Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANÇ ÇALIŞMALARI SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANÇ ÇALIŞMALARI SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ."— Sunum transkripti:

1 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANÇ ÇALIŞMALARI SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ

2 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Satrancın, zamanımızdan en az 4000 yıl önce Mısır'da oynandığına dair bulgular piramitlerdeki kabartmalarda bulunmaktadır.

3 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Oyunun bugünkü adını alması, MS 3. - 4. yüzyıllarda Hindistan'da, oyuna ÇATURANGA denmesi ile başlar.

4 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Satranç ile ilgili ilk yazılı belgeler Hindistan'dan kalmadır.

5 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Bu dönemde yaşayan İran Şahı I. Hüsrev'e satranç takımı hediye edildi ve oyun "Çatrang" adını aldı.

6 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Hindistan'ın Pencap bölgesinde oyunun normları bugünkü biçimini aldı.

7 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Aynı yıl Araplar'ın İran'ı istila etmesi ile oyun Arap ve İslam dünyasında kabul gördü ve adı "Satranj" olarak değişikliğe uğradı.

8 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Yine bu yıllarda satrancın, Çin'de "Sat-RanÇu" adıyla oynanmaya başlandığı bilinmektedir.

9 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ 800 lü yıllarda Emevi Devleti, satrancı İspanya'ya taşıdı.

10 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Satranç Batı' ya Arapların aracılığıyla IX. yüzyılda geçmiştir. Bunu belgeleyen en güzel örnek de, Harun-ür- Reşit'in Char lemange'a hediye ettiği satranç takımıdır.

11 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ 1924 Yılında Uluslararası Satranç Federasyonu FIDE kuruldu. (Federation Internationale des Eches)

12 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ 1996 Yılında Kasparov dünyanın en gelişmiş bilgisayarı olan IBM Deep Blue'yu 4-2 yendi.

13 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ 1997 Yılında Kasparov geliştirilmiş IBM Deep Blue'ya karşı 3-1/2-2-1/2 skorlarla maçı kaybetti. Bu olay dünya satranç tarihinde bir dünya şampiyonunun bilgisayara karşı kaybettiği ilk maç olarak tarihe geçti.

14 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SONSUZ TÜRKİYE’DE SATRANCIN TARİHÇESİ

15 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ TÜRKİYE’DE SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Türkiye’de satrancın tarihi oldukça eskidir. Kütüphanelerimizde 1500 yıllarında satranç üzerine yazılmış el yazması kitaplar vardır.

16 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ TÜRKİYE’DE SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Bu kitapların en önemlisi, Kanunu Sultan Süleyman devrinde Seferihisarlı İsmail Şaban tarafından derlenmiş el yazmasıdır.

17 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ TÜRKİYE’DE SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Bu eserde, satrancın yararları ve kişiye verdiği hazdan söz edilmekte, satrancın bir tarihçesi de yer almaktadır.

18 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ TÜRKİYE’DE SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Türkiye de asıl satranç çalışmaları 1936 yılında Ankara'da, 1943 yılında İstanbul'da satranç kulüplerinin kurulmasıyla resmiyet kazanmıştır.

19 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ TÜRKİYE’DE SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ 1954 yılında da Türkiye Satranç Federasyonu kuruldu.

20 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ TÜRKİYE’DE SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ Türkiye Satranç Federasyonu 1962 yılında kısa adı FIDE olan Uluslararası Satranç Federasyonu'na bağlandı.


"YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANÇ ÇALIŞMALARI SATRANCIN TARİHÇESİ SONSUZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları