Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜLTÜR VE MEDENİYET Devlet Yönetimi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜLTÜR VE MEDENİYET Devlet Yönetimi"— Sunum transkripti:

1 KÜLTÜR VE MEDENİYET Devlet Yönetimi
Eski Türklerde ülke, daha kolay yönetilmesi açısından doğu ve batı olmak üzere 2 ayrılmıştır. Devletin doğusunu asıl hükümdar, batısını da ise "yabgu" unvanı ile hükümdarın kardeşi yönetmiştir.

2 Devlet Yönetimi Ülke, hükümdar ailesinin ortak malı sayılmış, aileye mensup her erkeğe hükümdar olma hakkı tanınmıştır. Bu anlayış sık sık taht kavgalarına neden olmuştur.

3 Devlet Yönetimi Hükümdarlara devleti yönetme yetkisinin tanrı tarafından verildiğine inanılmış, bu yetkiye "kut "adı verilmiştir.

4 Devlet Yönetimi Ülke, "töre" adı verilen yazılı olmayan hukuk kurallarına göre yönetilmiştir. Töre; Hükümdar kararları, gelenek ve görenek ve kurultay kararlarından oluşurdu. Töreye herkes uymak zorunda idi.

5 Devlet Yönetimi Hükümdara devlet yönetimiyle ilgili konularda toy, kengeş, kurultay gibi adlarla bilinen danışma meclisi yardımcı olmuştur. Kurultayın demokratik yapısı vardır.

6 HATUN Kağanın ilk eşine Hatun veya Katun unvanı verilirdi.
Hatunlarda kağanlar gibi hatunluk tahtına oturur. Kurultaya katılarak oy kullanır ve elçileri kabul ederdi. Kağanlar gibi sarayı ve askerleri bulunurdu. Eşlerinin yanında savaşa katılırdı. Kağan öldüğünde tahta geçecek Tigin küçükse hatun ülkeyi oğlu adına yönetebilirdi.

7 Devlet Yönetimi Eski Türklerde toprak, yurt olarak adlandırılmıştır.
Yurt hükümdarın şahsi malı değildir. Göçebe toplumların özelliği olarak Türkler, hür ve bağımsız yaşayabildiği toprakları ülke olarak görmüşlerdir. Bağımsızlıklarını kaybetmektense mümkün olduğu zaman ailelerini yanlarına alarak, hayvanlarını önlerine katarak bağımsız yaşayabilecekleri topraklara göçmüşlerdir.


"KÜLTÜR VE MEDENİYET Devlet Yönetimi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları