Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kütahya Ulu Camii Kütahya'nın en büyük camiidir. İki tam kubbe ve 6 yarım kubbe ile desteklenmektedir. Avlusuz olan caminin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kütahya Ulu Camii Kütahya'nın en büyük camiidir. İki tam kubbe ve 6 yarım kubbe ile desteklenmektedir. Avlusuz olan caminin."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15 Kütahya Ulu Camii Kütahya'nın en büyük camiidir. İki tam kubbe ve 6 yarım kubbe ile desteklenmektedir. Avlusuz olan caminin doğu, batı ve kuzeyden olmak üzere üç girişi ve beş bölümlü bir son cemaat yeri vardır. Caminin ortasında bir şadırvan bulunur. Şadırvan üzerinde bir müezzin mahfili yer almaktadır. Ulu Caminin ilk şekli ağaç direkli bir cami olarak Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmaya başlanılmış, Ankara savaşından (1402) sonra oğlu Musa Çelebi tarafından tamamlanmıştır (1410). Vakıf kayıtlarında camiden Yıldırım Bayezid Han Camii olarak bahsedilmektedir. Ünlü seyyah Evliya Çelebi caminin Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından tamir edildiğini belirtmektedir. Bundan sonra da bazı onarımlar geçirmiş olmakla birlikte cami son şeklini 1893'de Sultan 2.Abdülhamid Han zamanında almış ve bu son büyük onarım sırasında cami kubbeli olarak yapılmıştır.


"Kütahya Ulu Camii Kütahya'nın en büyük camiidir. İki tam kubbe ve 6 yarım kubbe ile desteklenmektedir. Avlusuz olan caminin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları