Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Etkin Sınır ve Portföy Seçimi Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi 5. Hafta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Etkin Sınır ve Portföy Seçimi Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi 5. Hafta."— Sunum transkripti:

1 Etkin Sınır ve Portföy Seçimi Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi 5. Hafta

2 Yatırımcıların Risk-Getiri Kayıtsızlık Eğrileri Yatırımcıların risk ve getiri tercihleri arasındaki ilişkiyi gösteren eğrilere kayıtsızlık eğrileri adı verilmektedir.

3 Etkin Portföy Piyasa koşullarında mevcut binlerce portföy arasından en iyi risk-getiri ilişkisine sahip –en etkin- portföyleri belirlemek için Markowitz tarafından geliştirilen portföy teorisinden yararlanılmaktadır. PortföyRp pp I101,8 II102,1 III123,0 IV134,2 V135,0 VI145,0 VII145,8 VIII157,2

4 Etkin Sınır Etkin portföyleri birleştiren eğriye etkin sınır adı verilmektedir. Fırsat kümesi ise yatırımcının yatırım ayapabileceği tüm portföy kombinasyonlarını göstermektedir. N tane hisse senedine yatırım yapılabildiğinde, N sayıda hisse senedini içeren tüm portföyler yatırımcının fırsat kümesini oluşturur.

5 Optimal Portföy Seçimi

6 Etkin Kümenin Konkavlığı Maret A.Ş. Pınar Su A.Ş. Beklenen Getiri0,150,25 Standart Sapma0,300,50 Portföy Seçimi

7 Risksiz Faiz Oranı ve Etkin Sınır Markowitz yaklaşımı yalnız riskli araçlara yatırım yapıldığında etkin sınırı hesaplamıştır.

8 Risksiz Menkul Değerlere Yatırım Yatırımcılar paralarının bir kısmını riskli menkul değerlere yatırabildikleri gibi, bir kısmı ile risksiz menkul değerlere yatırım yapabilirler. Bu yeni yaklaşımla Markowitz’in etkin kümesinin konumu değişmekte ve yeni bir küme oluşmaktadır. Risksiz Menkul Değerlere Yatırım


"Etkin Sınır ve Portföy Seçimi Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi 5. Hafta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları