Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Allah insanlara olan ilgi ve sevgisinin bir sonucu olarak peygamberler göndermiştir. Kur’an’da bu durum şöyle açıklanmaktadır: “… Allah peygamberliğini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Allah insanlara olan ilgi ve sevgisinin bir sonucu olarak peygamberler göndermiştir. Kur’an’da bu durum şöyle açıklanmaktadır: “… Allah peygamberliğini."— Sunum transkripti:

1 Allah insanlara olan ilgi ve sevgisinin bir sonucu olarak peygamberler göndermiştir. Kur’an’da bu durum şöyle açıklanmaktadır: “… Allah peygamberliğini vereceği kimseyi daha iyi bilir...” ( En’am suresi, ayet 124) Peygamberler de bizim gibi birer insandır. Peygamberler insanlarla aynı ortamda doğup büyürler. Mensubu bulunduğu milletin herhangi bir ailesi içinde çıkıp yetişirler. Herkes gibi yer içer, sevinir ve üzülür, gezer ve çalışırlar. Bu durum Kur’an’da şöyle belirtilmektedir: “Biz onları (peygamberleri) yemek yemeyen ceset(ler) yapmadık. (onlar) ölümsüz de değillerdir.” ( Enbiya suresi, ayet 8) Allah, insanı üstün ve değerli bir varlık olarak yaratmış, ona akıl, irade, düşünme gibi özellikler vermiştir. Kullarına en doğru ve en güzel yolu bildirmek üzere içlerinden peygamberler göndermiştir. Böylece insanları yalnız ve başıboş bırakmamış, tarih boyunca sürekli yardımda bulunmuştur. Bu durum Allah’ın kullarına ilgi gösterdiğini, onları sevdiğini ve onlara merhametli olduğunu gösterir. Peygamberler insanlar arasından Allah tarafından seçilir. Peygamberlik çalışıp kazanmakla elde edilmez.

2

3

4 3.Peygamberlerin insanlardan seçilmesi, Allah’ın insana verdiği değeri gösterir. Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedenlerinden biri de insanın evrenin en üstün ve en değerli varlığı olmasıdır. Çünkü insan akıllı, düşünen ve irade sahibi, bir varlıktır. Bu nedenle evrende insandan daha üstün bir varlık yoktur. Allah değer verdiği insana mesajlarını insanlar arasından seçtiği kişiler aracılığı ile göndermiştir. Peygamberin insan olmalarına inanmak istemeyenlere Kur’an’ın cevabı ne olmuştur? İnsanlar peygamberlerin kendileri gibi bir insan olmalarını anlamakta zorluk çekmiş ve onlara inanmak istememişlerdir. Yüce Allah Kur’an’da onlara şöyle cevap vermiştir:: “Eğer yeryüzünde melekler olsaydı, elbette onlara… peygamber olarak melek gönderirdik” (İsra suresi, ayet 95) Kur’an’da inanmayanların peygamberlerin melek olması ile ilgili isteklerde bulunmalarına karşı Peygamberimizin şöyle cevap vermesini istemiştir: “Güç ve yüceliğinde sınırsız olan Rabbimdir. Ben yalnızca peygamber olarak gönderilmiş bir insanım” (İsra suresi, ayet 93) 4. Peygamberlerin insanlardan seçilmesi bu dünyanın imtihan yeri olmasından kaynaklanmaktadır.

5

6

7


"Allah insanlara olan ilgi ve sevgisinin bir sonucu olarak peygamberler göndermiştir. Kur’an’da bu durum şöyle açıklanmaktadır: “… Allah peygamberliğini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları