Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NİŞASTA  Çok sayıda glikozun glikozit bağları ile birleşmesinden oluşur.  Bitkiler nişastayı kök,gövde,yaprak,tohum ve meyve gibi kısımlarda depolar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NİŞASTA  Çok sayıda glikozun glikozit bağları ile birleşmesinden oluşur.  Bitkiler nişastayı kök,gövde,yaprak,tohum ve meyve gibi kısımlarda depolar."— Sunum transkripti:

1 NİŞASTA  Çok sayıda glikozun glikozit bağları ile birleşmesinden oluşur.  Bitkiler nişastayı kök,gövde,yaprak,tohum ve meyve gibi kısımlarda depolar.  Mısır ve patates gibi sebze ve meyvelerde bolca bulunur.Hayvanlar nişasta ihtiyacını bitkilerden karşılar.  Nişastanın ayracı iyottur.iyotu nişastaya damlatırsak,nişasta maviye boyanır.

2 BERABER ARAŞTIRALIM

3 SELÜLOZ  Bitkilerde ceperi oluşturan yapısal bir maddedir.  Binlerce glikozun dehidrosentezi ile selüloz oluşur.Yeryüzünde en çok bulunan karbon hidrattır.  Su da çözülmez.hayvan ve insanlarda sindirilmez.ancak selüloz sindiren mikroorganizmalar tarafından sindirilir.

4 GLİKOJEN  Hayvansal nişastadır. Kaslarda ve karaciğerde depo edilir.  Yağ ve protein fazlası da glikojene dönüştürülerek karaciğerde depo edilir.  Glikojen gerektiğinde hidroliz olur,glikoza parçalanarak enerji üretiminde kullanılır.  Glikojenin ayracı iyottur.ahverengi kırmızı renk verir.  Bakteri ve mantar hücrelerinde de depo maddesidir.

5 KİTİN  Eklem bacaklıların dış iskeletinde bulunan karbonhidrattır.  Saf kitin yumuşaktır.Kitinde tuz ve N bulunur.  Ameliyatlarda dikiş ipliği olarak kullanılır.  Mantarların çeper yasında da bulunur.


"NİŞASTA  Çok sayıda glikozun glikozit bağları ile birleşmesinden oluşur.  Bitkiler nişastayı kök,gövde,yaprak,tohum ve meyve gibi kısımlarda depolar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları