Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLK TÜRK DEVLETLERİNDE DİN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLK TÜRK DEVLETLERİNDE DİN"— Sunum transkripti:

1 İLK TÜRK DEVLETLERİNDE DİN

2 DİN Türkler, tabiatta bulunan birtakım varlıkların ruhu olduğuna ve ölümden sonraki yaşama inanmışlardır. Bu yüzden ölen kişinin eşyaları "kurgan" adı verilen mezara konulmuştur.

3 DİN Mezarlarının başına da kişinin hayattayken öldürdüğü düşman sayısı kadar, "balbal" adı verilen taşlar dikilmiştir. Ölen kişinin ardından yapılan törene "yuğ" adı verilmiştir.

4 DİN Türklerin asıl dini Gök Tanrı dini idi.
Öncelikle tektir, eşi ve benzeri yoktur. Yaratıcıdır; bilinen ve bilinmeyen her şeyi O yaratmıştır. Savaşlarda Tanrı'nın iradesi ile zafere ulaşılır. Buyurur, iradesine uymayanları cezalandırır. İnsanlara kut ve ülüg (kısmet) bağışlar ama bunları layık olmayanlardan geri alır. Canlılara yaşam verir. Ölüm onun iradesine bağlıdır. Varlıklara yaşam verdiği gibi, dilediğinde de onu geri alır.

5 İLK TÜRK DEVLETLERİNDE SANAT

6 SANAT Eski Türklerde sanat, Türklerin yaşadıkları konar-göçer hayat şartlarına uygun olarak gelişmiştir. Kazılarda kemer tokaları, kılıç kabzaları, süs eşyaları, at koşum takımları gibi taşınabilir eşyalar bulunmuştur. Bu eşyaların üzerine pars, kaplan, kurt, geyik, koyun ve at gibi hayvanların birbirine karşı mücadelelerini gösteren figürler işlenmiştir.

7 SANAT Türkler arasında, dokumacılık, dericilik, ve maden işlemeciliği yaygınlaşmıştır. Bakır ve demiri eski dönemlerden beri kullanan Türkler, altın ve gümüş gibi değerli madenleri de işlemişlerdir.


"İLK TÜRK DEVLETLERİNDE DİN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları