Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PSEUDOLARİX. Alem:Plantae Bölüm:Coniferophyta Sınıf:Pinopsida Takım:Pinales Familya:Pinaceae Cins:Pseudolarix Tür:Pseudolarix amabilis.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PSEUDOLARİX. Alem:Plantae Bölüm:Coniferophyta Sınıf:Pinopsida Takım:Pinales Familya:Pinaceae Cins:Pseudolarix Tür:Pseudolarix amabilis."— Sunum transkripti:

1 PSEUDOLARİX

2 Alem:Plantae Bölüm:Coniferophyta Sınıf:Pinopsida Takım:Pinales Familya:Pinaceae Cins:Pseudolarix Tür:Pseudolarix amabilis

3 Bir cins bir evciklidir. Uzun ve kısa sürgünden oluşur. İğne yapraklar uzun sürgünlerinde teker teker bulunur, kısa sürgünlerinde bir arada bulunur. GENEL ÖZELLİKLERİ

4 Olgun kozalağın kısa bir sapı bulunur. Erkek çiçekler sürgün üzerinde bir arada bulunur; dişi çiçekler ise teker teker bulunur. Kozalak pulları olgunlaştığında dağılmaktadır. Kozalakların olgunlaşması bir yılda gerçekleşmektedir.

5 Polenlerinde melezlerin aksine hava baloncukları vardır. Kışın yapraklarını dökerler ve dallanma sistemi düzensizdir. Pseudolarix cinsinin Çin’in Kuzey doğusunda doğal olarak bulunan tek bir türü bulunur.

6 Vatanı Çin’de 40 m ‘ye kadar boylanabilen piramidal bir yapıya sahiptir. Kabuk kırmızı kahverengi olup küçük pullar halinde çatlar.

7 İğne yaprakları sonbaharda dökülmeden önce altın sarısı bir renk alır. Bu nedenle Çin altın melezi adını almıştır.

8 İğne yaprakları 3-7 cm uzunluğunda, yumuşak ve sivri uçlu,üst yüzleri açık yeşil;alt yüzleri mavimsi yeşildir.

9 Kozalak kırmızı kahverengi olup, 6-7.5 cm boyunda 4-5 cm çapındadır. Pullarının uçları kertikli ve pulları odunsu yapıdadır.

10 Vatanı dışında parkçılıkta aranan bir türdür. Özellikle sonbaharda sararan yaprakları ile güzel görüntü oluşturur. Bu özellikleri ile Karadeniz sahil kentleri için park ağacı olarak önerilir.

11 Geçirgen toprakları ve bol ışıklı ortamları çok sever. Yaz yağışı alan yerleri tercih eder.


"PSEUDOLARİX. Alem:Plantae Bölüm:Coniferophyta Sınıf:Pinopsida Takım:Pinales Familya:Pinaceae Cins:Pseudolarix Tür:Pseudolarix amabilis." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları