Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. 2 3 1-) SİGORTA 2-) BUTONLAR 3-) SİNYAL LAMBALARI 4-) RÖLE 5-) ASENKRON MOTORLAR 6-) PAKET ŞALTERLER 7-) KORUMA RÖLELERİ A-) Aşırı Akım Koruma Rölesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. 2 3 1-) SİGORTA 2-) BUTONLAR 3-) SİNYAL LAMBALARI 4-) RÖLE 5-) ASENKRON MOTORLAR 6-) PAKET ŞALTERLER 7-) KORUMA RÖLELERİ A-) Aşırı Akım Koruma Rölesi."— Sunum transkripti:

1 1

2 2

3 3 1-) SİGORTA 2-) BUTONLAR 3-) SİNYAL LAMBALARI 4-) RÖLE 5-) ASENKRON MOTORLAR 6-) PAKET ŞALTERLER 7-) KORUMA RÖLELERİ A-) Aşırı Akım Koruma Rölesi B-) Motor Koruma Rölesi C-) Faz Sırası Rölesi D-) Faz Koruma Rölesi 8-) KONTAKTÖR

4 4 A)Aşırı Akım Koruma Rölesi: 3 fazlı sigorta ile birlikte kullanılarak motora yada alıcıya seri olarak bağlanır. Termik AAKR Manyetik AAKR

5 5 B)Motor Koruma Şalteri: Termik AAKR + Manyetik AAKR= MKŞ

6 6 C) FAZ SIRASI RÖLESİ: Fazların sırası değişirse motorun dönüş yönü değiştiği için bu röle faz sırası değişiminde devresini açarak sistemi korur.

7 7 D) FAZ KORUMA RÖLESİ: Fazlarından biri ya da ikisinin devreden çıkması sonucu motor iki faza kalır. Bu durum motor açısından çok sakıncalı olduğu için bu röle böyle bir durum meydana gelirse devreyi açarak motoru korur.

8 8 Elektrik devrelerini açıp kapamaya yarayan büyük güçlü elektromanyetik anahtarlama elemanına “KONTAKTÖR” denir

9 9 Kontaktörler güç kontaktörleri ve yardımcı kontaktörler olmak üzere iki kısma ayrılırlar; a)Güç Kontaktörleri; Yüksek akım çeken, güçlü alıcıların kontrolünde kullanılır. b)Yardımcı Kontaktörler; Kumanda kısmında kullanılan küçük akım kapasiteli elemanlardır.

10 10 AC-1 sınıfı kontaktörler İndüktif olmayan ya da çok az indüktif olan yüklerde kullanılır. AC-2 sınıfı kontaktörler Bilezikli asenkron motorların çalıştırılmasında kullanılır. AC-3, AC-4 sınıfı kontaktörler Sincap Kafesli ASM’lerin çalışmasında kullanılır. AC-6a sınıfı kontaktörler Transformatörlerin kumandasında kullanılır.

11 11 AC-6b sınıfı kontaktörler Akkor flamanlı lambaların kumandasında kullanılır. DC-1 sınıfı kontaktörler İndüktif olmayan ya da çok az indüktif olan DC yüklerin beslemesinde kullanılır. D-2 sınıfı kontaktörler DC motorların çalıştırılması ve frenlemesiyle ilgili devrelerde kullanılır.

12 12 Anma gerilimi Kontaktörün kumanda edeceği gerilim değeridir. Uygulamada 220-380-500-660 V’luk şebeke gerilimleri bulunmasına rağmen genellikle 220V ve 380V’luk gerilimler kullanılır. Bobin Gerilimi Bobinin çalışma gerilimidir. Bobinler 24-48-110- 220-380 Volt olabilmektedir.

13 13 Anma akımı Kontaktörün güç kontaklarının akım değeridir. Anma gücü Kumanda edilecek alıcının gücüdür. Kontak yapısı ve sayısı Kontaktörlerde iki tip kontak mevcuttur. Bunlar: Güç kontakları Kumanda kontakları

14 14 Güç kontakları, yüksek akıma dayanıklı olup motor vb. alıcıları çalıştırmak için kullanılır. Kumanda kontakları ise termik aşırı akım rölesi, zaman rölesi, ısı kontrol rölesi, mühürleme vb. gibi düzeneklerin çalıştırılmasında görev yapar.

15 15

16 16

17 17 Asenkron Motoru Kesik çalıştırma ne demek? Biz butona bastığımız sürece motorun çalışması ve bıraktığımız anda ise motorun durdurulabilmesidir.

18 18 Benden istenilen nedir? Üç fazlı Asenkron motorun butona bastığımız sürece çalışması. 1)Bu devreyi kurabilmek için kullanacağımız malzemeleri seçmek. 2)Gerekli kumanda ve güç devresini çizmek. 3)Bu çizdiğimiz devrenin doğruluğunu simülasyon programında denemek. 4)Çizdiğimiz devreye göre devreyi uygulamak.

19 19 Sondan başa doğru seçecek olursak İlk olarak motoru kontrol edebilmek için kontaktör;

20 20 Bu kontaktörü istediğimiz zaman enerjilendirebilmek için; Ayrıca acil bir durum olduğunda durdurabilmek için Stop butonu;

21 21 Ayrıca elektrik çarpması ve kısa devreye karşı korumak için de; sigorta Son olarak da motoru koruması için Aşırı Akım Rölesi;

22 22 Seçtiğimiz elemanları sıra ile çizecek olursak.


"1. 2 3 1-) SİGORTA 2-) BUTONLAR 3-) SİNYAL LAMBALARI 4-) RÖLE 5-) ASENKRON MOTORLAR 6-) PAKET ŞALTERLER 7-) KORUMA RÖLELERİ A-) Aşırı Akım Koruma Rölesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları