Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğretim Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğretim Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık."— Sunum transkripti:

1 Öğretim Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık

2 Eğitim teknolojisi kavramı ilk olarak 1900’lü yılların başlarında kullanılmaya başlanmıştır. Bu yıllarda eğitim teknolojisi kavramı, öğretimde slayt makinesi, radyo gibi bazı araçların kullanılması olarak anlaşılmıştır.

3 1900’lü yılların ortalarında eğitim teknolojisi kavramı, araçlardan çok bir tasarım sürecini ifade eder hale gelmiştir. Bu yıllarda eğitim teknolojisi, öğrenme ve öğretme süreçlerinin tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

4 1900’ların sonlarına doğru eğitim teknolojisi yerine belirli öğretim hedeflerine yönelik olmayı ifade eden “öğretim teknolojisi” kavramı tercih edilmeye başlanmıştır.

5 Günümüzde ise öğretim teknolojisi kavramı yerine daha kapsayıcı bir anlamı olan“öğretim tasarımı ve teknolojileri” kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Bu kavram, geçmişte eğitim teknolojisine yüklenen ortam ve süreç tasarımı anlamlarının yanı sıra performans değerlendirmeyi de kapsamaktadır.

6 Öğretim teknolojisi kavramının gelişimi çok kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir: 20. yüzyılın başları20. yüzyılın ortaları20. yüzyılın sonları OrtamOrtam ve süreçOrtam, süreç ve performans değerlendirme


"Öğretim Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları