Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kazanım 6 Yaptığı çalışmalarda yararlandığı kaynakları gösterir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kazanım 6 Yaptığı çalışmalarda yararlandığı kaynakları gösterir."— Sunum transkripti:

1

2 Kazanım 6 Yaptığı çalışmalarda yararlandığı kaynakları gösterir.

3 Sosyal Bilgiler Dersinde bir konuyu araştırırken hangi kaynaklardan yararlanıyorsunuz? Bu kavramlar hakkında neler biliyorsunuz? Birinci Elden Kaynak Katalog Kaynakça

4

5 Merhabalar. Ben Zeynep. Öğretmenimin verdiği bu ödevi nasıl araştırdığımı sizlerle paylaşacağım. Öncelikle ödevimi nasıl yapacağıma dair bir plan yaparak onu uygulamaya başladım.

6 Çalışma Planım 1) Kütüphanede katalog taraması yapacağım. 2) Konuyla ilgili yeni çıkmış gazete ve dergileri inceleyeceğim. 3) Konuyu internetten araştıracağım. 4) Araştırma sonucunda elde ettiğim bilgileri kullanarak bir rapor hazırlayacağım 5) Araştırmada yararlandığım kaynakları kaynakça bölümünde belirteceğim.

7 Konuyu araştırmak amacı ile kütüphaneye gittim. Kütüphaneler bizim için büyük bir bilgi evidir. Burada birinci elden ikinci elden ve süreli yayınlar olmak üzere bir çok kaynak kitap vardır Kütüphanelerde bir çok kitap arasından istediğimiz kitabı kolayca nasıl bulabiliriz?

8 Katalog Taraması Kütüphanedeki katalogları ve fişleri inceleyerek konumla ilgili kitapları buldum. Kitapları inceleyerek, konumla ilgili bölümleri not aldım. Ayrıca hangi bilgiyi hangi kaynaktan aldığımı özellikle not aldım. Zeynep yararlandığı kaynakları neden not almıştır? Başkasına ait bir eseri, belirtmeden kullanır kendimize ait gibi gösterirsek emek hırsızlığı yapmış oluruz. Hazırladığınız bir ödevi, bir arkadaşınız sizden habersiz alarak, öğretmeninize kendisi yapmış gibi gösterirse ne hissedersiniz?

9 İnternette araştırma yaparak kullandığım sitelerin adreslerini ve erişim saatlerini bilgi fişine not ettim İnternette bulunan tüm bilgiler doğru olmayabilir. Doğruluğu kontrol edilmelidir.

10 Ödevimin son aşaması artık rapor hazırlamaktı. Raporumu hazırlayarak son sayfasına yararlandığım kaynakları kaynakça adı ile belirttim.

11 Kaynakça 1) Bilim ve Teknik, “Atatürk ve Bilim”, Sayı 318, TUBİTAK yayınları, Ankara 1994 2) Bilim Çocuk, “ Cumhuriyetin Bilim Öyküsünün Yazarı: Atatürk” Sayı 23 TUBİTAK Yayınları Ankara 1999 3) İnan, Arı, Düşünceleriyle Atatürk, Tğrk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara, 1999.. 4) www.atam.gov.tr, “ Atatürk, Bilim ve Üniversite” Erişim tarihi: 19 Mart 2009www.atam.gov.tr Sizde araştırmalarınızda bu şekilde kaynakça hazırlıyor musunuz? Sizce araştırmalarımızda kaynakça gösterme neden önemlidir?

12 BİLGİ ÜRETENLERE SAYGI Aşağıdaki metni okuyunuz Aşağıdaki cümleleri metne ve kendi düşüncelerinize göre tamamlayınız. 1) Bir konuda araştırma yaparken doğru kaynaklardan yararlanmalıyız çünkü …………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………… 2) Ulaştığımız bilgilerin kaynağını mutlaka göstermeliyiz çünkü, ………….. ……………………………………………………………………………………... ……………………………………………………………………………………...

13

14 1) Bu ünitede daha önce bilmediğiniz veya merak ettiğiniz hangi konu ve kavramları öğrendiniz? 2) En çok hangi konudan ya da etkinlikten hoşlandınız? Neden? 3) Ünite işlenişi sırasında anlamakta zorlandığınız konular ya da tamamlamakta zorlandığınız etkinlikler oldu mu? Açıklayınız. 4) Zorlandığınız durumlarda kimlerden nasıl yardım aldınız? 5) Bu ünitenin işlenişinde başarılı olduğunuzu düşünüyor musunuz? Açıklayınız.. 6) Sonraki ünitelerde başarıyı artırmak için neler yapmayı planlıyorsunuz?

15 İnternetteki bilgiler her zaman doğrudur. Kütüphanelerde aradığımız konuyu kolay bulmak için kataloglar ve fişler vardır. Araştırmalarımızda yararlandığımız kaynakları mutlaka belirtmeliyiz. Ödevlerimizi her zaman internetten araştırarak yapmalıyız. Bir araştırma yaparken konuyu aldıktan sonra çalışma planı hazırlamalıyız. YanlışDoğruÖRNEK CÜMLELER

16 A) Bandrollü eserlerden yararlanmıştır. B) Çalışmasını planlı bir şekilde yürütmüştür. C) Kütüphanedeki çalışma kurallarına uymuştur. D) Eser sahiplerinin emeğine saygı göstermiştir. Ortaokul birinci sınıf öğrencisi olan Kerem, Atatürk’ün askerî hayatı ile ilgili bir araştırma ödevi hazırlamıştır. Ödevinde, hangi bilgiyi hangi kaynaktan aldığını özellikle belirtmiştir. Kerem’in, araştırma ödevini hazırlarken kaynak belirtmede gösterdiği bu hassas davranışını, aşağıdaki yargılardan hangisiyle açıklayabiliriz? DPY 2013

17 A) Hayatımız boyunca hiç yalan söylememek B) Araştırmalarımızda yararlandığımız kaynakları belirtmek C) Okul kurallarına uygun davranışlarda bulunmak D) Her ödevi tek bir kaynaktan yapmak Aşağıdakilerden hangisi akademik dürüstlüğün tanımıdır?

18 A) Kaynak sahibinin emeğine saygı B) Akademik dürüstlük C) Aynı konuyla ilgili çalışanların daha fazla bilgi edinmesi D) Ödevin güzel görünmesi Aşağıdakilerden hangisi yaptığımız ödevlerde kaynak göstermemizin sebeplerinden birisi değildir?

19 A) Kitaplar B) İnternet C) Rüyalar D) Bilirkişiler Merak ettiğimiz bir konuda araştırma yapmak için aşağıdakilerden hangisine başvurmayız?

20 Araştırmalarımızda yararlandığımız eserleri hangi bölümde gösteririz? Kaynakça

21 Kütüphanelerde kitapları kolay bulmak amacı ile neler vardır? Kataloglar


"Kazanım 6 Yaptığı çalışmalarda yararlandığı kaynakları gösterir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları