konuşma süresini kısa tutmak gerekir. * Telefon, ödev sorma amacıyla dahi açılıyorsa yine kısa tutulmalı yada boş vakitte açılmalı.

42 Hazırlayan: Makbule ÇELİK41 ÇALIŞMA ODASINDAKİ POSTERLER  Özel zevklerimizi yansıtan duvarlara astığımız poster, afiş, resimler ders çalışırken hayallere kolayca dalmamızı sağladığı için sakıncalıdır.

43 Hazırlayan: Makbule ÇELİK42 MÜZİK DİNLEME MÜZİK DİNLEME  Öğrenciler arasında yaygın bir ifade ders çalışırken müzik dinlemenin ders çalışmalarına engel olmadığını tam tersine daha da kolaylaştırdığını söylerler.  GERÇEK maalesef böyle değil araştırmalar aynı anda beyin birden fazla uyarıcıya açık olabilir,ancak dikkatini ancak bir noktaya odaklayabilir.  O halde insan o anda ya ders çalışıyordur yada müzik dinliyordur.

44 Hazırlayan: Makbule ÇELİK43 Verimli ders çalışma teknikleri Aktif katılım Dikkatli dinleme Not tutma Derse hazırlıklı gelme Tekrar

45 Hazırlayan: Makbule ÇELİK44 Kere Yazmak Defa Okumaktan İyidir Çin Atasözü 1 Küçük kartonlara özet bilgiler yazın 10

46 Hazırlayan: Makbule ÇELİK45 Yapılan araştırmalarda; İnsan öğrendiği konunun yaklaşık %50’sini 20 dakika sonra %70’ini 1 saatte %80’ini ise 1günde unutur.

47 Hazırlayan: Makbule ÇELİK46 40 Dakika : DERS ÇALIŞMA 5 Dakika : ÇALIŞILAN KONULARIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ 15 Dakika : DİNLENME VERİMLİ DERS ÇALIŞMA SÜRESİ

48 Hazırlayan: Makbule ÇELİK47 15 dakikalık dinlenmede TV’den uzak durun.

49 Hazırlayan: Makbule ÇELİK48

50 Hazırlayan: Makbule ÇELİK49


"ŞEHİT ALBAY İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU ORTAOKULU 1 Hazırlayan: Makbule ÇELİK2 Seminerin amacı nedir?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları