Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KONDANSATÖRLER  Kondansatörler elektrik enerjisi depo edebilen devre elemanlarıdır.  İki iletken levha arasına dielektrik adı verilen bir yalıtkan madde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KONDANSATÖRLER  Kondansatörler elektrik enerjisi depo edebilen devre elemanlarıdır.  İki iletken levha arasına dielektrik adı verilen bir yalıtkan madde."— Sunum transkripti:

1 KONDANSATÖRLER  Kondansatörler elektrik enerjisi depo edebilen devre elemanlarıdır.  İki iletken levha arasına dielektrik adı verilen bir yalıtkan madde konulmasıyla elde edilir. Farad(F)  Birimi Farad(F)  C  C harfi ile gösterilir. Kondansatör

2 A A +Q -Q d Kondansatörlerin elektrik enerjisini depolama kapasitesi  Plakaların yüzey alanına,  Plakaların birbirine yakınlığına,  Araya konan yalıtkanın cinsine göre değişir. Bu elemanlar pil gibi elektrik yüklerini uzun süre depolayamazlar. İletken levhaların arasındaki dielektrik maddenin kalite durumuna göre, kondansatör yüke bağlı olmasa da zamanla üzerindeki enerji boşalır.

3  Uçlarına doğru gerilim verildiğinde şarj olup elektriği geçici bir şekilde tutar.  Uçlarına ters gerilim verildiğinde ise deşarj olur ve ters yönde şarj olmaya başlar.

4  Kondansatör, prensip olarak, DİELEKTRİK denen bir madde ile yalıtılmış, paralel iki iletken levhadan oluşur.  Pratikte ideal bir dielektrik malzeme yoktur.  Eğer bir kondansatör kaynaktan uzaklaştırılırsa depolanan yükler uzun bir süre plakalar üzerinde kalır.

5 Kutuplu Kondansatörler Kutupsuz Kondansatör Kondansatör simgeleri

6 KONDANSATÖRLERİN SERİ BAĞLANMASI C1C1 C2C2  CTCT veya Dirençlerin paralel bağlanması gibidir. Kondansatörler seri bağlandıklarında toplam kapasite azalır

7 ÖRNEK: C 1 ve C 2 kondansatörleri seri bağlandığına oluşacak toplam kapasite: ÖRNEK: C 1 ve C 2 kondansatörleri seri bağlandığına oluşacak toplam kapasite:

8 KONDANSATÖRLERİN PARALEL BAĞLANMASI  Dirençlerin seri bağlanması gibidir.  Kondansatörler paralel bağlandıklarında toplam kapasite artar C1C1 C2C2  CTCT

9 ÖRNEK: C 1, C 2 ve C 3 kondansatörleri paralel bağlandığına oluşacak toplam kapasite: ÖRNEK: C 1 ve C 2 kondansatörleri paralel bağlandığına oluşacak toplam kapasite:

10 KONDANSATÖR ÇEŞİTLERİ

11


"KONDANSATÖRLER  Kondansatörler elektrik enerjisi depo edebilen devre elemanlarıdır.  İki iletken levha arasına dielektrik adı verilen bir yalıtkan madde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları