Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SBS KAYGISI. KAYGI, KAYNAĞI BELİRSİZ KORKUDUR. KAYGIDA FİZİKSEL TEHDİT YOKTUR. ÖRNEĞİN KÖPEKTEN KAYGILANMAYIZ, KORKARIZ. BİLGİ SINAVLARINDAN KORMAYIZ,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SBS KAYGISI. KAYGI, KAYNAĞI BELİRSİZ KORKUDUR. KAYGIDA FİZİKSEL TEHDİT YOKTUR. ÖRNEĞİN KÖPEKTEN KAYGILANMAYIZ, KORKARIZ. BİLGİ SINAVLARINDAN KORMAYIZ,"— Sunum transkripti:

1 SBS KAYGISI

2 KAYGI, KAYNAĞI BELİRSİZ KORKUDUR. KAYGIDA FİZİKSEL TEHDİT YOKTUR. ÖRNEĞİN KÖPEKTEN KAYGILANMAYIZ, KORKARIZ. BİLGİ SINAVLARINDAN KORMAYIZ, KAYGILANIRIZ. KAYGIYI KORKUDAN AYIRAN DİĞER BİR KRİTER DE, KAYGIDA KİŞİNİN GELECEĞE İLİŞKİN GERÇEKÇİ OLMAYAN TAHMİNLERDE BULUNMASIDIR.

3 OLAYSONUÇTEPKİ KALABALIK BİR KALDIRIMDA YÜRÜRKEN KARŞI TARAFTAN GELEN BİRİNDEN SERT BİR OMUZ DARBESİ YİYEN BİRİ ‘KAZAYLA ÇARPIŞTIK’ DİYE DÜŞÜNEBİLİR. BAŞKA BİRİ DE ‘BANA ÖZELLİKLE OMUZ GEÇİRDİ’ DİYE DÜŞÜNEBİLİR. SBS’Yİ HAYATININ DÖNÜM NOKTASI OLARAK GÖREN ÖĞRENCİ İLE SINAVI HAYAT AMAÇLARINA ULAŞMADAKİ AŞAMALARDAN BİRİ OLARAK GÖREN ÖĞRENCİLERİN HİSSETTİKLERİ BİRBİRİNDEN FARKLI OLACAKTIR. BİRİNCİ ÖĞRENCİNİN KAYGI DİĞERİNDEN DAHA YÜKSEK OLACAKTIR. KENDİNİ FARE ZANNEDEN ADAM HİKAYESİ

4 BAŞARI VE PERFORMANS YETERLİLİĞİ KİŞİLİK DEĞERİNİN ÖLÇÜSÜDÜR. BİR ŞEY MÜKEMMEL YAPILMAYACAKSA HİÇ YAPILMASIN DAHA İYİ… KAYGI DOĞURAN DÜŞÜNCE BİÇİMLERİ

5 KAYGI BİR ICEBERG İSE BUNU DOĞURAN FAKTÖRLER YARIŞMACI KÜLTÜR GÜVENİ VE SEVGİYİ KAYBETME KORKUSU BEN MERKEZLİLİK ÇOCUĞA SORMUŞLAR GÜNEŞ NEDEN VAR DİYE: BENİ ISITMAK İÇİN DEMİŞ… YAHUDİ SUSYA ‘BEN CENNETE GİTTİĞİMDE, TANRI BANA NEDEN HZ. MUSA OLMADIN DİYE SORAMAZ. ÇÜNKÜ BENİM ADIM SUSYA, NEDEN SUSYA OLMADIN, NEDEN KENDİN OLMADIN DİYE SORABİLİR.

6 ÇALIŞMA DÜZEYİNDEN MEMNUN OLANLAR, DAHA POZİTİF DÜŞÜNEBİLMEKTEDİRLER. SINAVA ‘HAZIRBULUNUŞLUK’ DURUMLARI NE KADAR FARKLI İSE SINAV ÖNCESİ GERGİNLİKLERİ DE O ORANDA FARKLI OLMAKTADIR.

7 SINAVA HAZIROLUŞ DÜZEYLERİNİ YETERLİ BULAN ÖĞRENCİLER KENDİ HAZIRLIK DÜZEYLERİNE GÜVENMEKLE BİRLİKTE GELECEK ZAMAN DİLİMİNDEKİ SINAVIN NASIL SONUÇLANACAĞINA İLİŞKİN BELİRSİZLİK DUYGUSUNU GİDEREMEDİKLERİNDEN KAYGILANABİLMEKTEDİR. BU ÖĞRENCİLERE GERÇEKÇİ AÇIKLAMALAR YAPILMALIDIR.

8 SINAVA HAZIROLUŞ DÜZEYİ İLE İLGİLİ KUŞKULARI OLAN ÖĞRENCİLER SINAVA KARŞI KENDİLERİNİ BİRAZ DAHA TEDİRGİN HİSSEDEBİLİRLER. ÖĞRENCİNİN SINAVA HAZIRLIK SÜRECİNDEKİ OLUMLU DENEYİMLERİNİN ÜZERİNDE DURULMASI GEREKİR.

9 SINAVA HAZIROLUŞ DÜZEYLERİNİ YETERSİZ BULAN ÖĞRENCİLER YA KAYGI DÜZEYLERİ YÜKSEKTİR, YA DA KAYGI DÜZEYİNİ ÇOK DÜŞÜNEREK KAYITSIZ DAVRANMAKTADIRLAR. SINAVA YÜKLENİLEN ANLAMIN ETKİN BİR ŞEKİLDE DİNLENMESİ GEREKİR.

10 ÖĞRENCİDE ONU ÇALIŞMAYA İTECEK KADAR BİR KAYGI GEREKLİ. ANCAK KAYGI, BAŞARAMAMA İHTİMALİ KARŞISINDA EKSİK BİR KİŞİLİK DEĞERLENDİRİLMESİ OLARAK ALGILANDIĞINDA, ÇALIŞMAYI OLUMSUZ ETKİLİYOR. HEM DE SINAV PERFORMANSINI DÜŞÜREBİLİYOR.

11 HEYECAN DÜZEYİ YÜKSEK OLANLAR DA DÜŞÜK OLANLAR DA AZ BİR SAYIYA DENK GELMEKTE VE ÇOĞUNLUĞUN DUYDUĞU HEYECAN NORMAL BİR HEYECAN OLMAKTADIR. KAYGI DÜZEYİ AZ İKEN BAŞARI DA DÜŞÜK, ÇÜNKÜ MOTİVASYON DÜZEYİ DE GENEL UYARILMA DA DÜŞÜK OLMAKTADIR. DE BAŞARI DÜZEYİ DÜŞMEKTEDİR. ÇÜNKÜ KAYGI ZİHİNSEL FAALİYETLERİ OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR. ORTALAMA KAYGI DÜZEYİNDE İSE BAŞARI MAKSİMUM OLMAKTADIR. ÇÜNKÜ HEM VERİMLİ ÇALIŞILMAKTA HEM DE SINAVA YETERİ KADAR HEYECANLA VE BAŞARMA GÜDÜSÜ İLE GİRİLMEKTEDİR. KAYGI DÜZEYİ YÜKSELDİĞİNDE

12 KAYGI DÜZEYİ YÜKSEK ERGENLER; KENDİLERİNİ NESNEL OLARAK DEĞERLENDİREMEZLER. ÖZGÜVEN DUYGULARI DÜŞÜKTÜR. BEKLENTİ DÜZEYLERİ GERÇEKÇİ DEĞİLDİR. AMAÇSIZLIK GİBİ HAYATSAL PROBLEMLERİ VARDIR.

13 HAZIRLANMIŞ OLDUĞUNA İNANMAMA BELİRSİZLİKLERLE BAŞEDEMEME ÖZGÜVENSİZLİK HEDEF-PERFORMANS FARKI ZAMANI KONTROL EDEMEME NEGATİF İÇ KONUŞMA SINAV SONUCU-KİŞİLİK ÖZDEŞİMİBAŞARISIZLIK SENARYOLARI KAYGININKAYGININ NEDENLERİNEDENLERİ

14 SÜREKLİ DİKKAT HATALARI YAPIYORUM… DENEME SINAVLARINDA ÇOK HEYECANLANIYORUM… SINAVA AZ ZAMAN KALDI, GALİBA KONULARI YETİŞTİREMEYECEĞİM… DERS ÇALIŞAMIYORUM, ÇOK KAYGILIYIM…

15 KAYGI DÜZEYİ YÜKSEK OLAN ÖĞRENCİLER OLAYLARIN SADECE OLUMSUZ YANLARINI GÖRME EĞİLİMİNDEDİR. ÖĞRENCİNİN OLUMLU YÖNLERİ DE GÖRMESİNE YARDIMCI OLMAK GEREKİR. DENEME SINAVLARINDA SADECE YANLIŞLARINA ODAKLANAN ÖĞRENCİLERE DOĞRULARINI DA FARK ETTİRMEK YARARLI OLACAKTIR.

16 KİŞİLER ENDİŞELENEREK GELECEKTE OLANLARI KONTROL EDEMEZLER. BUNUN YERİNE DÜŞÜNCELERİYLE KENDİLERİNE OLUMLU MESAJLAR VEREBİLİRLER. ‘SINAVDA ARKA ARKAYA BİRKAÇ SORUYU YAPAMADIĞIMDA,MORALİM BOZULUR VE DİĞERLERİNİ YAPAMAM’ YERİNE ‘HER SORU BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ VE BEN SORU SORU DÜŞÜNECEĞİM.’ DİYEBİLMEK ÖĞRENCİNİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR.

17 KAYGININ, BEDENİNİZDEN VE RUHUNUZDAN ÇIKARAK, BÜYÜK BEYAZ BİR BULUTUN İÇİNE KARIŞTIĞINI HAYAL EDİN. BULUT SİZDEN NE KADAR ÇOK KAYGI EMERSE O KADAR KARARIR… BÜYÜK BİR RAHATLAMA DUYGUSUYLA BU SİYAH, ‘AĞIR’ BULUTU SİZDEN UZAKLAŞIRKEN GÖZDEN KAYBOLANA DEK İZLEYİN.

18 SBS’DE BAŞARILI OLMAYI; ZORUNLULUK DEĞİL, İSTEK HALİNE GETİRİN… SBS’Yİ KAZANMAK ZORUNDAYIM YERİNE SBS’Yİ KAZANMAK İSTİYORUM DİYE DÜŞÜNMELİSİNİZ…


"SBS KAYGISI. KAYGI, KAYNAĞI BELİRSİZ KORKUDUR. KAYGIDA FİZİKSEL TEHDİT YOKTUR. ÖRNEĞİN KÖPEKTEN KAYGILANMAYIZ, KORKARIZ. BİLGİ SINAVLARINDAN KORMAYIZ," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları