Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEPREM SIRASINDA VE SONRASINDA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEPREM SIRASINDA VE SONRASINDA."— Sunum transkripti:

1 DEPREM SIRASINDA VE SONRASINDA

2 SARSINTI GEÇİNCEYE KADAR OLDUĞUN YERDE KAL!
DEPREM SIRASINDA Hedef Küçültmek İçin Deprem Pozisyonu ÇÖK, KAPAN, TUTUN! Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN Düşmemek için sabit bir yere TUTUN Derin derin nefes alarak sakinleş SARSINTI GEÇİNCEYE KADAR OLDUĞUN YERDE KAL!

3 ARTÇI DEPREMLER Her büyük depremden sonra mutlaka artçı deprem olur.
Artçı depremler zaman içerisinde seyrekleşir ve büyüklükleri azalır. Artçı depremler hasarlı binalarda zarara yol açabilir. Artçı depremler sırasında da ana depremde yapmanız gerekenleri yapmalısınız.

4 DEPREM SIRASINDA YAPMAMANIZ GEREKENLER
Erol GUNAYDIN (Tiyatrocu) Deprem sırasında panik yapılmamasının önemi üzerinde durmaktadır.

5 DEPREM SIRASINDA YAPMAMANIZ GEREKENLER
Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşmayın. Balkona çıkmayın. Balkonlardan ya da pencerelerden atlamayın. Asansör kullanmayın. DEPREM SIRASINDA YAPMAMANIZ GEREKENLER Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşmayın. Balkona çıkmayın. Balkonlardan ya da pencerelerden atlamayın. Asansör kullanmayın; asansör hem elektrikler kesileceği için hem de ana sarsıntı ve artçı sarsıntılar nedeni ile mekanik arıza olması nedeni ile tehlikelidir.

6 DEPREMDEN SONRA YAPMAMANIZ GEREKENLER
PANİĞE KAPILMAYIN, ÇIĞLIK ATMAYIN ve KOŞMAYIN. ACİL DURUMLAR ve YANGINLARI bildirmek dışında telefonları KULLANMAYIN. Kibrit, çakmak YAKMAYIN, elektrik düğmelerine DOKUNMAYIN. DEPREMDEN SONRA NE YAPMAMALISINIZ? PANİKLEMEYİN, ÇIĞLIK ATMAYIN VE KOŞMAYIN. ACİL DURUMLAR ve YANGINLARI bildirmek dışında telefonları KULLANMAYIN. Zarar görmemiş olabilirsiniz ancak bir başkasının yardıma ihtiyacı olabilir ve sizin telefon görüşmeniz o kişiye yardım gitmesini engelleyebilir. Her türlü gaz sızıntısı ve diğer yanıcı madde tehlikesinin geçtiğine emin olmadıkça kibrit, çakmak yakmayın, elektrik düğmelerine dokunmayın.

7 DEPREME KARŞI HEPİMİZ AYNI TAKIMDAYIZ!
BİZ HAZIRLANIYORUZ! YA SİZ?


"DEPREM SIRASINDA VE SONRASINDA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları