Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Diksiyon nedir? Konuşmada, kelimenin seçilmesi, imlasına ve veznine göre söylenmesi ve ifadenin rahatlıkla anlatılması. Fesahat, belagat, telaffuz ve natıka kelimeleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Diksiyon nedir? Konuşmada, kelimenin seçilmesi, imlasına ve veznine göre söylenmesi ve ifadenin rahatlıkla anlatılması. Fesahat, belagat, telaffuz ve natıka kelimeleri."— Sunum transkripti:

1 Diksiyon nedir? Konuşmada, kelimenin seçilmesi, imlasına ve veznine göre söylenmesi ve ifadenin rahatlıkla anlatılması. Fesahat, belagat, telaffuz ve natıka kelimeleri nin ifade ettiği manaların toplamı Tiyatro, piyes gibi sahne oyunlarında, radyoda, televizyonda hitabette, şiir okumada, sözle ilgili sanatlarda diksiyonun önemi büyüktür. Mana ve ses bakımından cümleye uygun düşen kelimeyi seçmek, seçilen kelimeyi, ses tonunu vererek doğru bir şekilde söylemek, fikri, az kelime ile öz olarak ifade edebilmek sanatıdır. Bu işin başarılı olabilmesi için; doğuştan gelen bir kabiliyetin bulunması, konuşma organlarının sağlam olması gerekir. Konuşulan her sözün, söylenilen nutkun, okunan şiirin tesirli olabilmesi için, sesin tonu, ahenginin, jest ve mimiklerinin birbirine uygunluğu gerekir. Bunlar da konuya, dile, davranışa, kelime hazinesine bağlıdır. Diksiyon, yukardaki şartlar bulunmakla beraber uzun süre çalışma ister.

2 Diksiyonun Bölümleri Ses eğitimi: Ses, solunum, vurgu, durak, ses tonu. Kelime eğitimi: Kelimelerin seçimi, kelimenin söylenişi. Vurguya dikkat edip kelimeleri birbirine ulama veya durakları ayarlama. Söz akımı: Sözlerdeki canlılık, noktalamalara dikkat etmek. Anlatım: Anlatımda tabiilik, üslup, açıklık, ses kuvveti, tasavvur, incelik, hareket, taklit. Jest ve mimik: Jest ve mimikleri ayarlamaktır.

3 Diksiyonun Metotları 1. Dinleyeni inandırmak ve heyecanlandırmak. 2. Dinleyenin hoşuna gitmek, bıktırmamak, sıkmamak, usandırmamak, açık ve gerçek konuşmak. Türkiye’de diksiyon faaliyetlerine ilk defa 1936 senesinde başlandı. Daha sonra Tahsin Banguoğlu tarafından nazari fanatik ile "ses eğitimi" dersi ilave edildi. Sözlükte "diksiyon" ne demek? 1. Seslerin, sözcüklerin, vurguların, anlam ve heyecan duraklarının hakkını vererek söyleme biçimi. 2. Konuşulan dilin incelenmesi ve kullanılması. 3. Duru, açık, vurgulama ve çıkaklara tam uyarak konuşma.

4 DİKSİYON DENİLİNCE AKLIMIZA GELENLER 1)Güzel konuşma sanatıdır
DİKSİYON DENİLİNCE AKLIMIZA GELENLER )Güzel konuşma sanatıdır. 2)Akıcı,anlaşılır dille konuşma. 3)Anlamlı cümleler kurma. 4)Kelimeleri yutmamak. 5)İstanbul Türkçesiyle konuşmak

5 DİKSİYONU GÜNLÜK HAYATIMIZDAKİ YERİ
Diksiyon en genel ifadesi ile konuşma sanatıdır. Duygu ve düşüncelerin ahenkli ve etkileyici bir biçimde ifade edilmesidir. Diksiyon konuşma organlarının (dil, diş, dudak, damak gibi..) etkili çalışmasını ve görevlerini tam yapmaları için yapılması gereken egzersizlerle başlar. Diksiyon Bozukluğu: Ciddi bir sorundur. Hastalık olarak ifade edilir. Diksiyon bozukluğu olan kişiler iletişim gibi toplumun vazgeçilemez bir etkinliğinden mahrum kalarak sıkıntı çekerler. Diksiyonu bozuk insanlar öncelikle dinlenmez bu da ciddi sorunlara yol açar çünkü kendini ifade edememek zordur. Diksiyon Eğitimi: Eğitim alanında uzman kişilerce kurs ve eğitim merkezlerince verilir.  Kursa katılmak için herhangi bir önkoşul yoktur. Her kesimden her yaştan katılımcıya açıktır. Diksiyon bir hobi değil aslında ihtiyaçtır. Sanatlı bir konuşmanın inceliklerini öğreten kurslarda belli başlı konular çeşitlilik gösterse de ana hatlarıyla ders programında bulunan konular aşağıdaki gibidir. Ses eğitimi ve doğru soluma Artikülasyon Fonetik Vurgu ve Ton Beden dilinin etkili kullanımı ve doğaçlama Kelimeleri doğru telaffuz etme Türkiye Türkçesinin standart kullanımı (istanbul ağzı) Doğru okuma-Dinleme-Konuşma

6 Diksiyon en genel ifadesi ile konuşma sanatıdır
Diksiyon en genel ifadesi ile konuşma sanatıdır. Duygu ve düşüncelerin ahenkli ve etkileyici bir biçimde ifade edilmesidir. Diksiyon konuşma organlarının (dil, diş, dudak, damak gibi..) etkili çalışmasını ve görevlerini tam yapmaları için yapılması gereken egzersizlerle başlar. Diksiyon Bozukluğu: Ciddi bir sorundur. Hastalık olarak ifade edilir. Diksiyon bozukluğu olan kişiler iletişim gibi toplumun vazgeçilemez bir etkinliğinden mahrum kalarak sıkıntı çekerler. Diksiyonu bozuk insanlar öncelikle dinlenmez bu da ciddi sorunlara yol açar çünkü kendini ifade edememek zordur. Diksiyon Eğitimi: Eğitim alanında uzman kişilerce kurs ve eğitim merkezlerince verilir.  Kursa katılmak için herhangi bir önkoşul yoktur. Her kesimden her yaştan katılımcıya açıktır. Diksiyon bir hobi değil aslında ihtiyaçtır. Sanatlı bir konuşmanın inceliklerini öğreten kurslarda belli başlı konular çeşitlilik gösterse de ana hatlarıyla ders programında bulunan konular aşağıdaki gibidir. Ses eğitimi ve doğru soluma Artikülasyon Fonetik Vurgu ve Ton Beden dilinin etkili kullanımı ve doğaçlama Kelimeleri doğru telaffuz etme Türkiye Türkçesinin standart kullanımı (İstanbul ağzı) Doğru okuma-Dinleme-Konuşma

7 İnsanlar toplu olarak yaşar İnsan; düşünen, hisseden, olayları gözlemleyen ve değerlendiren bir varlıktır.Çevresiyle iletişim kurmak; duygu, düşünce ve isteklerini anlatmak insan için vazgeçilmez bir gereksinimdir insan çevresiyle iletişimi konuşarak ve yazarak sağlar.İnsanların çevresiyle olumlu ilişkiler geliştirebilmesinde en önemli etkenlerden biri de güzel konuşma ve yazmadır.


"Diksiyon nedir? Konuşmada, kelimenin seçilmesi, imlasına ve veznine göre söylenmesi ve ifadenin rahatlıkla anlatılması. Fesahat, belagat, telaffuz ve natıka kelimeleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları