Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANNE VE ÇOCUK SAĞLIĞI Doç.Dr. Ayşe ÇEVİRME.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANNE VE ÇOCUK SAĞLIĞI Doç.Dr. Ayşe ÇEVİRME."— Sunum transkripti:

1 ANNE VE ÇOCUK SAĞLIĞI Doç.Dr. Ayşe ÇEVİRME

2 Anne ve Çocukların Sağlığı;
Anne ve Çocuk Sağlığı Anne ve Çocukların Sağlığı; Gebelik, büyüme ve gelişme süreçlerinden kaynaklanan biyolojik özellikler anne ve çocukların hem hastalık hem de mortalite süreçlerini etkilediğinden

3 Anne ve Çocuk Sağlığı Erişkin dönemdeki fiziksel ve ruhsal sağlık, büyüme ve gelişme sürecinin (intrauterin hayatı da kapsayan) sağlıklı geçirilmesini belirlediğinden dolayı önemlidir. Bu nedenlerle anne ve çocuklar sağlıklı olduklarında bile sağlık hizmetlerinde RİSK GRUBU olarak ele alınır.

4 Anne ve Çocuk Sağlığı Yine özellikle gelişmekte olan ülkelerde anne ve çocuklar toplam nüfusun yarısından fazlasını oluşturmaktadırlar. Ülkemizde ise; 0-14 yaş grubunun oranı %38-%40 15-49 yaş grubunun oranı %23-

5 Anne ve Çocuk Sağlığı Yani; nüfusun %62’sini anne ve çocuklar oluşturmaktadır.

6 Anne ve Çocuk Sağlığını Etkileyen Faktörler
Anne ve çocuk sağlığını etkileyen en önemli faktör gebelik, doğum ve lohusalık dönemleridir.

7 Anne ve Çocuk Sağlığını Etkileyen Faktörler
Gebelik; normal bir olay olmakla birlikte bazı durumlarda anne hayatını tehlikeye sokabilir. Bu durumlar; -Fiziksel -Biyolojik -Sosyal dengenin tehlikeye girdiği hallerdir Örnek; -Kadın üreme organlarında hastalık olması hali (kanser vb)

8 Anne ve Çocuk Sağlığını Etkileyen Faktörler
Doğumla Gelen ve Daha Sonra Devam Eden Rahatsızlıklar; Kanser: Bilinen ve beklenen her türlü etkilerinin yanı sıra kadının kadınlık rolü, cinsel fonksiyonları ve doğurganlığı tehdit altındadır.

9 Anne ve Çocuk Sağlığını Etkileyen Faktörler
Sağlıksız koşullarda Doğum ve düşükler Kötü his koşulları Yanlış inanç ve uygulamalar Çekingenlik Ekonomik sorunlar

10 Anne ve Çocuk Sağlığını Etkileyen Faktörler
Kanser belirtileri Adet dışı kanamalar Menapoz sonrası kanamalar Anromal vajinal akıntılar Batında şişkinlik Ele kitle gelmesi Kilo kaybı

11 Ç.E.K.Ü.S Merkezleri -İllerde (sağlık müdürlükleri) Ç.E.K.Ü.S merkezi
-İlçelerde (sağlık müdürlükleri) Ç.E.K.Ü.S şubeleri -Köylerde (sağlık müdürlükleri) Ç.E.K.Ü.S istasyonları şeklinde faaliyet göstermektedir.

12 Ç.E.K.Ü.S merkezleri Yine; Aile sağlık merkezleri (A.S.M)
Aile sağlık birimleri (A.S.B) Hastane ve doğum evleri (sosyalleştirilmiş bölge) Lepra,grengi.trakom vb. başkanlıklar Aile planlaması kuruluşları’da anne ve çocuk sağlığı çalışmalarına destek olur.

13 Ç.E.K.Ü.S (Çocuk, Ergen ve Kadın Üreme Sağlığı) Merkezleri
1952 yılında UNISEF’in desteğiyle A.Ç.S konusunda eğitim başgöstermiştir. 1956 yılında A.Ç.S binaları kurulmuştur. Sonraki yıllarda A.Ç.S adı Ç.E.K.Ü.S ile değiştirilmiştir.

14 Ç.E.K.Ü.S Merkezlerinin Amacı
1. Devamlı periyodik kontrollerin yapılmasını sağlamak (gebenin dengeli bulunmasını ve fiziksel aktivitesini düzenlemek) doğumsal anormallikleri önlemek 2. Doğum sonrası ve lohusalık hastalıklarına engel olmak.

15 Ç.E.K.Ü.S Merkezlerinin Amacı
3. Lohusa ve emziklileri daima tıbbi kontrol altında bulundurmak 4. Yeni doğanların sağlığı ve bakımı ile ilgili önlemleri alınıp alınmadığını kontrol etmek ( 6 yaşına kadar) 5. Sistemli olarak ev ziyaretleri yapmak, eğitim vermek 6. İlaç, vitamin,yiyecek vb. vasıtalarla Ç.E.K.Ü.S’yi desteklenir.

16 A.S.M (Anne Sağlık Merkezi) Düzeyince Verilen Anne Sağlığı Hizmetleri
1- Gebelerin tespiti, periyodik olarak rutin doğum öncesi bakım 2- Doğum hizmet 3- Lohusa hizmeti yaş grubu kadınların izlenmesi 5- Aile sağlığı ve A.P konusunda eğitim

17 Ebe ve Hemşireler Kadınların hizmet alışkanlıklarını geliştirmek
Enfeksiyondan koruyucu bilgiler vermek, bakım vermek İlişkide bulunan kişileri enfeksiyon yönünden kontrol etmek Personelin asepsiye uygun çalışmasını SAĞLAMAKLA YÜKÜMLÜDÜRLER.

18 Sağlık Sorunlarını Öncelikli Belirleme
Bir toplumdaki sağlık sorunları ile ilgili öncelikler şu ölçülerle ele alınır; 1- Üretim ve işgücünü azaltan sağlık sorunları 2- En çok hastalık ve ölüme neden olan sağlık sorunları 3- En fazla hastalık riskine maruz yaş grubunun sağlık sorunları

19 Sağlık Sorunlarını Öncelikli Belirleme
Hasta olanların; 1/3’ü 4 yaşından küçük çocuklar %50 si 14 yaşından küçük çocuklar

20 Hasta-Mortalite Düzeyi
En yüksek morbidite ve mortalite hızı 0-1 yaşındaki çocuklarda görülür. Her yıl kadın gebelik+doğum nedeniyle ölmektedir. 5000 kadın sakat kalmaktadır.

21 Anne ve Çocuk Ölümlerinin Bu Kadar Sık Olmasının Nedenleri;
Sık ve çok doğum yapmak (2 yıldan az aralıklarla) Uç yaşlarda gebelik (18’den ↓ -35’ten ↑ ) Beslenme yetersizliği Doğum öncesi bakım yetersizliği Sosyal faktörler (ekonomik, eğitimsel, çevresel) Enfeksiyon hastalıkları Yetersiz sağlık hizmetleri

22 Anne, Bebek Ölüm Hızı ve Sayısı
2010 2011 2012 Doğum sayısı Anne ortalama yaşı 27.2 27.3 27.5 Bebek ölüm sayısı 17.454 14511 14845 Anne ölüm hızı 11.7 11.3 11.1 Bebek ölüm hızı 11,9 11,7 11,1 Not: 2012 nüfus istatistik raporlarına göre hazırlanmıştır.

23 Anne Sağlığını En İyi Yansıtan Durumlar
- A.O.H DİREK Perinatal ölüm hızı -Ölü doğum hızı yaş ve yaşa özel ölüm hızı

24 Anne Sağlığını En İyi Yansıtan Durumlar
-Prematüre bebek oranı DOLAYLI Doğurganlık hızı -Kontrasepti yöntem kullanma oranı

25 1 yıl içinde gebelik,doğum ve lohusalık nedeniyle ölen anne sayısı
Anne Ölüm Hızı= (A.Ö.H) X 0 yıl içinde artan canlı doğum sayısı

26 Yıllara Göre Anne Ölüm Hızı
1987 ‰ 20.8 1991 ‰13.4 1999 ‰13.0 2010 ‰ 11.7 2011 ‰ 11.3 2012 ‰ 11.1

27 Ç.E.K.Ü.Sağlığının Hizmet Alanları
1- Yeni evliler ve anne adaylarının eğitimi 2- Gebelerin eğitim ve bakımlarıdır.

28 Bu Dönemde En Sık Karşılaşılan Sağlık Sorunları
1- Tansiyon , ödem, albumin (gebeliğin son 3 ayında görülen TA , idrarda protein ve ödem varsa doktora gidilmelidir. Preeklemsi Eklemsi Ölüm görülebilir.

29 Bu Dönemde En Sık Karşılaşılan Sağlık Sorunları
Normal TA 120/70-80 mm/Hg’dir. TA 120/85 ve Kan basıncında diyastolik ( minimal) basınç sistolik (maxi) basınçtan daha önemlidir. 20 mm/Hg’lik basınç farklılığı sık izlem gerektirir. 3 defa üst üste bakılmalıdır.

30 Ağırlık Gebelik süresince kilo alımı 9-14 kg olmalıdır.
- ilk 3 ay sadece 1 kilo - 3 aylıktan sonra her ay kg arası olmalıdır.

31 Konjugata vera/pnomotoryum ölçümü
2 - Pelvis Kuturları Normal pubis açısı 90° ‘dir.Eğer anomali varsa anne mutlaka hastaneye gitmelidir. Normal bir pelviste el parmakları promotaryuma asla ulaşmaz. Aksi taktirde pelvis dardır ve doğum mutlaka sağlık kuruluşunda olmalıdır. Konjugata vera/pnomotoryum ölçümü Pubis açısı

32 3- Hemoglobin Değerleri
Normalde; Hb: gr Htc: 44-45’tir Eğer Hb 11 gr’ın altında ise gebe anemiktir.

33 Ç.K.S Durumu Normalde arasında ÇKS aleti veya fetoskopla dinlenir.(2.trimesterde) ÇKS en rahat çocuğun sırtının olduğu tarafta; Baş gelişte anne göbeğinin altında Makat gelişte anne göbeğinin üstünde duyulur. ÇKS anne kalp atımının iki katıdır. Karıştırmamak için aynı zamanda anne nabzıda kontrol edilmelidir.

34 5-Gebelik Ayının Tespiti
Eğer gebe son adet tarihin tam olarak biliyorsa, son adet tarihinin 1.gününden 3 ay geri gidilir. Buna 7-10 eklenerek olası doğum tarihi bulunur.

35 5-Gebelik Ayının Tespiti
Eğer adet bitimini bilmiyorsa; 1- Fetal Hareketler: Primiporlarda 20 haftalık, multiporlarda 18 haftalık gebeliklerde hissedilebilir. Buna göre kaba tahmin yapılır.

36 5-Gebelik Ayının Tespiti
2- Fundus Yüksekliği 12 haftalık: Simfiziz pubis’in üstünden elle çok derin muayene ile hissedilir. 16 haftalık: Fundus, simfiziz pubis ile göbek ortasındadır. 20 haftalık: Fundus göbeğin 2 parmak aşağısında 24 haftalık: Fundus tam göbek hizasında

37 5-Gebelik Ayının Tespiti
28 haftalık: Göbeğin 3 parmak üstünde 32 haftalık: Göbekle sternumun alt ucundaki kıkırdak (ksifoid çıkıntı) arasının tam ortasına 38 haftalık: Sternumun alt ucundaki çıkıntıya yakındır. 40 haftalık: haftalık seviyesinin arasındadır. Bu dönemde baş pelvis giriminde olduğundan 32 haftalık gibi hissedilir.

38 5-Gebelik Ayının Tespiti

39 6- Çocuğun Duruşu, Pozisyonu
LEOPAL MANEVRALARI 1. Manevra:Bebeğin baş mı yoksa makat gelişimi olduğunun anlaşılmasında

40 6- Çocuğun Duruşu, Pozisyonu
LEOPAL MANEVRALARI 2. Manevra: Bebeğin sırtının anne adayının hangi tarafında (sağ ya da sol) olduğunun belirlenmesinde kullanılır.

41 6- Çocuğun Duruşu, Pozisyonu
LEOPAL MANEVRALARI 3. Manevra: Bebeğin önde gelen kısmının pelvis girimiyle (doğum kanalı girişi) ilişkisi araştırılır. Baş-makat ayrımında yardımcı bir manevradır.

42 6- Çocuğun Duruşu, Pozisyonu
LEOPAL MANEVRALARI 4. Manevra: Gebeliğin son dönemlerinde bebeğin önde gelen kısmının doğum kanalına girme derecesini belirlemede kullanılır. Doğumun yaklaştığını göstermesi açısından önemli bir manevradır.

43 7-Bulantı, Kusma, Varis, Kabızlık vb. Sorunlar
Bulantı: Aşırı ise hipermezis düşünülür. Varis: Ayaklarını yukarı kaldırıp dinlenmesi, varis çorabı giymesi vs. tavsiye edilir.

44 8-Toksemi, Enfeksiyonlar(Sepsis), Kanamalar
Anne ölümleri ile ilgili başlıca ölüm nedenleri arasında ilk üç sırada toksemi, enfeksiyonlar ve kanama gelir.

45 8-Toksemi, Enfeksiyonlar(Sepsis), Kanamalar
Daha önce bu rahatsızlığı geçirenlerde, doğum yapanlarda, diyabetli annelerde, çoğul gebeliklerde uterin iskemileri sonucu, yine iri gebelik ve kronik hipertansiyon gibi hallerde ortaya çıkar. (TA 160/140)

46 8-Toksemi, Enfeksiyonlar(Sepsis), Kanamalar
Normalde gebelik süresince vajinal kanama olmaz. Eğer varsa gebeliğin ilk trimesterinde düşük, dış gebelik, molhidatiform, vajna yaralanması, ikinci trimesterok plasenta paviz, dekolmen plasenta, EMR düşünülerek hastaneye sevk edilmelidir.

47 8-Toksemi, Enfeksiyonlar(Sepsis), Kanamalar
Sepsis: doğumların septik koşullarda yapılması ve travmatik yapılması, EMR, uzamış travaj vb. nedenlerle olur.

48 8-Toksemi, Enfeksiyonlar(Sepsis), Kanamalar
Sepsisi önleme için gebelere rutin öncesi bakım; 1- Annenin doğumdan önce tespiti ve tedavisi 2- tetanoza karşı bağışıklama 3- doğumların sağlıklı koşullarda tıbbi yöntemlerle yapılması 4- septik abarusları önlemek için etkili kontraseptik kullanımı sağlanmalıdır.

49 9- Rh uyuşmazlığı Annenin Rh(-) babanın Rh (+) olduğu durumlarda görülür.

50 10- Ödem kontrolü Sırasıyla bacaklarda, ellerde, yüzde
ve karında görülür. Tibia kemiğinin ön yüzü üzerine parmakla bastırılarak gode (çukur) bırakıp bırakmadığı gözlenir.

51 Ödem nedenleri; 1- Şiddetli anemi 2- Kronik böbrek yetmezliği
3- Kronik kalp yetmezliği 4- Çoğul gebelik 5- Hidruamnios 6- Potein yetmezliği 7- Fazla ayakta kalma 8- Gebelik toksemisi( gebelik zehirlenmesi)

52 Anne Sağlığının Kontrolü
3 Önemli Evre Vardır 1- Prenatal Dönem 2- İnnatal (Doğum) Dönem 3- Lohusalık Dönem ve Bakımı

53 Prenatal Dönem Ebe yada hemşire gebe takibi yapar. Bunu yaparken;
1- Şüpheli gebelik ( subjektif verilere göre) 2- Kati gebelik ( 3. ayından sonra Ç.K.S’nin duyulması, idrar tahlilleri ve vajinal muayene ile konulur. YİNE 3. ayını dolduranlara G.T.F hazırlanır.

54 Prenatal Dönem G.F.T ‘de ; 1- Aşının yapılıp yapılmadığı ( tetanoz 6.
ve 7. aylarda 1. doz 2. aşıdan 6 ay sonra 3 doz) 2- Hb, TA, ödem, varis durumu 3- İlk gebeliği olup olmadığı vb. bilgilere yer verilir.

55 Hacettepe Üniversitesi 2001-2006 dönemi perinatal ölüm hızı
yıllar Intrauterin ölümü Gebelik sonlandırması Intrapartum ölüm Toplam ölü doğum Erken neonatal ölüm Toplam perinatal ölüm Toplam canlı doğum Toplam doğum Ölü doğum hızı Erken neonatal mortalite hızı Perinatal morbalite hızı 2001 19 15 - 34 23 57 1568 1602 21.2 14.7 35.6 2003 20 12 3 35 27 62 1549 1584 22.1 17.4 39.1 2005 8 32 11 43 1710 1742 18.4 6.4 24.7 2007 7 26 37 1591 1617 16.1 6.9 22.9 2009 16 2 41 73 1647 1688 24.3 19.4 43.2 2011 5 51 30 81 1706 1757 29.0 17.6 46.1 TOPLAM 100 93 219 134 353 9771 9990 21.9 13.7 35.3 Hacettepe Üniversitesi dönemi perinatal ölüm hızı

56 9. Aydan sonra her hafta olmalıdır.
Gebe Takibi -Hiç gebe yapmamışlara tüm gebeliği boyunca 6-8 kez -Multiporlarda 4-6 kez Multipor takibi 1 ve 6. aya kadar ayda 1 7. Ve 9. aya kadar günde 1 9. Aydan sonra her hafta olmalıdır.

57 Takiplerdeki Sağlık Eğitimi;
Gebe Takibi Takiplerdeki Sağlık Eğitimi; 1.Gebelik fizyolojisine anneyi hazırlamak 2.Gebelikte beslenme ve önemi ( özellikle Fe ve Ca) 3.Normalde sapma konusunda anneyi bilgilendirmek (eklemsi, preeklemsi, kanamalar vb )

58 İnnatal Dönem Doğum evde yada sağlık kuruluşunda
yaptırılır. Doğum için ( son mensturasyon tarihi + 7 gün – 3 ay ) uygun şartlar hazırlanır. Doğum 3 Evreden Oluşur. 1- Dilatasyon Evresi 2- Atılma Evresi 3- Plesental Evre

59 Natal Dönemdeki Olası Riskler
1. Prematürelik 2. EMR 3. Kordon sarkması 4. Anormal prezantasyon 5. Çoğul gebelik 6. Ples. Prev. 7. Abl. Ples. ( sert uterus+ ağrılı vajina+ kanama)

60 Natal Dönemdeki Olası Riskler
8. Tetanik reaksiyonlar 9. Plasenta retansiyonu 10. Ağrı zaafları 11. Fetal distrest

61 Doğum Yaptırılırken Dikkat Edilecek Hususlar
Asepsi, antisepsi ( lohusalık humması, tatanoz, perine y ?) Travmalar ( sakatlıklar) Anormal uterus kasılmaları (kasılmaların normalden fazla olması ile doğumun gecikmesi, uterus yırtıkları nedeniye anne ve çocuk sağlığı tehlikeye girer.)

62 (puerperal enf.,elbastı)
Lohusalık Dönemi 1- Lohusalık Humması (puerperal enf.,elbastı) Genellikle doğumun 3. gününden 21. güne kadarki süre içerisinde gelişen ani ateş yülselmesi (38°C),titreme ile karakterize 24 Saat süren infeksiyondur. Antibiyotik tedavisi yapılır.

63 2. Mastit (Meme İltihaplanması)
Lohusalık Dönemi 2. Mastit (Meme İltihaplanması) 38°-40°C kadar ani ateş,göğüslerde gerginlik, hassasiyet sıcak kompres uygulanarak göğüs TRİLE ile boşaltılır.

64 Lohusalık Dönemi 3. Kanamalar
Doğum sonrası kanamalarda plasentanın içeride kalabileceği düşünülmelidir, hastaneye sevk gereklidir.

65 Lohusalık Dönemi 4. Tromboflebitler Annenin bacağında ağrı ve şişlik
görülmesidir, doktora sevk edilmelidir.

66 Lohusalık Dönemi 5. Fizyopatolojik Sarılık 6. Maltformasyon
7. Prematirelik ve Düşük Tartı (2500 gr olma ) durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

67 Çocuk Sağlığı Ülkelerin gelişmişlik düzeyi en iyi şekilde A.Ö.H ‘nın yanısıra B.Ö.H ile ve çocuk sağlığı da B.Ö.H ( bebek ölüm hızı) ile değerlendirilir.

68 Çocuk Sağlığı 1 yıldaki toplam canlı doğan ve 1 yaşını tamamlamadan (365 gün ) ölen bebek sayısı B.Ö.H= (0-1 yaş =%37) (5 yaş altı %42) X 0 yıl içinde aynı süredeki canlı doğumlar (canlı bebek sayısı)

69 Çocuk Sağlığı Bu hız toplumda ana sağlığı düzeyini. Doğum öncesi bakımın yeterli ve doğumların sağlık koşullarına uygun olarak yapılıp yapılmadığını gösteren önemli bir ölçüttür.

70 Çocuklarda 3 dönem vardır.
Çocuk Sağlığı Çocuklarda 3 dönem vardır. Neonatal Dönem: Yeni doğanın ilk 4 haftalık dönemidir Bebeklik Dönemi: 1 yaşına kadar ki dönem Okul öncesi Dönem: 6 yaşına kadar ki dönem

71 Çocukların Bu 3 Dönemde Görülen Ortak Sorunları
Enfeksiyon Beslenme Gelişim Eğitim uygunsuzluğu ya da kusurları

72 0-12 Aylık Dönemde Ölüme Yol Açan Nedenler (‰ 100’ Dür)
Enfeksiyon Pnömoni Entenitler Malnutrisyonlar

73 1-4 yaş dönemi ölüm nedenleri ‰ 35
ASYE ( pnömoni, bronşit) Konjenital ve romatizmal kalp hastalıkları Enteritler Meningokok enf. Kazalar malnutrisyonlar

74 Çocuk Mort. Ve Morb. Etki Eden Faktörler
Çevre koşulları, sosyo-ekonomik nedenler, beslenme Eğitim düzeyine bağlı bilgisizlik ve batıl inançlar Sağlık kuruluşlarını kullanmadaki gecikmeler.

75 Evde Çocuk İzlenimi Çocuğun ilk 1 yılı fizyolojik
gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Normal bir bebeğin ağırlığı,doğduğunda g’dır.

76 Kilo ] 5. ayında doğum kilosunun 2 katına çıkmalıdır. 1. Yılın sonunda doğum kilosunun 3 katına çıkmalıdır. Boy ] Boyu doğduğunda cm’dir. 1. Yılın sonunda doğumdaki boyu % 50 artış gösterir. Göğüs] Göğüs çevresi cm veya baş çevresinden 1-1.5 cm kadar küçüktür. Baş ] Kafa çevresi cm olup, 6. ayında 44 cm olur. 1 yaşın sonunda cm olmalıdır. 1 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUĞUN BAŞI İLE GÖĞÜS ÇEVRESİ BİRBİRİNE EŞİT OLMALIDIR.

77 Sosyalleştirilmiş Bölgelerde Çocuk Takipleri
0-3 ay içerisinde 15 günde 1 4-12 ay içerisinde 30 günde 1 13-24 ay içerisinde 2 ayda 1 3-6 yaş içerisinde 3 ayda 1 takibi yapılmalıdır.

78 1-3 Ay Çocuğun Gelişimi Ev ziyaretine gidildiğinde çocuğa özel takip fişi (ÇTF) doldurulur. 4 haftalık ( 1 ay ) çocuklar yüzükoyun yatırılınca boyunlarını çevirebilirler. Buna tonik boyun reflexi denir. Eğer çocuk başını çeviremiyorsa ya MENTAL GERİLİK veya PATOLOJİK durum düşünülür.

79 1-3 Ay Çocuğun Gelişimi Neonatal ( 1 ay ) dönemde bebekte
emme, arama, kavrama, reflexi vardır. Bu dönemde doğuştan olabilecek anormalliklere bakılmalıdır. Bunlar kurtağzı, sarılık, siyanoz, yarım damak vb.’dir.

80 1-3 Ay Çocuğun Gelişimi Göbek: 7-10 günde düşer.
Göz bakımı: doğar doğmaz gümüş nitrat veya limon damlatılır. Göz etrafı temizlenir. Solunum: Başlangıçta dk düzensiz soluk alır hatta saniyelik sürelerde soluğunu tutsada düzene girer.Dakikada sol/dk ‘dır. Nabız: atım/ dk’dır.

81 3-6 Ay Çocuğun Gelişimi Anneyi tanımaya başlar. Göğsünü ve başını kaldırır. 5. ayda başını dik tutar. 6. ayda desteklenirse yardımsız oturur.

82 8. Aylık Çocuk Gelişimi Hecelemeye başlar. DİŞLER 6.-8. ayda çıkar.

83 9. Aylık Çocuk Gelişimi Emeklemeye başlar. BEYİN büyümesi
ilk 6 ayda olur. Daha sonra yavaşlar.

84 18-24 aylık çocuklar tuvaletini haber verirler. 2.5
15. Aylık Çocuk Gelişimi Bilinçli yürüme başlar. Aylık Çocuk Gelişimi 18-24 aylık çocuklar tuvaletini haber verirler. 2.5 yaşında süt dişlerini tamamlarlar. 3 yaşında iken bu tür gelişmeler olmuyorsa doktor kontrolüne geçilmelidir.

85 3-6 yaş Çocuk Gelişimi OYUN ve OKUL ÖNCESİ dönemdir.
Sorumluluk yaşında başlar.6-12 yaşında (OKUL ÇAĞI) süt dişler dökülür, kalıcı dişler çıkar. Bundan sonraki dönem ADÖLASAN dönemdir.

86 ÇOCUK SAĞLININ UNSURLARI
Bağışıklama Ağızdan sıvı tedavisi Büyümenin izlenmesi Anne sütü ile besleme Geliştirilmiş bebek besleme uygulamaları Akut solunum yolları enfeksiyonlarını azaltma

87 Çocuk Bağışıklama Programı- Aşı Takvimi
doğumda 1.Ayın sonu 2.Ayın sonu 4. Ayın sonu 6.Ayın sonu 12. ay ay İlköğretim 1. sınf İlköğretim 2. sınıf Hepatit B I I I I I I Bcg (verem) DaBT-IPA-Hib II III R KKK OPA + Td KPA Hepatit A Su Çiçeği I : Birinci aşı II : ikinci aşı III: üçüncü aşı R: rapel(hatırlatma aşısı)

88 Anne Sağlığının Unsurları
Aile planlaması Gebelikte beslenme Gebeliğin incelenmesi Geliştirilmiş doğum uygulamaları

89 Aile Planması Kullanma Oranı
Sosyo-demrografik özellik Yüzdelik oran Yaş –19 yaş 20–24 yaş 25–29 yaş 30–34 yaş 35–39 yaş 40–44 yaş 45 ve üzeri Medeni durumu Evli Resmi nikâhı yok ancak dini nikâhı var Eşi ölmüş Eğitim durumu Okur -yazar değil Okur-yazar İlkokul mezunu Ortaokul mezunu Lise mezunu Yüksekokul/Üniversite mezunu Sosyo ekonomik Durumu Üst düzey Orta düzey Alt düzey ,9 Sağlık güvencesi Yok (Kendisi karşılıyor) Yeşil Kart SSK Bağ-Kur Emekli Sandığı

90 Yetişkinlerde Bağışıklama Programı-Aşı Takvimi
Aşı ↓ yaş → 19-26 27-49 50-59 60-64 64< Tetanoz-difteri (Td)-asellüler-boğmaca Td rapeli olarak bir defa Tdap uygulayın, daha sonra her 10 yılda bir Td rapeli tekrarlayın Her 10 yılda bir Td rapeli HPV 3 doz kadınlarda varisella 2 doz zona 1 doz Kızamık,kabakulak,kızamıkçık(kkk) 1 ya da 2 doz influenza Yılda 1 doz Hepatit A Hepatit B 3 doz meningokok 1 yada daha fazla doz Pnömokok(polisakkarit) Suçiçeği  2 doz aşı  ( 0, 1 ya da 2. aylar )

91 Ek Besinlere Başlama Zamanı
İlk 4 ay anne sütü / mama ( hazır mama) 2/3 sulandırılmış inek sütü 4. ayından sonra sebze maması, meyve suyu, püre, yoğurt 6. ayından sonra kahvaltı, yumurta, et, balık, tavuk 9. ayından sonra erişkin yemekleri verilir.

92 Anne Sütü Emzirme Oranı
Performans göstergesi MEVCUT DURUM ULAŞILACAK HEDEF 2011 2013 2020 İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebek oranı, (%) 41,6 70 80 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenen bebek oranı (%) 24.3 46.8 65.7 1 yaş ve üzeri anne sütü ile beslenen bebek oranı (%) 14.1 21.4 42.6


"ANNE VE ÇOCUK SAĞLIĞI Doç.Dr. Ayşe ÇEVİRME." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları