Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Etkili İletişim Beden Dili Yrd. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Etkili İletişim Beden Dili Yrd. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı"— Sunum transkripti:

1

2 Etkili İletişim Beden Dili Yrd. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı ktastan2002@yahoo.com http://www.aile.atauni.edu.tr

3 Hasta Hekim İletişimi Tüm hastaların yaklaşık % 70’inde tanının sadece görüşme ile konabildiği, İletişim yetenekleri yüksek sağlık personelinin hastaları tarafından daha az dava edildiği, Doktora tüm kaygılarını anlatmayı başaran hastaların memnuniyetinin daha yüksek olduğu görülmüş.

4 Hasta Hekim İletişimi Hasta görüşmelerinin %69’unda doktorun ilk 18 saniyede hastanın sözünü kestiği, Ve bu hastaların ancak %2’sinden azının konuşmaya devam ettiği, Bu görüşmelerin % 77’sinde hastanın doktora gelme nedenini henüz açıklayamamış olduğu saptanmış.

5 Hasta Hekim İletişimi Doktorunun ofisinden henüz çıkmış hastaların sadece % 50’sinin hastalığı ve tedavisi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğu, Yaklaşık %50 hastanın kullanacağı ilaçları bilmediği, %22-70 hastanın doktorlarının önerilerine uymadığı gösterilmiştir.

6 “Ne söylediğiniz değil, onu nasıl söylediğiniz önemlidir."

7

8 İşyerinizde sorun çözme şeması SAKIN KARIŞMA EVET HAYIR EVET SENİ APTAL HAYIR ÜSTÜNE Mİ KALACAK? HAYIR GÖRMEZDEN GEL KİMSE GÖRDÜ MÜ? OZAMAN AYVAYI YEDİN EVET HAYIR SAKIN SÖYLEME! SUÇU BAŞKASININ ÜSTÜNE ATABİLİR MİSİN? HAYIR SORUN YOK, RAHATLA! EVET HER ŞEY YOLUNDA MI? İŞİ SEN Mİ KARIŞTIRDIN?

9 Kapı Kolundaki El Hastanın ayrılırken söyledikleri bazen esas hekime geliş nedenini içerir. Hasta kapının önünde güvendedir. Stres oluşturacak bir ortam olursa her an uzaklaşabilir. Hastanıza her görüşmede sorun: Değinmediğimiz veya dikkatimizden kaçan herhangi bir nokta var mı?

10

11 “Ben” Dili KİŞİLİĞİ DEĞİL DAVRANIŞI ELEŞTİRMEK

12 ODASI DAĞINIK OLAN AYŞE’YE ANNESİ “NE PASAKLI ŞEYSİN, SENİN KADAR DÜŞÜNCESİZ BİRİNİ GÖRMEDİM, BİR İŞİDE SÖYLEMEDEN YAP.” ŞEKLİNDE KONUŞMAK YERİNE “ODAN BÖYLE DAĞINIK OLDUĞU ZAMAN, TOPLAMAK ZORUNDA KALIYORUM VE YORULUYORUM. BU DA BENİ RAHATSIZ EDİYOR.”


"Etkili İletişim Beden Dili Yrd. Doç. Dr. Kenan TAŞTAN Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları