Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖZGÜVEN HÜLYA BEDİ ALP PSİKOLOJİK DANIŞMAN NECİP FAZIL KISAKÜREK İLKOKULU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖZGÜVEN HÜLYA BEDİ ALP PSİKOLOJİK DANIŞMAN NECİP FAZIL KISAKÜREK İLKOKULU."— Sunum transkripti:

1 ÖZGÜVEN HÜLYA BEDİ ALP PSİKOLOJİK DANIŞMAN NECİP FAZIL KISAKÜREK İLKOKULU

2 BİREYİN ÖZGÜVENİNE TOPLUMUN İHTİYACI VAR

3 ÖZGÜVEN Özgüven çocuğun doğumundan itibaren anne babasıyla, daha sonra diğer bireylerle kurduğu ilişkiler sonucunda yaşama karşı takındığı tavrıdır.

4 Özgüven, bireyin kendi yeterlilikleri, yetenekleri ve değerleri hakkındaki duygu ve düşünceleridir. ‘Yeterli/yapabilir oluş’ ve ‘sevilmeye layık oluş’ şeklinde iki temel duygu üzerinde gelişir.

5 Özgüven geliştirememiş bireyler hiçbir zaman kendileri gibi olamadıklarından yalnızlık ve mutsuzluk yaşarlar.

6 OLUMSUZ ÖZGÜVEN YAŞAYANLARIN TEMEL DAVRANIŞLARI

7 1-Başarısızlıktan ve hata yapmaktan korkar ve yeni aktivitelere girmekten kaçınırlar.

8 2-En ufak hayal kırıklığına tahammülleri yoktur,bu nedenle içinde bulunduğu çalışmayı kesebilirler. 3-Yetersizlik ve güçsüzlük duygularını saklamaya çalışırken saldırgan ve kontrol edici davranışlara sığınırlar.

9 4-Başarısızlık yada hataları ile ilgili objektif değerlendirmeler yapamadıkları için durumla ilgili mazeretler ileri sürer ve çoğunlukla dış etkileri suçlarlar. 5-Başarısızlığı kabullenemediklerinden hileye başvurabilirler.

10 6- Sosyal olarak reddedilmekten korktuklarından arkadaş ilişkileri azalır ve akran grubuna ait olumsuz davranışları taklit ederek davranış bozuklukları geliştirir 7-Sevilebilir ve tercih edilir olduğuna inanmadıklarından kendisiyle ilgili eleştirilere katlanamaz ve aşırı hassasiyet geliştirirler.

11 OLUMLU ÖZGÜVEN GELİŞİMİ İÇİN AİLELERE ÖNERİLER

12 Çocuğunuzun duygularına ve düşüncelerine saygılı ve duyarlı olun. Onları olduğu gibi kabullenip, koşulsuz bir sevgiyle sevdiğinizi gösterin.

13 Çabalarını fark ederek olumlu geri bildirimler verin. Kullandığınız övgülerde abartılı değil çabasına odaklı olun. Hataların ve başarısızlıkların yaşamın bir parçası olduğunu kendinize kabul ettirerek onlara bu konuda olumlu modeller olun.

14 Çocuğunuzun problem çözme becerileri kazanabileceği ve kendisini tanıyıp görebileceği deneyimlere fırsat tanıyın. Yaşına uygun sorumluluklara sahip olmasına olanak tanıyarak kendini ifade etmesini sağlayın.

15 Başarısız sonuçlar karşısında çabaya ve sürece odaklanarak çocuğunuzun dikkatini de bu alana çekin. Unutmayın ki her birey tek ve biriciktir.

16 Biricik olmaktan utandırılan herkes hayatı için bir kahraman edinir. Bu da kendi yaşamına izleyici olarak kalmayı ve mutluluğu dışarıda aramayı getirir.

17 TEŞEKKÜRLER HÜLYA BEDİ ALP PSİKOLOJİK DANIŞMAN


"ÖZGÜVEN HÜLYA BEDİ ALP PSİKOLOJİK DANIŞMAN NECİP FAZIL KISAKÜREK İLKOKULU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları