Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜSİAD VE FİKRİ HAKLAR Murat Peksavaş TÜSİAD Fikri Haklar Çalışma Grubu Başkanı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜSİAD VE FİKRİ HAKLAR Murat Peksavaş TÜSİAD Fikri Haklar Çalışma Grubu Başkanı."— Sunum transkripti:

1 TÜSİAD VE FİKRİ HAKLAR Murat Peksavaş TÜSİAD Fikri Haklar Çalışma Grubu Başkanı

2 TÜSİAD VE FİKRİ HAKLAR TÜSİAD, KURULUŞUNDAN BU YANA TÜRKİYE’DE EKONOMİNİN PİYASA YAKLAŞIMI TEMELİNDE GELİŞMESİ VE DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİNİN DERİNLEŞMESİ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPMIŞTIR. TÜRKİYE’NİN GELİŞMESİ VE KALKINMASI SÜRECİNDE TÜSİAD’IN FAALİYET ALANLARI DA GENİŞLEMİŞ VE DÖNÜŞÜM GEÇİRMİŞTİR. TÜSİAD, HUKUK DEVLETİNE, ADİL REKABETE, ÜRETENİN YARATTIĞI KATMA DEĞERİN KARŞILIĞINI ALMASINA, TÜRKİYE’NİN DÜNYA EKONOMİK SİSTEMİNE ENTEGRASYONUNA İNANAN VE BU DEĞERLERİ SAVUNAN BİR KURUM OLARAK, FİKRİ HAK KAVRAMINA VE FİKRİ HAKLARIN ETKİN KORUNMASINA ÇOK BÜYÜK BİR ÖNEM VERMEKTEDİR.

3 ÇALIŞMA GRUBUMUZUN KURULUŞ AMAÇLARI: TÜRKİYE’NİN FİKRİ HAKLAR MEVZUATINDAKİ EKSİKLİKLER İLE UYGULAMADAKİ AKSAKLIKLARIN GİDERİLMESİ İÇİN KATKIDA BULUNMAK VE BU ALANIN AB MEVZUATI VE ULUSLARARASI STANDARTLAR İLE TAM UYUMLU OLMASINI SAĞLAMAK İÇİN ÇALIŞMAK, FİKRİ HAKLAR KONUSUNDA OECD NEZDİNDE BIAC (EKONOMİ VE SANAYİ DANIŞMA KOMİTESİ) VE BUSİNESS EUROPE (AVRUPA SANAYİ VE İŞVEREN KONFEDERASYONLARI BİRLİĞİ) KANALIYLA BİLGİ AKIŞINI SAĞLAMAK, TÜSİAD BU ALANDAKİ ÇALIŞMALARINI, 1996 YILINDA KURULAN VE İLGİLİ TÜSİAD ÜYELERİ, UZMAN DANIŞMAN VE AKADEMİSYENLERDEN OLUŞAN TÜSİAD FİKRİ HAKLAR ÇALIŞMA GRUBU ARACILIĞI İLE SÜRDÜRMEKTEDİR. ÇALIŞMA GRUBUMUZUN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ, TEKNİK AÇIDAN FİKRİ HAKLAR ALANINDA ÜLKEMİZİN DEĞERLİ VE ÖNDE GELEN AKADEMİSYENLERİ VE UZMANLARI İLE KONUYU İŞDÜNYASI PERSPEKTİFİNDEN DE DEĞERLENDİREN ÜYELERİMİZİN GÖRÜŞLERİNİN SENTEZLENDİĞİ BİR PLATFORM OLUŞTURMASIDIR.

4 ÇALIŞMA GRUBUMUZ BU DOĞRULTUDA, AVRUPA PATENT OFİSİ’NİN (EPO) VE DÜNYA FİKRİ HAKLAR TEŞKİLATI (WIPO) NUN FAALİYETLERİNİ TAKİP ETMEKTE, AVRUPA PATENT VEKİLLERİ ENSTİTÜSÜ (EPI) İLE İRTİBAT HALİNDE BULUNMAKTADIR. ÇALIŞMA GRUBUMUZ DÜZENLEDİĞİ SEMİNER VE RAPOR ÇALIŞMALARININ YANI SIRA, BU ALANDAKİ HUKUKSAL VE YAPISAL REFORMLARI ÇOK YAKINDAN TAKİP ETMEKTE VE BU ALANDA YAPTIĞI ÇALIŞMALARI; İLGİLİ TASLAK KANUNLAR HAKKINDA OLUŞTURDUĞU KARŞILAŞTIRMALI VE GEREKÇELİ GÖRÜŞLERİ İLGİLİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE PAYLAŞMAKTADIR. ÇALIŞMA GRUBU FAALİYETLERİNİ YÜRÜTÜRKEN BAŞTA TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ OLMAK ÜZERE FİKRİ HAKLAR ALANINDA ÇALIŞAN STK, KURUM VE KURULUŞLARLA YAKIN TEMAS VE İŞBİRLİĞİ HALİNDE BULUNMAKTA VE BU KURUMLAR TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLERE VE ÇALIŞMALARA AKTİF KATILIM SAĞLAMAKTAYIZ.

5 FİKRİ HAKLARA BAKIŞ AÇIMIZ FİKRİ HAKLAR, GÜNÜMÜZDE GEREK GELİŞMİŞ ÜLKELERİN EKONOMİSİNİN GEREKSE ULUSLARARASI TİCARETİN EN ÖNEMLİ DAYANAKLARINDAN BİRİNİ OLUŞTURMAKTADIR. AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİ YOLUNDA İLERLEYEN TÜRKİYE’NİN HEDEFİ, BİLGİ ÜRETEN, TEKNOLOJİ GELİŞTİREN, TASARIM YAPAN VE SADECE MAL DEĞİL FİKİR ÜRÜNLERİ DE İHRAÇ EDEN BİR ÜLKE OLMAKTIR. BU HEDEFE ULAŞABİLMENİN İLK KOŞULLARINDAN BİRİ İSE FİKİR ESERLERİNİN ÜRETİMİNİ ÖZENDİRMEK VE BUNLARI KORUMAKTIR. GÜNÜMÜZÜN GİDEREK YOĞUNLAŞAN REKABET ORTAMINDA TÜRKİYE’NİN REKABETÇİ BİR YAPIDA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR EKONOMİK BÜYÜME SAĞLAMASININ, TOPLUMSAL VE ENDÜSTRİYEL GELİŞİMİNİ TAMAMLAMASININ KUŞKUSUZ EN ÖNEMLİ ŞARTLARI ARASINDA BULUŞ YAPMASI, MARKA YARATMASI VE BİLGİ TOPLUMUNA DÖNÜŞMESİ GELMEKTEDİR.

6 TÜRKİYE, Bu ALANDA BAŞLATTIĞI MEVZUAT ÇALIŞMALARI SONUCUNDA ULUSLARARASI STANDARTLARA UYUM ADINA İY BİR ALT YAPIYA SAHİP HALE GELMİŞTİR. ANCAK EN ÖNEMLİ NOKTA, BU YASAL ÇERÇEVENİN AYNI ETKİNLİKTE UYGULANMASININ SAĞLANMASININ GEREKLİLİĞİDİR. AVRUPA KONSEYİ 3 EKİM 2005 TARİHİNDE TÜRKİYE İLE ÜYELİK MÜZAKERELERİNİN AÇILMASINA KARAR VERMİŞTİR. TÜRKİYE, TÜM ÜYE ÜLKELERİN VE AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN ONAYI İLE KATILIM ORTAKLIĞI BELGESİ’NE DAYANARAK, AB İLE TAM ÜYELİK MÜZAKERELERİ YÜRÜTMEKTEDİR. TÜRKİYE’NİN, AB’YE TAM ÜYELİK HEDEFİ AB ANTLAŞMASI’NIN 6. VE 49. MADDELERİ UYARINCA AB TARAFINDAN DEFAETEN TEYİT EDİLMİŞTİR. AB ÜYELİĞİ, TÜSİAD’IN ÇOK ÖNEMSEDİĞİ TOPLUMSAL BİR PROJEDİR.

7 TÜSİAD FİKRİ HAKLAR ÇALIŞMA GRUBUNUN SON DÖNEM ÇALIŞMALARI FİKRİ HAKLAR SÖZLÜĞÜ TPE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ PATENT DEĞERLEME ÇALIŞMALARI PATENT TEŞVİKLERİ MEVZUATI FİKRİ HAKLAR YÖNETİM SEMİNERLERİ FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ TİCARİLEŞTİRİLMESİ VE SEMİNERLERİ MEVZUATA GÖRÜŞ OLUŞTURMA ÇALIŞMALARI

8 Thank You… www.tusiad.org tusiad@tusiad.org


"TÜSİAD VE FİKRİ HAKLAR Murat Peksavaş TÜSİAD Fikri Haklar Çalışma Grubu Başkanı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları