Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EMG.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EMG."— Sunum transkripti:

1 EMG

2 EMG EMG veya elektromiyografi, sinir ve kasların  elektriksel potansiyellerinin incelenmesine dayanan bir nörolojik tetkik yöntemidir.

3

4 EMG (Elektro nöromyografi) iki bölümden oluşan bir tetkiktir
EMG (Elektro nöromyografi) iki bölümden oluşan bir tetkiktir. Kas ve sinirleri inceler. Birinci bölümde; iletim çalışmasında sinirlerin ne kadar hızla iletim yaptığını hesaplar

5 Kasların üzerine yerleştirilen elektrodla ilgili sinire çok hafif bir elektriksel uyarım verilir. Hastaya hiçbir zararı yoktur. Sadece kalp pili olan hastalarda bu tetkik kalpte aritmiye neden olabileceği için yapılmaz.

6 İkinci bölümde ise, çok ince özel olarak yapılmış, sadece bir hastaya kullanılıp atılan "disposable" iğneler kullanılır. Gerekli kaslara girilerek bu kasların aktivitesine bakılır. Bu bölümde elektrik uyarımı yoktur. Bu bölümde ise ‘kumadin’ tarzı ilaç kullananlarda dikkatli olunur.

7

8 Bu tetkik hangi hastalıklarda istenir?
 Bel ve boyun fıtıkları, kas hastalıkları, motor nöron hastalığı, nöropatiler, sinir sıkışmaları gibi ön tanısı olan hastalara uygulanır. Tetkik öncesi hastaya bilgi verilir ve randevu alırken el ve ayaklarının sıcak olarak gelmesi önerilir. Aç olmaları gerekmez.

9


"EMG." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları