Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KURAL 1- OYUN ALANI Saha Zemini: Oyunlar; parke, kauçuk vb. voleybol oynanabilen zeminlerde oynanır. Sahanın rengi değişiklik gösterebilmekle birlikte.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KURAL 1- OYUN ALANI Saha Zemini: Oyunlar; parke, kauçuk vb. voleybol oynanabilen zeminlerde oynanır. Sahanın rengi değişiklik gösterebilmekle birlikte."— Sunum transkripti:

1 KURAL 1- OYUN ALANI Saha Zemini: Oyunlar; parke, kauçuk vb. voleybol oynanabilen zeminlerde oynanır. Sahanın rengi değişiklik gösterebilmekle birlikte oyun alanını belirleyen çizgilerin sahadan net olarak ayrılması gerekir. Oyun alanının işaretlenmesi: Oyun alanı iki kısa çizgi ve iki uzun çizgiden oluşur. Kısa çizgiler “ dip çizgi “, uzun çizgiler “kenar çizgisi” olarak adlandırılır. Saha, iki dip çizgiyle aynı mesafede sahayı tam ortadan ikiye bölen “ orta saha çizgisi”yle ikiye ayrılmıştır. Bu orta saha çizgisi ortak alandır

2 Ölçüler: Uzunluk: 18 metre ( çizgilerin dış kenarından) Genişlik: 9 metre (çizgilerin dış kenarından) Çizgi kalınlığı: 5 cm KURAL 2 - TOP Oyun topu standart “voleybol” topudur. Topun oyun esnasında patlaması ya da kusurlu hale gelmesi durumunda oyun durdurulur. Top değiştirilir, topun kusurlu hale geldiği yerden oyun tekrar başlatılır.

3 KURAL 3- OYUNCULARIN SAYISI
Oyun biri kaleci olmak üzere her biri en çok 8 kişiden oluşan iki takım arasında oynanır. Bu 8 oyuncunun dördü (4) erkek, dördü(4) kız oyuncudan oluşur. KURAL 4 - OYUNCULARIN GİYSİLERİ Bütün oyuncular, oyun esnasında üzerlerinde renkleri aynı olan numaralı formalarla sahada bulunurlar. Numaralar 1 ile 20 arasında

4 ( bu rakamlar dahil) olabilir
( bu rakamlar dahil) olabilir. Eğer iki takımın forma renkleri aynı ise kur’a atışı yöntemiyle belirlenen takıma farklı renkte yelek giydirilir. Oyuncular, saha zeminine uygun kendisine ve diğer oyunculara zarar vermeyecek spor ayakkabı ile mücadeleye katılırlar. Spor ayakkabısı olmayan veya ayakkabısı zemine uygun olmayan oyuncunun oynamasına izin verilmez. Takım çalıştırıcıları da saha zeminine uygun ayakkabıyla sahada bulunmak zorundadır.

5 KURAL 5 --HAKEMLER Oyunlar; 1 baş hakem, 1 yardımcı hakem, 2 çizgi hakemi ve 2 masa hakemi tarafından yönetilir. Baş hakem ve yardımcı hakem karşılıklı kenar çizgileri boyunca, çizgi hakemleri çapraz oyun alanı köşelerinde görev yaparlar. Masa hakemleri ise oyuncu değişikliklerini ve yanan oyuncuların takibini yaparlar. Baş hakem ve orta hakemde düdük, çizgi hakemlerinde ise bayrak vardır. Karar verme yetkisi baş hakemdedir. Ancak yardımcı hakemle istişare ederek karar verebilir.

6 KURAL 6- OYUNUN SÜRESİ Oyunun belirli bir süresi yoktur. Oyunlar 3 set üzerinden oynanır. KURAL 7- OYUNUN BAŞLAMASI VE YENİDEN BAŞLAMASI Oyuna seremoni ile başlanır. Bütün oyuncular hakemler ortada olmak kaydıyla oyun alanı kenar çizgisi üzerinde geniş kolda sıraya geçerler. Seyircileri selamladıktan sonra takım oyuncuları birbirlerine başarılar diler. Hakem takım kaptanlarını yanına çağırır. Para atışı yapar. Para atışını kazanan kaptan sayışmaya başlayacak taraftır. Sayışmayı kazanan taraf oyuna başlama hakkını kazanır.

7 Takım oyuncularından 7 ‘si oyun alanındaki yerlerine, bir tanesi de kaleye geçer. Diğer takımda sahadaki ve kaledeki yerini aldıktan sonra baş hakemin işaretiyle sayışmayı kazanan takımın kalecisi tarafından oyun başlatılır. 2.sete sayışmayı kaybeden takım başlar. 3. ve son setten önce oyuna başlayacak takımın tespit edilebilmesi için para atışı yapılır. Her sette takımlar oyun alanlarını değişirler. Setler arasında 5 dakikalık dinlenme süresi vardır.

8 KURAL 8 -OYUNUN AMACI Oyunda amaç, oyun alanı içindeki oyuncularla kaledeki oyuncuların paslaşarak rakip takım oyuncularını vurmaya çalışmalarından ibarettir. KURAL 9 -TOPUN OYUN DIŞI OLMASI Top, oyun alanını dip çizgiden değil de kenar çizgiden terk ederse oyun dışı olur.

9 KURAL 10 - TOPUN EL DEĞİŞTİRMESİ
Top şu durumlarda el değiştirir: 1- Kalecinin attığı top sahayı kenar çizgiden terk ederse. Bu durumda; eğer top kenar çizgiyi, rakip takımın oyun alanı kenar çizgisinden terk ederse top oyun alanı içindeki rakip takım oyuncularına, eğer topu atan kalecinin kendi takım arkadaşlarının oyun alanı kenar çizgisinden terk ederse rakip takım kalecisine verilir.

10 2- Kalecinin attığı top takım arkadaşlarına çarpıp oyunu kenar çizgiden terk ederse.
Bu durumda; top, top kendisinden çıkan takımın rakip kalecisine verilir. 3- Eğer bir takımın kalecisi, oyun alanı çizgisine basarak ya da oyun alanına girerek topu almışsa. Bu durumda; top rakip takımın oyun alanı içindeki oyuncularına verilir.

11 4- Eğer oyun alanı içindeki oyunculardan birisi veya birkaçı rakip takımın oyun alnına geçerek ( orta saha çizgisine basması hariç) topu almışsa. Bu durumda; top rakip takımın oyun alanı içindeki oyuncularına verilir ve ihlali yapan oyuncu yanar. 5- Rakip takımın kalecisinin yada oyun alanı içindeki rakip oyunculardan birisinin attığı topun yakalanması durumunda.(oyuncular, yerde bir ya da birkaç defa seken, hatta yuvarlanarak gelen topu bile yakalayabilir.)

12 6- Bir oyuncu rakip takımın kalecisi yada oyun alanı içindeki oyuncularından biri tarafından vurulduktan sonra, top kenar çizgiden oyun alanını terk ederse. Bu durumda; top, vurulan oyuncunun oyun alanı içindeki takım arkadaşlarına verilir. 7- A takımının kalecisi ile A takımının oyuncuları arasında rakip takım oyuncularını vurmak istemeden dinlenmek ve rakibi yormak amaçlı yapılan paslaşmalar karşılıklı olarak 3’ü geçemez. 3’ten fazla yapılan paslaşmada baş hakem oyunu durdurur ve topu rakip takımın kalecisine verir.

13 KURAL 11- OYUNCULARIN YANMASI (OYUN DIŞI KALMASI)
Şu durumlarda oyuncu oyun dışı kalır: 1- Rakip kalecinin ya da oyun alanı içindeki rakip oyunculardan birinin attığı topla, (formasına, eşofmanına salık veya bağlı saçına değmiş olsa bile) vurulursa. Oyuncunun vurulmuş sayılması için kendisine temas eden topun yere düşmesi gerekir. Eğer oyuncuya temas eden top -rakip takım oyuncusu olsa bile bir başka oyuncu tarafından yere düşmeden tutulursa oyuncu yanmış sayılmaz.

14 2- Oyun alanı içindeki oyuncu, oyun alanını belirleyen çizgilerden dışarı çıkarsa. ( Çizgiler oyun alanı içinde olduğu için çizgiye basması yanmasına sebep olmaz. 3- Oyun alanı içindeki oyuncu rakip alandaki topa müdahale ederse. 4- Kaleci rakip oyun alanı içindeki topa müdahale ederse yada oyun alanına girerse. ( Eğer müdahaleyi yapan oyuncu oyuna hiç girmemiş kaleci ise yanar. Eğer yandıktan sonra kaleye geçen oyunculardan biri ise ilk müdahalesinde uyarılır. Müdahalenin tekrarı durumunda yedek oyuncuların yanına gönderilir.

15 5- Rakip kaleciden ya da oyun alanı içindeki rakip oyuncudan gelen topu yakalayan oyuncu, aynı oyun alanı içindeki takım arkadaşına pas verirken top yere düşerse ya da pası alan oyuncu topu yere düşürürse topu ilk yakalayan oyuncu yanar. 6- Rakip takım oyuncularından gelen top 2 veya daha fazla oyuncuya temas ettikten sonra yere düşerse veya top bir oyuncuya temas ettikten sonra yere düşer ve başka bir oyuncuya temas ederse, sadece top kendisine ilk önce temas eden oyuncu yanar. 7- Oyuncunun ayağı dışarı çıkmadığı müddetçe dışarıdaki topu havadan albilir.

16 KURAL 12 -OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ
Yanmamış olması şartıyla oyun alanı içindeki ya da kaledeki oyuncular oyuncu listesinde adı geçen oyuncularla yer değiştirebilir. Her sette 4 oyuncu değişiklik hakkı vardır.Kız oyuncu çıkarsa kız oyuncu erkek oyuncu çıkarsa erkek oyuncu oyuna dahil olur.

17 KURAL 13 -YEDEK OYUNCULAR VE ÇALIŞTIRICILAR
Yedek oyuncular ve çalıştırıcılar müsabaka süresince kendileri için belirlenen bölgede beklerler. Çalıştırıcılar kendileri için belirlenen alan içinde ayakta takımlarına taktik verebilirler. Ancak yedek oyuncuların ayakta beklemeleri yasaktır. Baş hakem alanını ihlal eden çalıştırıcıyı uyarabilir. Uyarılara rağmen ihlale devam eden çalıştırıcı tribüne gönderilir

18 KURAL 14 - MOLA HAKKI Her sette takımların 1’er mola alma hakkı vardır. Mola süresi 6O saniyedir. Eğer takımlardan birinin oyunda sadece 1 oyuncusu kalmışsa, oyuncu değiştirme hakkı da bittiyse 1 oyuncunun kaldığı her set için 6O saniye süreyle ek bir mola daha alınabilir ( takım o set için mola hakkını kullanmış olsa bile)

19 KURAL 15 - YASAK HALLER Oyuncuların, oyun esnasında kolye, künye, saat, bileklik gibi takı takmaları yasaktır. Oyuncular oyun başlamadan önce hakemler tarafında kontrol edilir, üzerinde takı bulunan oyuncuların takılarının çıkartılması sağlanır. Oyuncuların kasten topa ayaklarıyla ya da kafalarıyla vurmaları yasaktır. Bu durumda top rakip takıma verilir. Yanan oyuncunun dip çizgiden kaleye geçmesi yasaktır. Yanan oyuncu yandığı yere en yakın kenar çizgiden oyun alanını terk ederek kaleye geçer.

20 KURAL 16 -KAZANAN TAKIMIN BELİRLENMESİ
Oyunun belirli bir süresi yoktur. Eleme usulü yarışma sisteminde oyunlar 3 set üzerinden oynanır, 2 seti alan takım oyunu kazanmış sayılır. Fakat takımlar kendi aralarında anlaşarak 3. seti Oynayabilirler. Bu durum maçın galibini değiştirmez. Lig usulü yarışma sisteminde ise oyunlar yine 3 set üzerinden oynanır ve kazanılan her set için 1 puan verilir. Olası bir puan eşitliğinde sayı averajı devreye girer. Sayı averajı, oynanan setlerde yanmayan oyuncuların sayısının toplamıdır. Puan eşitliği durumunda yanmayan toplam oyuncu sayısı en fazla olan takım diğer takım ya da takımlara karşı üstünlük sağlamış olur.

21 TEŞEKKÜRLER GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI EKİBİ


"KURAL 1- OYUN ALANI Saha Zemini: Oyunlar; parke, kauçuk vb. voleybol oynanabilen zeminlerde oynanır. Sahanın rengi değişiklik gösterebilmekle birlikte." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları