Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DONANIM YAZILIM KAVRAMI. BİLGİSAYAR NEDİR ? Kullanıcıdan aldığı komutları işleme tabi tutan ve bu işlemin sonucunu tekrar kullanıcıya ulaştıran elektronik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DONANIM YAZILIM KAVRAMI. BİLGİSAYAR NEDİR ? Kullanıcıdan aldığı komutları işleme tabi tutan ve bu işlemin sonucunu tekrar kullanıcıya ulaştıran elektronik."— Sunum transkripti:

1 DONANIM YAZILIM KAVRAMI

2 BİLGİSAYAR NEDİR ? Kullanıcıdan aldığı komutları işleme tabi tutan ve bu işlemin sonucunu tekrar kullanıcıya ulaştıran elektronik bir araçtır.

3 UNUTMAYIN !!! Bilgisayar bir makinedir Duyguları yoktur; üzülmez, sevinmez, ağlamaz… Düşünme yeteneği yoktur Sadece kendisine verilen emirleri yerine getirir İnsanlar bilgisayarlardan çok daha zekidir

4 BİLGİSAYAR SİSTEMİ KAÇA AYRILIR ? DONANIM VE YAZILIM OLMAK ÜZERE İKİYE AYRILIR

5 DONANIM NE DEMEKTİR ? Bilgisayarın elle tutulan, gözle görülen fiziksel elektronik parçalarıdır. Örnek; klavye, fare, ekran, kasa, hoparlör, kulaklık, yazıcı…

6 DONANIMLAR İKİ GRUBA AYRILIR 1) ANA PARÇALAR 2) ÇEVRE BİRİMLERİ

7 BİLGİSAYARIN ANA PARÇALARI Ekran Kasa Klavye Fare Olmak üzere dört tanedir

8 ANA PARÇALARIN GÖREVLERİ Bilgisayarda yapılan bütün işlemlerin görüntülenmesini sağlar Bilgisayarın çalışmasını sağlayan asıl parçaların bulunduğu yerdir

9 ANA PARÇALARIN GÖREVLERİ Üzerinde harf, rakam ve özel bazı tuşlar bulunan, bilgisayarı kontrol etmeye ve yönlendirmeye yarayan birimdir. F ve Q olmak üzere iki çeşittir. Ekrandaki öğeleri seçmeyi, hareket ettirmeyi ve bunların temsil ettiği işlemleri yaptırmayı sağlayan birimdir

10 ÇEVRE BİRİMLERİ VE GÖREVLERİ HOPARLÖR: Bilgisayarımızd an çıkan her türlü sesi duymamızı sağlar.

11 ÇEVRE BİRİMLERİ VE GÖREVLERİ KULAKLIK: Bilgisayarımızdan çıkan sesleri, başkalarını rahatsız etmeden sadece kendimizin duymasını sağlar.

12 ÇEVRE BİRİMLERİ VE GÖREVLERİ MİKROFON: Sesimizi bilgisayara aktararak ses kaydı yapmamızı sağlar.

13 ÇEVRE BİRİMLERİ VE GÖREVLERİ KAMERA: Görüntümüzü bilgisayara aktararak görüntülü konuşmamızı sağlar.

14 ÇEVRE BİRİMLERİ VE GÖREVLERİ YAZICI: Bilgisayarımızdaki yazı, resim, şekil ve grafikleri kağıt üzerine basıp çıktı almamızı sağlayan birimdir.

15 ÇEVRE BİRİMLERİ VE GÖREVLERİ TARAYICI: Kağıt üzerindeki resim, yazı, şekil ve grafikleri bilgisayarımıza aktarmayı sağlar.

16 ÇEVRE BİRİMLERİ VE GÖREVLERİ CD/DVD OKUYUCU: CD ve DVD lerin içinde bulunan bilgileri okumaya yarar.

17 ÇEVRE BİRİMLERİ VE GÖREVLERİ PROJEKSİYON: Bilgisayarımızın görüntüsünü büyüterek duvar veya perde gibi düz bir zemine aktarmaya yarar.

18 ÇEVRE BİRİMLERİ VE GÖREVLERİ FLASH BELLEK: Bilgisayarda kayıtlı bilgilerimizi başka bir bilgisayara taşımak için kullanılır.

19 DONANIMLARI BULALIM Bugün Ece’nin doğum günüdür. Akşam arkadaşları ile birlikte evde güzel bir etkinlik planlamaktadır. Bu etkinliklerden biri de hep beraber dans etmektir. Bilgisayardaki şarkıları dinleyebilmek için Ece’nin ve arkadaşlarının ihtiyacı olan donanım hangisidir?

20 DONANIMLARI BULALIM Mehmet bu sene ortaokul birinci sınıfa geçmiştir. Sene başında derslere yardımcı olması için fen ve teknoloji öğretmeni bütün sınıfa yardımcı kaynak kitap aldırmıştır. Bu kitabın yanında bir tane de eğitim CD si verilmiştir. Mehmet ve arkadaşlarının bu CD nin içindeki bilgilere ulaşabilmesi için bilgisayarlarında hangi donanımın olması gerekir?

21 DONANIMLARI BULALIM Melis müzik dinlemeyi çok sevmektedir. Boş zamanlarında bilgisayarında kayıtlı olan müzikleri dinlemektedir. Ancak Melis’in üç aylık küçük bir kardeşi vardır. Melis müzik dinlerken kardeşi sesten rahatsız olup uyanmaktadır. Çünkü bilgisayar kardeşinin uyuduğu odada bulunmaktadır. Melis’in kardeşini rahatsız etmeden müzik dinleyebilmesi için hangi donanımı kullanması gerekir?

22 DONANIMLARI BULALIM Nilay’ın abisi Erzurum'da askerlik yapmaktadır. Nilay ve ailesi ise Manisa’da yaşamaktadır. Nilay abisini çok özlediği için sık sık onunla telefonda konuşmaktadır. Ancak Nilay abisi ile internet üzerinden görüntülü olarak konuşmak istemektedir. Nilay ve abisinin internetten görüntülü konuşması için gerekli olan donanım hangisidir?

23 DONANIMLARI BULALIM Nevzat’ın öğretmeni 23 Nisan’da okuması için Nevzat’a bir şiir bulmasını ve 23 Nisan’a kadar ezberlemesini istemiştir. Nevzat uzun araştırmalar sonucu internetten güzel bir şiir bulmuştur. Ancak bu şiiri ezberleyebilmesi için sürekli yanında taşıyıp sık sık okuması gerekmektedir. Nevzat internetten indirdiği bu şiiri kağıt üzerine çıktısını almak için hangi donanımı kullanmalıdır?

24 DONANIMLARI BULALIM Mert facebook kullanan bir lise öğrencisidir. Ara sıra facebook’a fotoğraf yükleyip arkadaşları ile paylaşmaktadır. Mert evde fotoğraf albümünü karıştırırken 8 yıl önce ilkokulda sınıfça çektirdikleri bir fotoğraf bulmuştur ve bu fotoğrafı facebook’ta paylaşmak istemektedir. Mert’in kağıt üzerindeki bu fotoğrafı bilgisayarına aktarabilmesi için hangi donanıma ihtiyacı vardır.

25 DONANIMLARI BULALIM Filiz’in görsel sanatlar öğretmeni sınıfa suluboya çalışması yaptıracaktır. Bunun için internetten örnek suluboya resimleri bulup sınıfın bilgisayarına yüklemiştir. Ancak bilgisayar ekranı çok küçük olduğu için bütün sınıf rahatça örnek resimleri görememektedir. Filiz ve arkadaşlarının resimleri büyük olarak rahatça görmelerini sağlamak için öğretmeni hangi donanımı kullanmalıdır?

26 DONANIMLARI BULALIM Sema arkadaşının bilgisayarında güzel bir oyun oynamıştır ve bu oyunu çok sevmiştir. Oynadığı oyun kendi bilgisayarında kayıtlı olmadığı için evde oynayamayacaktır. Sema’nın arkadaşında gördüğü bu oyunu kendi bilgisayarına taşıyabilmesi için hangi donanımı kullanması gerekir?

27 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM

28

29

30

31

32

33

34

35 YAZILIM NE DEMEKTİR ? Bilgisayarın kullanımına olanak sağlayan her türlü program ve uygulamalardır. Örnek; Resim yapma programı, yazı yazma programı, slayt hazırlama programı, müzik dinleme programı, internet explorer,bilgisayar oyunları…

36 Yazılım/Donanım Farkı Donanım ve yazımı insan vücudu ve ruhuna benzetebiliriz. Bedenimize dokunabilirken ruhumuzu dokunamayız. Ruhumuz bedenimizin hareketini, kontrolünü sağlar. Bilgisayar dünyasının ruhu olan yazılım donanımların kontrolünü, birbirleriyle iletişimini sağlar. Yazılım olmadan bilgisayardaki donanımları kullanamayız.

37 Yazılım Çeşitleri Yazılımlar, sistem yazılımı ve uygulama yazılımı olarak ikiye ayrılır.

38 Sistem Yazılımı İşletim sistemi olarak da bilinir. Bilgisayardaki donanımları yöneten, çalışmasını denetleyen ve diğer tüm yazılımların çalışmasını sağlayan temel yazılımdır. Örneğin sıklıkla duyduğumuz Windows bir işletim sistemidir.

39 Uygulama Yazılımı Kullanıcıların belli başlı bazı işlemleri yapmalarını sağlayan yazılımlardır. Örneğin müzik dinlemek, resim yapmak, yazı yazmak, internette gezinmek gibi.

40 TEŞEKKÜR EDERİM.


"DONANIM YAZILIM KAVRAMI. BİLGİSAYAR NEDİR ? Kullanıcıdan aldığı komutları işleme tabi tutan ve bu işlemin sonucunu tekrar kullanıcıya ulaştıran elektronik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları