Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Işık Maddenin fiziksel yapısındaki atomik etkileşim sonucu oluşan elektromanyetik saçılımdır. Herhangi bir dalganın iki temel özelliği dalga boyu ve frekansıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Işık Maddenin fiziksel yapısındaki atomik etkileşim sonucu oluşan elektromanyetik saçılımdır. Herhangi bir dalganın iki temel özelliği dalga boyu ve frekansıdır."— Sunum transkripti:

1 Işık Maddenin fiziksel yapısındaki atomik etkileşim sonucu oluşan elektromanyetik saçılımdır. Herhangi bir dalganın iki temel özelliği dalga boyu ve frekansıdır. Dalga boyu ile frekansın çarpımı ışığın yayılma hızını verir (300000km/s).

2 Işık Herhangi bir nesnenin görülebilmesi için ya kendisinin bir ışık kaynağı olması ya daherhangi bir kaynaktan gelen ışığı yansıtması gerekir. Herhangi bir nesnenin görülebilmesi için ya kendisinin bir ışık kaynağı olması ya da herhangi bir kaynaktan gelen ışığı yansıtması gerekir. Nesne (3-Boyutlu) F. mak Işık Yansıyan ışık İmge Uzayı (2-Boyutlu)

3 Işık Fotoğrafta ışığın dört fonksiyonu vardır: 1.Konuyu aydınlatmak, 2.Hacim ve derinlik katmak, 3.Fotoğrafın atmosferini oluşturmak, 4.Aydınlık ve karanlıkyoluyla desenler oluşturmak. Bunun yanında, ışığın dört tane de özelliği vardır: Parlaklık,Parlaklık, Yön,Yön, Renk,Renk, Karşıtlık (kontrast).Karşıtlık (kontrast).

4 Işık Parlaklık: Işığın yoğunluğunun ölçüsüdür. Pozometre yardımıyla ölçülür. Pozu belirler, makinenin elde mi tutulacağına, sehpaya mı bağlanacağına karar vermede yardımcı olur. Fotoğrafın rengini ve atmosferini belirler. Karla kaplı alanlarda şiddetli, gecenin karanlığında ise çok düşük şiddetlidir. Parlak ışık genellikle sert ve gerçekçidir. Loş ışık ise daha gevşek, dinlendirici ve gizemlidir.

5 Işık Yüksek yoğunluklu aydınlatma, konuları daha yüksek kontrastlı ve renklerini daha parlak gösterir. Loş ışık ise bunun tam tersini yapar. Böylelikle fotoğrafçı, ışığın yoğunluğunu değiştirerek, fotoğrafın uyandıracağı duygulara hükmeder. Özellikle iç mekan çekimlerinde konu üzerindeki aydınlanmanın şiddeti konu ile ışık kaynağı arasındaki mesafeye bağlıdır. “aydınlanmanın şiddeti, konu ile ışık kaynağı arasındaki mesafenin karesi ile ters orantılı olarak artar.” Ancak bu kural noktasal ışık kaynakları için geçerlidir.

6 Işık Yön: Nesne üzerine düşen ışığın yönü, gölgelerin konumunu ve yoğunluğunu belirler. 5 farklı yönden söz edilebilir.

7 Işık

8 Işık

9 Işık

10 Işık

11 Işık

12 Işık Renk: Saçılan ışık homojen değildir yani farklı dalga boylarına sahiptir. Renkli filmler belli bir tür ışık altında doğru renkleri verecek biçimde üretilmesinden dolayı, farklı renkte ışık kaynağı (akkor lamba) altında pozlandırıldığında gerçek renkleri vermeyecektir. Bu nedenle ışığın belli bir sınıflandırmaya sokulması gerekmektedir. Bu amaçla Kelvin skalası kullanılmaktadır.

13 Işık

14 Işık Karşıtlık (Kontrast): Bir ışık kaynağının yaydığı ışığın konunun karşıtlığı üzerine etkisi; konu ile ışık kaynağı arasındaki mesafe, ışık kaynağının konuya göre etkili ya da geçerli boyu.

15 Işık RENK: Işığın doğurduğu fiziksel bir olaydır. Renk algılama duygusuna göre etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir: Gelen ışığın spektrum yapısı, Işığı geçiren ya da yansıtan malzemenin molekül yapısı, Renk algılama organları (göz, beyin).

16 Işık

17 Işık

18 Işık Küçük istisnalar dışında, gözümüzle gördüğümüz renkler hiçbir zaman saf değildirler. Yani gördüğümüz renkler hiçbir zaman saf değildirler. Gördüğümüz renkler, kırmızı, yeşil ve mavi gibi renklerin karışımından oluşurlar.

19 Işık Kırmızı (R) Yeşil (G) Mavi (B) Turkuaz (C) Sarı (Y) Mor (M) Beyaz (W)

20 Işık Mor (M) Sarı (Y) Turkuaz (C) Black (B) Kırmızı (R) Yeşil (G) Mavi (B)

21 Işık

22 Işık

23 Işık

24 Işık

25 Işık

26 Işık


"Işık Maddenin fiziksel yapısındaki atomik etkileşim sonucu oluşan elektromanyetik saçılımdır. Herhangi bir dalganın iki temel özelliği dalga boyu ve frekansıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları