Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN BİLGİSİ DAMLANUR AYTEN  ARKADAŞLAR EN BAŞTA ŞUNU SÖYLEMEK İSTERİM Kİ MİKROSKOP 1590 YILINDA Zacharias Janssen İCAT ETMİŞTİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN BİLGİSİ DAMLANUR AYTEN  ARKADAŞLAR EN BAŞTA ŞUNU SÖYLEMEK İSTERİM Kİ MİKROSKOP 1590 YILINDA Zacharias Janssen İCAT ETMİŞTİR."— Sunum transkripti:

1

2 FEN BİLGİSİ DAMLANUR AYTEN

3  ARKADAŞLAR EN BAŞTA ŞUNU SÖYLEMEK İSTERİM Kİ MİKROSKOP 1590 YILINDA Zacharias Janssen İCAT ETMİŞTİR.

4

5  1 Stereoskopik mikroskoplar -1.1 Polarizasyon mikroskobu -1.2 Faz Kontrast mikroskobu 2 İnterferens mikroskobu -2.1 Metalurji mikroskobu -2.2 Elektron mikroskobu -2.3 Karanlık alan mikroskobu -2.4 Fluorescens mikroskop -2.5 X-Ray mikroskobu -2.6 Eş Odaklı Lazer Tarama mikroskobu -2.7 Saha emisyon mikroskobu -2.8 Atomik Kuvvet Mikroskobu -2.9 Cevher Mikroskobu

6

7

8  Hücrenin varlığı ilk kez 1665 yılında Robert Hooke tarafından anlaşılmıştır. Hooke, kendi yaptığı mikroskopta mantar hücrelerini çeper ve boşluk hâlinde görmüş, bu boşluklara hücre adını vermiştir. Daha sonra canlı bitki dokularından da kesitler alıp incelemiş, çeperin iç kısmının sıvı ile dolu olduğunu görmüş, ancak bu sıvının canlı oluşunu ve önemini anlayamamıştır. Hooke’un ortaya attığı hücre teorisi basit de olsa çok önemlidir.

9

10

11  Kullandıkları camların düşük nitelikli, merceklerin biçiminin de kusurlu oluşu nedeniyle ilk mikroskopları yapanlar, ancak bulanık görüntüler elde edebiliyorlardı.  Merceklerin kalitesi 19. yüzyılda giderek iyileşti ve sonunda bugünkü mikroskoplar geliştirildi.Ruska ile Mahl 1940 yılında elektron mikroskobunu icat etmişlerdir. Uygun koşullarda inceleme ve örnek alma tekniklerinin de geliştirilmesi ile birlikte hücrelerin daha ayrıntılı yapıları araştırılmaya başlanmıştır.

12

13


"FEN BİLGİSİ DAMLANUR AYTEN  ARKADAŞLAR EN BAŞTA ŞUNU SÖYLEMEK İSTERİM Kİ MİKROSKOP 1590 YILINDA Zacharias Janssen İCAT ETMİŞTİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları