Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Miadından Önce ve Sonra Doğan Bebekler Prof.Dr. Nursan ÇINAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Miadından Önce ve Sonra Doğan Bebekler Prof.Dr. Nursan ÇINAR."— Sunum transkripti:

1 Miadından Önce ve Sonra Doğan Bebekler Prof.Dr. Nursan ÇINAR

2 PREMATÜRE 37 haftadan önce doğan bebek prematüre kabul edilir.

3 Prematüre bebekler gebelik yaşına göre 3 gruba ayrılmaktadır: 1. Grup: İleri derecede (24-31 hafta) 2. Grup: Orta derecede (32-35 hafta) 3. Grup: Sınırda (36-37 hafta)

4 Prematüre doğumlarda rol oynayan etmenler: Plasenta ile ilgili etmenler Fetüs ile ilgili etmenler Anne ile ilgili etmenler

5 Preterm yenidoğanın fizyolojik özellikleri: Başın gövdeye oranı normal yenidoğana göre büyüktür. Saçlar uzun,fontanel geniş, baş kemikleri yumuşaktır. Gözler belirgin ve kapalı, dil büyük, kulak yapısı yumuşak, kulak kıkırdağı henüz olgunlaşmamıştır.

6 Göğüs duvarı yumuşaktır. Karın gergin ve hafif bir göbek fıtığı vardır. Preterm yenidoğanın fizyolojik özellikleri:

7 Meme başında sertlik ve pigmantasyon preterm yenidoğanda yoktur. Meme başı sıklıkla palpe edilemez,çapı0.5 cm yada daha azdır. Preterm yenidoğanın fizyolojik özellikleri:

8 Preterm yenidoğanda cilt; - kuru -donuk -kırmızı renkte -buruşuk -jelatinöz görünümde ve parlaktır. Sıklıkla ödem vardır.

9 Cilt altı damarları kolayca görülebilir. Lanugo vardır. Verniks kazeoza yok veya çok azdır. Preterm yenidoğanın fizyolojik özellikleri:

10 Ayak tabanında deri düz ve enine çizgi ve bunlar arasındaki çukurluklar henüz gelişmemiştir. Preterm Term Preterm yenidoğanın fizyolojik özellikleri:

11 El ve ayak tırnakları yumuşak olup çoğunlukla parmak uçlarını geçmezler. Preterm yenidoğanın fizyolojik özellikleri:

12 Genital organlar az gelişmiştir. Erkek çocuklarda çoğu kez testisler skrotuma inmemiştir. Kızlarda labio minor büyük buna karşın labio major küçüktür. Preterm yenidoğanın fizyolojik özellikleri:

13 Gastrointestinal sistem iyi gelişmemiştir. Mide kapasitesi küçük, besinlerin mideden geçişi yavaştır. Dışkı sulu ve sık olabilir. Karaciğer iyi gelişmemiştir. Kanda protrombin düzeyi düşüktür. Gastrointestinal sistem iyi gelişmemiştir. Mide kapasitesi küçük, besinlerin mideden geçişi yavaştır. Dışkı sulu ve sık olabilir. Karaciğer iyi gelişmemiştir. Kanda protrombin düzeyi düşüktür.

14 Barsaklarda K vit yapılamaz Kanamaya eğilim ve anemi oldukça sıktır. Solunum sistemi tam olgunlaşmamıştır. Yenidoğan refleksleri zayıftır yada olmayabilir. Barsaklarda K vit yapılamaz Kanamaya eğilim ve anemi oldukça sıktır. Solunum sistemi tam olgunlaşmamıştır. Yenidoğan refleksleri zayıftır yada olmayabilir. Preterm yenidoğanın fizyolojik özellikleri:

15 Isı merkezi yeterince olgunlaşmamıştır. Retinal vasküler sistemi iyi gelişmemiştir. Enfeksiyonlara eğilimi fazladır. Böbreklerin filtrasyon hızı ve tübüler kapasite düşüktür. Isı merkezi yeterince olgunlaşmamıştır. Retinal vasküler sistemi iyi gelişmemiştir. Enfeksiyonlara eğilimi fazladır. Böbreklerin filtrasyon hızı ve tübüler kapasite düşüktür. Preterm yenidoğanın fizyolojik özellikleri:

16 Preterm Yenidoğanda Bakım İlkeleri Preterm yenidoğanında solunumu izleme ve solunuma yardım

17 Preterm bebeğin vücut ısısının ayarlanması ve sürdürülmesi Preterm Yenidoğanda Bakım İlkeleri

18 Preterm yenidoğanın enfeksiyonlardan korunması Preterm Yenidoğanda Bakım İlkeleri

19 Preterm bebeğin beslenmesi Preterm Yenidoğanda Bakım İlkeleri

20 Preterm doğum yapan annede ve ailede gözlenen sorunlarda ebe ve hemşirenin yaklaşımı Preterm Yenidoğanda Bakım İlkeleri

21

22 POSTMATÜRE 42. haftadan sonra doğan bebeklere, postmatüre bebek denir.

23 Özellikleri Deri buruşuk ve kıvrıntılıdır

24 Özellikleri Artmış irritabilite Miyadını 1-3 hafta aşmış bebeklerde lanuga yoktur, Verniks kazeoza (derideki yağ tabakası) ve derialtı yağ dokusu azdır.

25 Özellikleri Saçları ve tırnakları uzundur Plansental yetmezlik nedeniyle fetüsün oksijenlenmesi azalmıştır. Mekonyumun rengi değişmiştir.

26 Özellikleri Mekonyum aspirasyonuna sık rastlanır. Hipotoni ve letarji,el ve ayaklarda hafif siyanoz.

27 PROGNOZ Doğumun 3 hafta veya daha uzun süre geçikmesinin miyadında doğan gruba kıyasla perinatal mortaliteyi 3 kat daha artırdığı bildirilmektedir.

28 TEŞEKKÜRLER..


"Miadından Önce ve Sonra Doğan Bebekler Prof.Dr. Nursan ÇINAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları