Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fatih Karaokur - Computer Teacher. Bilgisayarların birbirine bağlanması ve bir ağ oluşturmasının temel amacı veri alışverişi yapabilmekti. Yani bir nevi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fatih Karaokur - Computer Teacher. Bilgisayarların birbirine bağlanması ve bir ağ oluşturmasının temel amacı veri alışverişi yapabilmekti. Yani bir nevi."— Sunum transkripti:

1 Fatih Karaokur - Computer Teacher

2 Bilgisayarların birbirine bağlanması ve bir ağ oluşturmasının temel amacı veri alışverişi yapabilmekti. Yani bir nevi haberleşmeyi sağlamaktı.

3 İşte E-posta yada diğer adıyla E-Mail bu haberleşme işlevini yerine getiren bilgisayardan bağımsız ve dünyanın en büyük ağını yani interneti kullanan bir sistemdir.

4 Daha sade bir ifadeyle; İnternete bağlı herhangi bir bilgisayarda mesajımızı hazırlayarak bir adrese göndeririz. Mesajı gönderdiğimiz kişi yine internete bağlı herhangi bir bilgisayarda bu mesajı açıp okuyabilir ve cevap yazabilir.

5 Duman SesGüvercin Ulak Telgraf Telefon

6  Posta kutumuza gelen mesajlara dünyanın her yerinden erişebilme  Gönderilen postaların birkaç saniye içinde karşı tarafa ulaşması  Geleneksel posta işlemlerine göre çok daha az maliyetli olması

7 Nasıl ki normal bir mektup hazırlarken gitmesini istediğimiz adresi zarfın üzerine yazıyorsak E-Postada da bu işlem aynıdır ve her E-Posta kullanıcısının kendine özgü ve başka kimsede olmayan bir E-Posta adresi vardır.

8 fatih.karaokur@yahoo.com Kullanıcı adı E-Posta adresi sahibinin kendi belirlediği bir isimdir.Genelde isim ve soy isimden meydana gelir. Adres işareti Her E-Posta adresinde mutlaka bulunur. Alt Gr + Q klavye kombinasyonu ile çıkar. Hizmeti veren E-Posta hizmetini bize veren şirketin yada servisin adıdır.

9 1.Hiçbir zaman büyük harf kullanılmaz. FATİH.KARAOKUR@YAHOO.COM Fatih.KARAOKUR@yahoo.com Fatih.Karaokur@Yahoo.Com fatih.karaokur@yahoo.com

10 1.Sözcüklerin arasında boşluk bırakılmaz fatih. karaokur@yahoo.com

11 1.Hiçbir zaman Türkçe karakter kullanılmaz çğIöşüçğIöşü c g i o s u kullanılır

12 1.Hiçbir zaman Türkçe karakter kullanılmaz Ömerseyfettin@gmail.com omerseyfettin@gmail.com halitziyauşaklıgil@hotmail.com halitziyausakligil@hotmail.com (İki hata)

13 Nasıl ki bize gelen mektupları okumak için posta kutumuza bakıyorsak, E-Postamıza gelen mesajları görmek için de aynı işlemi yapıyoruz.

14 Bize E-Posta hizmetini veren servis sağlayıcının web sitesine giriyoruz. Örnek olması açısından www.gmail.com adresine girerek posta kutumuza bakalım.www.gmail.com Posta kutumuz bir kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Bu bilgileri girdiğimiz zaman bize gelen e-postaları görebiliriz.

15 Bilgilerimi girdikten sonra giriş yap diyerek posta kutumu açıyorum. Bu bilgileriniz sizin anahtarınızdır. Kimseye söylemeyiniz, unutmamak için bir yere not ediniz.

16 Diğer E-Posta sağlayan servislerin giriş ekranı www.hotmail.com www.yahoo.com

17 Posta kutunuza gelen bütün e-postalar listelendi. Artık herhangi birini tıklayarak okuyabilirsiniz. Burayı tıklayarak sizde bir e-posta hazırlayabilir ve istediğiniz bir kişiye gönderebilirsiniz.

18 Hotmail ve Yahoo da posta oluşturma adımları

19 E-Posta göndermek istediğimiz kişinin e-posta adresini yazmalıyız. Mesajınızın içeriğini özetleyen, daha doğrusu bu mesajı niye gönderdiğinizi belirten birkaç kelimelik cümle. Mesajınızın tam metni En son aşamada Gönder butonuna basıp e-postamızı gönderiyoruz.

20

21 E-posta, başlangıçta sadece düz yazı mesajlar göndermek amacıyla geliştirilmişken, 1995'li yıllardan sonra geliştirilen tekniklerle, e-posta içinde resim, ses, video, html dokümanları, çalışabilir program vb. kullanımı mümkün hale gelmiştir. Artik günümüzde hemen hemen her türlü e-mail servisleri bu formatları desteklemektedir.


"Fatih Karaokur - Computer Teacher. Bilgisayarların birbirine bağlanması ve bir ağ oluşturmasının temel amacı veri alışverişi yapabilmekti. Yani bir nevi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları