Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ1. 2.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ1. 2."— Sunum transkripti:

1 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ1

2 2

3 3 Tütün Ne Kadar Bağımlılık Yapar? Bu soruya verilebilecek en kısa cevap "eroinden daha fazla"dır. Sigaradaki nikotin, ciddi bağımlılık yapan bir maddedir, insanları genellikle yetişme çağında kendisine esir etmektedir.

4 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ4 Neden Başlıyorlar? Neden Başlıyorlar?Ve Neden Devam Ediyorlar ? Neden Devam Ediyorlar ?

5 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ5 Sinirlerimi Yatıştırıyor Sinirlerimi Yatıştırıyor Baskı altında olduğunuz ya da uymanız gereken tarihler veya yerine getirmeniz gereken sorumluluklarınız mevcut olduğu zaman bir sigara içmenin, sizi sakinleştirdiğini hissedebilirsiniz. Yani bütün bunlar, bir sigara yakmazsanız, zorlukla göğüs gerebileceğiniz olumsuzluklardır. Eğer sigara içmiyor olsa idiniz bütün bu zorluklara iç doğal dengeleriniz ile daha kolay karşı duracaktınız.

6 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ6 Beni Canlandırıyor : Beni Canlandırıyor : Güne canlı bir şekilde başlamak için de sigara içiyor olabilirsiniz. Eğer sigara içmiyor olsa idiniz çok daha canlı ve enerjik olacaktınız. Tam anlamı ile soluk bile alacak durumda değilsiniz. Sigara ilerde refleksleriniz de azaltacaktır.

7 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ7 Yine sigara, bir işi tamamladığınızda ödül ya da bir işe başlarken teşvik olarak ta içiyor olabilirsiniz. Bu tarif tam anlamıyla bir esarettir. Hayatta vakit geçirecek o kadar güzel şeyler var ki. Bir dergi gazete okumak. Bir meyve yemek vücudun gerçek enerjisini ortaya çıkarır, ağza tat veren asıl güzel ödül odur. Sıkıntılarımı Gideriyor : Sıkıntılarımı Gideriyor :

8 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ8 Düşünmeme Yardım Ediyor : Düşünmeme Yardım Ediyor : Sigara içmenin, elinizdeki işin üzerinde konsantre olmanıza veya baskı altında bulunduğunuz sıralarda daha çabuk düşünmenize yardım edeceğini düşünebilirsiniz. Eğer tiryaki olmasaydınız işinize daha çok konsantre olabilirdiniz Unutmayın her nefes sigara yaklaşık 100.000 beyin hücrenizi öldürüyor.

9 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ9 Olasılıkla kendinize pek güvenmediğiniz zamanlarda sigara içmek, güveninizi artırabilir ya da zihninizi sorunlarınızdan uzaklaştırmanızda size yardım edebilir. Ne yazık ki tiryakiler buna kendilerini inandırmışlardır. Kendime Olan Güvenim Artıyor : Kendime Olan Güvenim Artıyor :

10 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ10 Kilo Almama Yardım Ediyor : Kilo Almama Yardım Ediyor : Sigaradaki nikotin, yemek yemenize engel olabilir. Sigara, kalp atışlarını dakikada 15 sayı daha artırır, jiklede bir motor gibi daha çok kalori harcarsınız. Sigarayı bıraktığınız zaman kilonuzda meydana gelen artışı düşünmeniz sizi, bu alışkanlığınızı sırf bu nedenle devam ettirmenize yetecek kadar etkileyebilir. Sigarayı bıraktığınızda aşırı yemeye kaçmadığınız süre, önceleri birkaç kilo almanız çok doğaldır.

11 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ11 Sigaradan zevk alıyorum ya da Sigaradan zevk alıyorum ya da Sigarayı seviyorum: Sigarayı seviyorum: Tiryaki olarak bu sözleri kullanıyor olabilirsiniz. Size bir arkadaş dost gibi gözükebilir. Bir sevdiğinize söylediğinizden fazla onu sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Sigaranın içinde tütün denilen insandan başka hiçbir canlının yemediği kurutulmuş ot vardır. Bir insanın kuru üstelik zehirli bir otu sevmesi çok anlamlı bir davranış değildir. Sigara zevk değil olsa olsa acı verir.

12 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ12 SİGARANIN ZARARLARI Kalp Krizi Damar Tıkanması Kangren KALP VE KAN DOLAŞIMI HASTALIKLARI

13 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ13 Bronşit Amfizem Akciğer ve Solunum Yollarında sürekli enfeksiyon enfeksiyon Sonucu tahribat Astım SOLUNUM YOLLARI

14 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ14 Akciğer Yemek Borusu Ağız içi Burun, Boğaz Gırtlak Pankreas Böbrek Lösemi KANSER

15 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ15 DİĞER Ülser (Mide ve oniki parmak bağırsağı) Ülser (Mide ve oniki parmak bağırsağı) Erkeklerde İktidarsızlık ve kısırlık Erkeklerde İktidarsızlık ve kısırlık Kadınlarda erken menapoz ve kısırlık Kadınlarda erken menapoz ve kısırlık Premature Doğum / Düşük Premature Doğum / Düşük Cildin erken yaşlanması, katarakt Cildin erken yaşlanması, katarakt Tat ve koku alma duyularında zayıflama Tat ve koku alma duyularında zayıflama Sosyal soyutlanma Sosyal soyutlanma Sigara kullamanın parasal maliyetleri Sigara kullamanın parasal maliyetleri

16 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ16 Sigara tiryakisi erkeklerin %40'ı henüz emeklilik yaşına %40'ı henüz emeklilik yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. kaybetmektedir. Bu oran sigara kullanmayanlarda %18'dir.

17 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ17 Pittsburgh Üniversitesi araştırıcıları, akciğer kanserinin büyümesine neden olan bir protein geninin, bayanlarda, erkeklere göre daha aktif olduğunu ortaya çıkardılar.

18 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ18 Sigara içmeye devam edin. İki adet Karaciğeriniz olacak :)) İki adet Karaciğeriniz olacak :))

19 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ19 SİGARA ÜLKEMİZİN 1 NUMARALI SORUNUDUR Her yıl ülkemizde 100.000 insanımızı erken yaşlarda sigaraya kurban vermekteyiz eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 20 yılda bu sayı 250.000'e çıkacak.

20 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ20 Her yıl 100 bin kişi ne anlama geliyor? Her gün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor. Her gün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor. Her yıl yüz bin nüfuslu bir şehrimize bir Her yıl yüz bin nüfuslu bir şehrimize bir atom bombası atılıyor. atom bombası atılıyor. Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor kimse sağ kalmıyor. yuvarlanıyor kimse sağ kalmıyor.

21 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ21 Sigarayı Daha Başka Nasıl Tanıyabiliriz. Bilinen terör yılda 2-3 bin insanımızın Bilinen terör yılda 2-3 bin insanımızın Trafik terörü yılda 6-7 bin insanımızın Trafik terörü yılda 6-7 bin insanımızın Sigara terörü yılda 100 bin insanımızın Sigara terörü yılda 100 bin insanımızın hayatına mal olmaktadır. hayatına mal olmaktadır.

22 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ22 SİGARA SADECE ÜLKEMİZİN SORUNU DEĞİLDİR Dünyada Sigaradan Ölümler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan etmiştir. sağlık sorununun sigara olduğunu ilan etmiştir.

23 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ23 Dünyada her yıl 3 milyon insan sigaradan hayatını kaybediyor. Eğer, gerekli önlemler alınmazsa bu sayı, önümüzdeki 20 yılda 10 milyona çıkacak.

24 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ24 Sosyal Sonuçlar : Sosyal Sonuçlar : 5 yılda (11-19 yaş arası) 5 milyon genç sigaraya başladı. Sigara içme yaşı 11’lere indi. Sigara, son derece prestij kazandı, bilinç altlarına yerleşti. Sigara içmek doğal bir davranış oldu. Hiçbir kapalı yerde, sigara içen hiçbir kimseyi uyaramazdınız. Savaşılması imkansız görünen sosyal ve ekonomik bir dev imajı oluşturuldu.

25 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ25 SİGARAYI BIRAKIRSANIZ NE OLUR ? 20 dk sonra : Tansiyon ve nabız normale iniyor. 20 dk sonra : Tansiyon ve nabız normale iniyor. 8 saat sonra : Kandaki oksijen normal düzeye çıkıyor. 8 saat sonra : Kandaki oksijen normal düzeye çıkıyor. 24 saat sonra : Kalp krizi tehlikesi azalıyor. 24 saat sonra : Kalp krizi tehlikesi azalıyor. 48 saat sonra : Sinir uçları yenilenmeye başlıyor. 48 saat sonra : Sinir uçları yenilenmeye başlıyor. 3 ay sonra : Kan dolaşımı dengeye giriyor. 3 ay sonra : Kan dolaşımı dengeye giriyor. 9 ay sonra : Öksürük krizleri ve bitkinlik azalıyor. 9 ay sonra : Öksürük krizleri ve bitkinlik azalıyor. Akciğer temizleniyor ve enfeksiyon tehlikesi azalıyor. Akciğer temizleniyor ve enfeksiyon tehlikesi azalıyor.

26 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ26 SİGARAYI BIRAKIRSANIZ NE OLUR ? 1 yıl sonra : Koroner yetmezliği tehlikesi %50 azalıyor. 5 yıl sonra :Akciğer kanserinden ölme olasılığı %50 azalıyor 10 yıl sonra : Akciğer kanseri tehlikesi, içmeyenlerin düzeyine iniyor. düzeyine iniyor. 15 yıl sonra : Artık sigaradan ölmeyeceksiniz. Çünkü artık siz yaşamı boyunca hiç sigara Çünkü artık siz yaşamı boyunca hiç sigara içmemiş biri kadar temizsiniz. içmemiş biri kadar temizsiniz.

27 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ27

28 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ28

29 AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ29


"AYDIN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ1. 2." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları