Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bir beherin veya deney tüpünün üçte ikisi kadar su doldurup yavaş yavaş ısıtalım. Sudaki hareketleri gözlemleyelim:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bir beherin veya deney tüpünün üçte ikisi kadar su doldurup yavaş yavaş ısıtalım. Sudaki hareketleri gözlemleyelim:"— Sunum transkripti:

1

2

3 Bir beherin veya deney tüpünün üçte ikisi kadar su doldurup yavaş yavaş ısıtalım. Sudaki hareketleri gözlemleyelim:

4

5 Görünen hareket, ısınan molekül yığınlarının hareketidir. (Moleküller tek tek gözle görülemeyecek kadar küçüktür.)

6 Bir elektrik sobası veya ocağını,çıplak direnç telleri üste gelecek şekilde yerleştirip güç kaynağına takalım. Ocağın 20-30 cm üstünden geçen bir el feneriyle oluşturulmuş ışık huzmesini beyaz bir arka zemine(duvar olabilir.)düşürelim. Direnç akkor haline gelirken ısınan havanın içinde hareket olup olmadığını arka planda gözlemleyelim.

7 Cevaplayalım

8 Etkinliğimizdeki ısı alışverişi kısmen,doğrudan temas ile olmuştur. Teldeki veya alevdeki hızlı moleküller hava moleküllerine çarpıp onları hızlandırmıştır.

9

10 SICAKLIKLARA BAK KÜTLELER İ SIRALA

11 C’nin kütlesi en azdır. Çünkü bu kütlenin sıcaklık artışı en fazladır. B’nin kütlesi en fazladır. Çünkü bu kütlenin sıcaklık artışı en azdır.

12

13 Aşağıda sıcaklığı ve miktarı verilen aynı tür sıvılardan hangisi daha fazla buzu eritir? Neden? 250mL 100°C 10L 25 °C 5L 35 °C A B C

14 B seçeneğindeki sıvı daha fazla miktarda ısı aktarır. Çünkü sıcaklığı A ve C den daha düşük olmasına rağmen madde miktarı çok fazla olduğu için toplam hareket enerjisi daha fazladır. Bu sebeple çevresine daha fazla ısı aktarır.


"Bir beherin veya deney tüpünün üçte ikisi kadar su doldurup yavaş yavaş ısıtalım. Sudaki hareketleri gözlemleyelim:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları